بی‌سابقه‌ترین افزایش تولید صنعت پتروشیمی در سال ۹۹

وزیر نفت، رشد ۲۵ میلیون تنی ظرفیت تولید صنعت پتروشیمی در سال ۹۹ را بی‌سابقه‌ترین افزایش تولید در تاریخ صنعت پتروشیمی کشور دانست.

به گزارش خبرگزاری پتروشیمی ایران(ایپنا)؛ بیژن زنگنه امروز (پنجشنبه، پنجم تیرماه) پس از آیین بهره‌برداری از پتروشیمی میاندوآب، افتتاح واحد نرمال هگزان پالایشگاه شازند اراک و آغاز رسمی احداث خط لوله انتقال نفت خام گوره به جاسک و پایانه صادراتی در منطقه مکران که از سوی حسن روحانی، رئیس جمهوری از طریق ارتباط زنده تصویری انجام شد در گفت‌وگو با خبرگزاری صدا و سیما گفت: پتروشیمی میاندوآب نخستین طرح از طرح‌های جهش دوم صنعت پتروشیمی است که امروز افتتاح شد.

وی با اشاره با افتتاح ۱۷ طرح پتروشیمی در سال ۹۹، ظرفیت تولید این صنعت ۲۵ میلیون تن افزایش می‌یابد، افزود: تحقق جهش دوم صنعت پتروشیمی تا پایان سال ۱۴۰۰، ظرفیت تولید این صنعت را به ۱۰۰ میلیون تن و ارزش محصولات را به ۲۵ میلیارد دلار می‌رساند.

وزیر نفت با اشاره به اینکه جهش سوم صنعت پتروشیمی نیز آغاز شده است، ادامه داد: برخی از طرح‌های جهش سوم در حال اجراست و پیشرفت فیزیکی خوبی دارند و برخی از این طرح‌ها نیز در حال تدارک هستند که با تحقق طرح‌های جهش سوم پتروشیمی ارزش تولیدات این صنعت به ۳۷ میلیارد دلار خواهد رسید.

زنگنه طرح‌های جهش تولید صنعت پتروشیمی را در راستای اجرای اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: افزایش ۲۵ میلیون تنی ظرفیت تولید صنعت پتروشیمی در سال ۹۹، بزرگترین پاسخ به ندای مقام معظم رهبری است که امسال را سال جهش تولید نامگذاری کرده‌اند. با این میزان افزایش تولید، بی‌سابقه‌ترین افزایش تولید در تاریخ صنعت پتروشیمی کشور اتفاق خواهد افتاد.

وی با بیان اینکه همزمان با توسعه طرح‌های پتروشیمی، خوراک به خوبی تحویل واحدهای پایین‌دستی پتروشیمی می‌شود، اظهار کرد: البته باید ظرفیت واحدهای پایین دستی افزایش یابد. طرح‌های پیشران نیز برای تسریع در توسعه و تنوع‌بخشی صنایع پایین دستی در چهار زنجیره، متانول، پروپیلن، اتیلن و بنزن طراحی شده است.

https://ipna.news/150923کپی شد!
منبع