افزایش ظرفیت تولید پتروشیمی

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به روند پرشتاب توسعه صنعت پتروشیمی ایران گفت: ظرفیت تولید این صنعت تا پایان امسال بیش از ۱۰۰‌میلیون ‌تن خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری پتروشیمی‌ ایران( ایپنا)،مرتضی شاهمیرزایی در کنگره ملی نفت و گاز آسیا – اروپا اظهار کرد: ایران با داشتن ذخایر غنی نفت و گاز، جایگاه ویژه و برجسته‌‌‌‌‌ای از زمان‌‌‌‌‌های بسیار دور در نقشه انرژی جهان داشته‌است.

وی، ایران را لنگرگاه ثبات و امنیت در منطقه خواند و گفت: کشور ما به دلیل داشتن سواحل طولانی در خلیج‌فارس تا دریای عمان و اقیانوس هند به‌عنوان شاهراه عبور و حمل‌ونقل نفت، میعانات گازی، گاز مایع، محصولات مختلف پتروشیمی و دیگر محصولات به‌شمار می‌رود و نقش مهمی را ایفا می‌کند.

معاون وزیر نفت ادامه داد: صنعت پتروشیمی ایران در زمینه ارائه خدمات فنی و مهندسی به‌عنوان یکی از بازیگران مهم در دنیا مطرح و آماده همکاری در زمینه تولید و فروش کالاها و تجهیزات به شرکت‌ها و مشتریان همسو در سراسر جهان است.

روند پرشتاب توسعه

شاهمیرزایی با اشاره به روند پرشتاب توسعه صنعت پتروشیمی ایران، یادآور شد: ظرفیت تولید این صنعت در سال‌۱۴۰۲ از مرز ۹۵‌میلیون‌تن عبور کرد و این ظرفیت تا پایان امسال بیش از ۱۰۰‌میلیون‌تن خواهد شد.

وی با اشاره به تنوع سبد محصولات پتروشیمی ایران با بیش از ۵۵۰گرید مختلف تصریح کرد: صنعت پتروشیمی ایران همکاری و سرمایه‌گذاری‌های مطلوبی با کشورهای همسو از جمله روسیه و کشورهای حوزه آسیای‌‌‌‌‌میانه در قطب‌‌‌‌‌های توسعه‌‌‌‌‌ای به‌ویژه در مناطق ماهشهر، چابهار و جاسک دارد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با بیان اینکه ۹۷‌درصد از کاتالیست‌‌‌‌‌های مورد‌نیاز صنایع نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی و صنایع معدنی داخلی‌‌‌‌‌سازی شده‌است، گفت: آمادگی کامل داریم تا با همسایگان و کشورهای همسو در زمینه‌‌‌‌‌های طراحی، اجرا، راه‌اندازی و بهره‌‌‌‌‌برداری، تعمیرات و نگهداشت تجهیزات و نیز تولید انواع فناوری‌ها و کاتالیست‌‌‌‌‌های مورد‌نیاز همکاری کنیم.

شاهمیرزایی افزود: ایران در تولید دانش‌‌‌‌‌فنی محصولات آمونیاک، اوره، الفین، تبدیل گاز به متانول، اتان، اتیلن و سایر فرآیندها به خودکفایی کامل رسیده‌است. براساس این گزارش، کنگره ملی نفت و گاز آسیا – اروپا ۲۸ فروردین‌‌‌‌‌ماه با حضور سفیر ایران در روسیه، معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی و معاون وزیر انرژی فدراسیون‌روسیه برگزار شد.

 

https://ipna.news/170600کپی شد!