محمدی معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی:

توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی یکی از مهمترین برنامه های وزرات نفت است

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: طرح جامع توسعه صنایع پایین‌دستی پتروشیمی در این شرکت در حال تدوین است.

بهزاد محمدی امروز (پنجشنبه، ۹ خردادماه) در آیین آغاز عملیات اجرایی طرح پتروشیمی سنقر با بیان اینکه یکی از مهمترین برنامه‌های ویژه وزارت نفت توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی است، اظهار کرد: ساخت این طرح متناسب با شرایط منطقه برنامه‌ریزی و اجرا می‌شود و امیدواریم با تلاش هلدینگ خلیج فارس در بازه زمانی ۱۲-۱۴ ماه شاهد بهره‌برداری از این طرح باشیم.

وی در ادامه بیان کرد: پتروشیمی را صنعتی جذاب و رو به جلو در دنیا معرفی کرد و گفت: این صنعت در حال رشد، دارای تنوع و تعدد محصولات پتروشیمی است و با استفاده از فناوری‌های نو در این صنعت می‌توانیم با شتاب بیشتری در مسیر توسعه حرکت کنیم.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به اینکه رشد سالانه نفت خام در جهان یک درصد است و این رقم در صنعت پتروشیمی تا ۹ درصد است، ادامه داد: حجم تجارت صنعت پتروشیمی در جهان سالانه ۳۸۰۰ میلیارد دلار است که ما نیز با توجه به ذخایر سرشار نفت و گاز می‌توانیم صنعت پتروشیمی کشور را با شتاب بیشتری توسعه دهیم.

محمدی تصریح کرد: چهار عنصر خوراک، دانش و فناوری، سرمایه و بازار برای ایجاد یک طرح از مهمترین عوامل به شمار می‌آید و از این رو ما نیز برنامه‌گذاری جامع و مفصلی را با هدف تحقق جهش دوم صنعت پتروشیمی با توجه به تنوع خوراک‌های در دسترس، انجام داده‌ایم.

وی گفت: هم اکنون ۵۵ مجتمع پتروشیمی در ماهشهر، عسلویه و دیگر مناطق کشور با ظرفیت ۶۵ میلیون تن در حال فعالیت است که از این میزان ۳۱ میلیون تن از محصولات قابل فروش است و حدود ۲۲ میلیون تن نیز به مقاصد مختلف جهان صادر می‌شود.

عملیات اجرایی طرح پتروشیمی سنقر کرمانشاه، کامپاندینگ پلی‌اتیلن و پلی‌پروپیلن صبح امروز (پنجشنبه، ۹ خردادماه) با حضور بهزاد محمدی، معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی، جعفر ربیعی، مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس، هوشنگ بازوند، استاندار کرمانشاه و سیدجواد حسینی‌کیا، نماینده مردم سنقر و کلیایی در مجلس شورای اسلامی در شهرک صنعتی سنقر آغاز شد.

https://ipna.news/139406کپی شد!