گام‌های بزرگ دولت ‌برای توسعه سواحل مَکران در حوزه‌های “نفتی و پتروشیمی”

نماینده ویژه رئیس جمهور در شورای توسعه سواحل مکران از گام‌های بزرگ دولت ‌برای توسعه سواحل مَکران در حوزه‌های "نفتی و پتروشیمی" خبر داد.

به گزارش خبرگزاری پتروشیمی‌ ایران (ایپنا)، حسین دهقان نماینده ویژه رییس جمهور در شورای توسعه سواحل مکران در بازدید از زیرساخت‌های ایجاد شده در سواحل مکران عنوان کرد: یکی از اصلی‌ترین بهره‌برداری‌های ما از سواحل مکران در حوزه نفتی، پتروشیمی، بندری و دریایی با هدف توسعه فعالیت های دریا محور و ظرفیت های تجاری و بانکرینگ و … است.

وی با بیان این که سواحل مکران دارای مزیت های مهم اقتصادی هستند اما بهره مندی از این فرصت ها به سرمایه گذاری و سیاست‌گذاری نیاز دارد، خاطرنشان کرد: دولت سیزدهم گام‌های بزرگی برای توسعه سواحل مَکران برداشته که بخشی از آن در حوزه نفتی و پتروشیمی و بخش مهم دیگر آن در حوزه دریایی و بندر در منطقه بنجی و کوه مبار ک در حال انجام است.

دبیر شورای عالی توسعه سواحل مکران ادامه داد: در حوزه صنایع نفتی و پتروشیمی اقدامات زیربنایی بسیار مطلوبی در این منطقه صورت گرفته که هم افزایی بین سازمانها و استقرار دستگاه‌های حاکمیتی مثل سازمان بنادر در منطقه کوه مبارک می‌تواند ضمن پشتیبانی از حیث خدمات دریایی ایمنی و استاندارد لازم در منطقه را تضمین کند.

دهقان خاطر نشان کرد: سواحل مکران گنج عظیم است که تعامل و هم افزایی بین دستگاهها می تواند در ابعاد مختلف برای مردم منطقه و ارتقا جایگاه ایران همراستا با سیاست های مبتنی برفعالیت های دریا محور گام برداریم.

وی بر هم افزایی کلیه دستگاه‌ها برای احداث بندرگاه چند منظوره بنجی تاکید داشت و ابراز امیدواری کرد با همت بلند دولت سیزدهم و اهتمام ویژه دستگاه‌های متولی از جمله وزارت نفت و سازمان بنادر تلاشی خواهیم کرد بتوانیم از این فضای مثبت در سطح ملی و منطقه ای به نفع مردم منطقه استفاده کنیم.

عباس‌نژاد مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان نیز از آمادگی سازمان بنادر و دریانوردی برای حضور و ارائه خدمات دریایی در منطقه کوه مبارک گفت و اظهار داشت: این آمادگی از سوی سازمان بنادر و دریانوردی وجود دارد تا با حضور در کوتاه‌ترین زمان ممکن به عنوان یک سازمان حاکمیتی به ارائه خدمات عملیات دریایی و ایمنی دریایی جهت پشتیبانی از خدمات نفتی و پتروپالایش در محدوده کوه مبارک بپردازد.

عباس‌نژاد با بیان اینکه هماهنگی و برنامه‌ریزی انجام شده مبنی بر راه‌اندازی مجتمع بندری مکران در کوتاه‌ترین زمان ممکن نیز در دستور کار قرار دارد تصریح کرد: آنچه مسلم است این آمادگی وجود دارد تا هم راستا با راهبرد سازمان بنادر برای احداث یک بندر استاندار با قابلیت های ویژه در منطقه بنجی خدمات دریایی در منطقه آغاز شود.

وی تاکید کرد: سازمان بنادر آمادگی خود را به جهت استقرار و ارائه خدمات در کوتاه ترین زمان ممکن اعلام داشته که البته هم افزایی سایر دستگاه های استانی و ملی را می طلبد تا خدمات دریایی، راهنمایی، کنترل بازرسی کشتی ها، کنترل ترافیک دریایی، یدک کشی به منظور ارائه خدمات به حوزه های نفتی و پتروشیمی آغاز شود.

https://ipna.news/166562کپی شد!