بندر امام خمینی (ره) نقطه قوت توسعه صادرات پتروشیمی‌ها است

مدیرکل بنادر و دریانوردی خوزستان با اشاره به اینکه توسعه مبادلات تجاری کشور از طریق بندر امام خمینی (ره) از اهمیت بالایی برخوردار است گفت: این بندر را می توان یکی از نقاط قوت توسعه صادرات محصولات پتروشیمی دانست.

به گزارش خبرگزاری پتروشیمی‌ ایران (ایپنا)، ابوطالب گرایلو روز یکشنبه در نشست هم اندیشی با مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی که در مجتمع بندری امام خمینی (ره) برگزار شد اظهارکرد: صنعت پتروشیمی در حوزه تجارت خارجی برای کشور جایگاه ویژه ای دارد.

وی ادامه داد: باتوجه به همجواری مجتمع بندری امام خمینی (ره) و منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی، همکاری و تعامل بین بخشی در مسیر رشد اقتصادی کشور همواره باید مورد توجه قرار گیرد.

مدیرکل بنادر و دریانوردی خوزستان اضافه کرد: آمادگی منطقه ویژه اقتصادی بندری امام خمینی (ره) در ارائه خدمات به روند صادراتی محصولات پتروشیمی از اولویت بالایی برخوردار است.

گرایلو تصریح کرد: در همین راستا، مجموعه بنادر استان خوزستان ظرفیت های لجستیکی خود را برای ارائه خدمت در اسکله های صادراتی پتروشیمی متناسب با نیاز برنامه ریزی و اختصاص خواهد داد.

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی در این نشست، همجواری مجتمع بندری امام خمینی (ره) با محدوده کاری این سازمان (در شهرستان ماهشهر) را ظرفیت مهم اقتصادی و جغرافیایی عنوان کرد و گفت: این همجواری مزیت های اقتصادی قابل توجهی را برای توسعه صادرات محصولات پتروشیمی فراهم کرده است.

پیام برزگر کاهش خام فروشی و ایجاد ارزش افزوده در محصولات تولیدی را راهبرد صنعت پتروشیمی کشور عنوان کرد و گفت: مجموع بنادر خوزستان در تحقق این چشم انداز، نقش تاثیرگذاری دارد.

وی یادآور شد: سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی و اداره کل بنادر و دریانوردی خوزستان در زمینه های مختلف همکاری های مشترک تاثیرگذاری را در آینده برنامه ریزی خواهند کرد.

بر اساس این گزارش، سهم صادرات محصولات پتروشیمی از کل عملکرد صادراتی بندر امام ۶۷ درصد است. ظرفیت واقعی تولید محصولات مجتمع های پتروشیمی در شهرستان ماهشهر را سالانه ۲۰ میلیون تن است.

https://ipna.news/166522کپی شد!