انشعاب آب خانگی در ایلام، خوراک پتروشیمی میشود!

مدیر کل آب و فاضلاب، مصرف آب شرب در استان ایلام را وضعیت قرمز اعلام کرده و هشدار جیره بندی آب را نیز داده است این در حالیست که برخی انشعاب خانگی آب و فاضلاب، به سمت کارخانه‌های خصوصی و پتروشیمی ایلام می‌رود.

به گزارش خبرگزاری پتروشیمی ایران(ایپنا)؛هر ساله با فرا رسیدن ماه‌های گرم سال شاهد قطعی آب در بسیاری از مناطق کشور و به تبع در استان ایلام هستیم که مسوولان در گذشته دلیل آن را کمبود بارش‌ها عنوان می‌کردند، حال با وجود بارش‌های مناسب در سال جاری همچنان شاهد قطعی آب در بسیاری از مناطق هستیم.

این روزها قطعی آب آشامیدنی بسیاری از مناطق شهر ایلام مردم را در این روزهای گرم سال با مشکل مواجه کرده است و سبب نارضایتی آنان شده است.

بهره مندی مردم از آب آشامیدنی حداقل خواسته‌ای که شهروندان ایلامی از مسوولان ذی‌ربط دارند  اما متاسفانه بی‌توجهی مسوولان مربوط سبب شده در ساعاتی مختلفی از شبانه روز شاهد قطعی و افت فشارهای پی در پی باشیم.

قطعی پی در پی 

کریم‌پور یکی از ساکنین خیابان پیام در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ایلام، گفت: آب در منطقه زمین‌شهری به صورت مداوم قطع می‌شود که این قطعی بیشتر در شب‌ها رخ می‌دهد و مسوولان مربوطه دلیل این قطعی و افت فشارها را بیان نمی‌کنند.

وی افزود: با توجه به اینکه بسیاری از خانواده‌ها در این روزهای گرم از کولر آبی استفاده می‌کنند قطعی آب برایشان مشکل ساز می‌شود.

نیاز بیشتر مردم به آب 

نظری یکی دیگر از ساکنین به خبرنگار فارس در ایلام، گفت: در هنگام قطعی آب با اداره امور آبفا تماس می‌گیریم و آن‌ها شکستگی لوله را دلیل قطعی عنوان می‌کند اما جای سوال است چطور ممکن است لوله‌های آب در طول هفته چندین مرتبه بشکنند.

زارعی با بیان اینکه قطعی آب در حالی است که با توجه به شیوع کرونا مردم نیاز بیشتری به آب جهت شستشو دست و مواد غذایی دارند اما متاسفانه مسوولان به این مهم بی‌توجه‌اند، گفت: قطعی و افت فشار آب بدون اطلاع قبلی انجام می‌شود.

لزوم چاره اندیشی مسوولان

پارسا دیگر شهروند ایلامی به خبرنگار فارس، گفت: مسوولان سال‌های گذشته کمبود بارش را بهانه قطعی آب عنوان می‌کردند اما اکنون با وجود بارش‌های مطلوب بازهم شاهد قطعی آب هستیم.

وی با بیان اینکه سو مدیریت دلیل اصلی قطعی آب در ساعات مختلف شبانه روز در شهر ایلام است افزود: ضروری است مسوولان مربوط چاره‌ای برای رفع این مشکل بیندیشند.

لزوم کاهش مصرف آب

نورالله تیموری مدیر کل آب و فاضلاب استان ایلام در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در ایلام، گفت: قطعی آب در منطقه پیام به دلیل پاره‌ای از تعمیرات است و اکنون در حال رفع اشکال است.

وی با اشاره به اینکه قطعی آب به صورت مداوم در سایر مناطق صحت ندارد و مشکلی در زمینه تامین آب نداشته‌ایم، افزود: شهروندان بروز هر گونه مشکل را می‌توانند از طریق سامانه ۱۲۲ اطلاع دهند.

مدیرکل آب و فاضلاب استان با بیان اینکه با شیوع بیماری کرونا بیش از ۲۰ درصد مصرف آب افزایش یافته است، گفت: ضروری است شهروندان در مصرف آب صرفه جویی کنند در غیر این صورت ممکن است مجبور به جیره بندی شویم.

قرار گرفتن مصرف آب شرب استان در وضعیت قرمز

وی اخیرا در نشست خبری با اصحاب رسانه، تصریح کرد: با توجه به افزایش مصرف بی‌رویه آب و پایین رفتن سطح مخازن، لذا مصرف آب شرب استان در وضعیت قرمز قرار گرفته و چنان چه مصرف شهروندان به همین روال ادامه یابد، با توجه به افزایش مصرف بی‌رویه آب و پایین رفتن سطح مخازن، در صورت رعایت نکردن مصرف ناچار به جیره‌بندی آب خواهیم بود.

این موضوع در حالی است که انشعاب خانگی آب و فاضلاب به سمت برخی کارخانه‌های خصوصی و پتروشیمی ایلام نیز رفته است، موضوعی که خود کارخانه‌ها موظف به حل کردن نحوه آبرسانی خود هستند و حداقل در مواقع بحرانی برای قطع نشدن آب مردم به نظر می‌رسد که آبرسانی آب و فاضلاب به کارخانه‌ها بزرگ خصوصی به ضرر مردم ایلام و علت قطعی آب نیز تا حدی مربوط به این موضوع باشد.

برخی از شهروندان با گلایه از این موضوع خواستار قطع آب چنین مکان‌هایی شدند تا انشعابات شهری و خانگی با قدرت بیشتری آب را پمپاژ کند.

https://ipna.news/150879کپی شد!