نایب رییس انجمن کارفرمایی پتروشیمی:

سایه بی اعتمادی در بازار سرمایه| افزایش قیمت خوراک باید ۴۵۰همت از ارزش بازار کم می کرد نه۲ هزار همت

کریمایی نایب رییس انجمن کارفرمایی پتروشیمی با بیان اینکه سهامدار به سیاستگذار بدبین شده، گفت: افزایش ۲ هزار تومانی قیمت خوراک باید۴۵۰ همت از ارزش بازار کم می کرد اما شاهد افت ۲ هزار همتی بازار بودیم.

به گزارش خبرگزاری پتروشیمی‌ ایران ( ایپنا)، تیر را می توان بدترین ماه بورس در امسال دانست. در ماهی که گذشت، نماگر اصلی بازار سهام با افت ۸.۷۷ درصدی همراه شد تا بدترین ماه بازار سهام برای شاخص‌کل در سال‌جاری ثبت شود.

کریمایی: آنچه امروز بازار سرمایه تجربه می‌کند فقط و فقط نتیجه بی‌اعتمادی اهالی بازار سرمایه است. چرا که افزایش ۲ هزار تومانی قیمت خوراک نباید تا این اندازه باعث ریزش بازار می شد

نماگر هم‌وزن نیز که نشانی از اثرگذاری یکسان کلیه نمادهای معاملاتی است، با کاهش ارتفاع ۶.۱۹ درصدی مواجه شد تا این سنجه آماری نیز به مانند شاخص‌کل، بدترین عملکرد ماهانه را در کارنامه سال‌۱۴۰۲ خود ثبت کند.

بسیاری ریزش شدید شاخص در نخستین ماه تابستان را حاصل تصمیم دولت در تعیین نرخ خوراک افزایش آن به ۷ هزار تومان می دانند. اما فعالین صنعت پتروشیمی معتقدند که ریزش بورس بیشتر از چیزی بوده که باید در پی این تصمیم اتفاق می افتاده است.

فریبرز کریمایی نایب رییس انجمن کارفرمایی پتروشیمی در اینباره به بازار می گوید: آنچه امروز بازار سرمایه تجربه می‌کند فقط و فقط نتیجه بی‌اعتمادی اهالی بازار سرمایه است که به‌حق و در نتیجه تصمیمات سیاستگذار به وجود آمده است.

افزایش قیمت خوراک حدود ۵۶ همت روی سودآوری شرکت های بورسی اثر می گذارد. حالا اگر P/E را ۸ در نظر بگیریم باید حدود ۴۵۰ الی ۴۶۰ همت از ارزش بازار کم می شود این در حالی است که ارزش بازار بیش از ۲ هزار همت کاهش پیدا کرده است

او با بیان اینکه از لحاظ بنیادی بازار نباید تا این حد افت می‌کرد، ادامه می دهد: افزایش قیمت خوراک حدود ۵۶ همت روی سودآوری شرکت های بورسی اثر می گذارد. حالا اگر P/E را ۸ در نظر بگیریم باید حدود ۴۵۰ الی ۴۶۰ همت از ارزش بازار کم می شود این در حالی است که ارزش بازار بیش از ۲ هزار همت کاهش پیدا کرده است.

نایب رییس انجمن کارفرمایی پتروشیمی با اشاره به اینکه اثرات روانی افزایش قیمت خوراک خیلی بیشتر از اثرات واقعی آن بوده است، ادامه داد: بخش زیادی از وضعیت بورس از مساله اعتماد برمی گردد که متاسفانه دولت با تصمیم گیری های اشتباه و بی ثباتی در سیاست گذاری های این اعتماد را از بین برده است.

او که خیلی به وضعیت بازار سرمایه در ماه های آینده امیدی ندارد، ادامه داد: در واقع سهامدار به‌شدت به سیاستگذار بدبین شده و این موضوع به‌وضوح روی تابلو قابل مشاهده است. ضمن اینکه زیان شرکت های پتروشیمی بورسی به خصوصی اوره سازان و متانول سازان در ماه های آینده هم ادامه دارد.

پرونده گرانی قیمت خوراک بسته شد، ریزش بورس همچنان ادامه دارد؟

چهارشنبه هفته گذشته بعد از اظهارات احسان خاندوزی می توان گفت پرونده گرانی قیمت خوراک پتروشیمی ها بسته است. بر اساس مصوبه دولت حالا قیمت خوراک از ۵ هزار تومان به ۷ هزار تومان افزایش یافته است. فعالین صنعت پتروشیمی که مخالف تعیین یک قیمت ثابت برای خوراک بودند، معتقد بودند که قیمت ها بر اساس یک فرمول مشخص باید تعیین شود. بهادری جهرمی می گوید که وزارت اقتصاد و داریی در برنامه هفتم توسعه پیشنهادی داده بود که قیمت خوراک باید فرمول داشته باشد اما این پیشنهاد مورد موافقت اعضای کمیسیون اقتصادی دولت قرار نگرفت و از دستور کار خارج شد. بعد از کلی حاشیه اما بالاخره نرخ گاز خوراک برای صنایع پتروشیمی از حدود ۵ هزار تومان به ۷ هزار تومان رسید. این افزایش قیمت خوراک در شرایطی اتفاق افتاده که وزن شرکت‌های پتروشیمی در بورس سنگین است.

به عنوان مثال ۲۳ درصد از بازار فرابورس را نماد شرکت‌های شیمیایی و پتروشیمی تشکیل می‌دهند. در این میان شرکت‌هایی وجود دارند که خوراک اصلی آنها گاز طبیعی است و قیمت‌گذاری گاز طبیعی بر سود و زیان این شرکت‌ها اثرگذار است. مهم‌ترین محصولات تولیدی آنها متانول، اوره آمونیاک، نیترات و… است و سهم بالایی در فرآورده‌های نیمه‌خام و بالادستی پتروشیمی دارند.

جدای از پتروشیمی ها دیگر صنایع کشور به خصوصی فولادی ها و سیمانی ها هم نسبت به وضعیت پیش آمده معترض هستند. جالب است که بدانید بیش از ۹۰ درصد صنعت فولاد ایران برپایه گاز طراحی شده و حالا کمبود گاز می‌تواند خطری جدی برای این صنعت باشد. این در حالی است که صنعت فولاد در آستانه رسیدن به چشم‌انداز ۱۴۰۴ و تولید ۵۵میلیون تن فولاد است.

تاثیر پذیری بالای صنایع بورسی از قیمت خوراک در هفته های گذشته کاملا محسوس بود. نگاهی به وضعیت شاخص نشان می دهد که تقریبا طی ۵۲ روز معاملاتی گذشته حدود سه‌هزار و ۶۶هزار میلیارد تومان از ارزش بازار سرمایه کاسته شده که این رقم معادل ۵۹همت در روز بوده است. این در حالی است که از مردادماه ۹۹ تا انتهای همان سال، یعنی در ۱۵۲ روز کاری، ۳هزار و ۳۴۶همت (معادل ۲۲همت در روز) افت ارزش معاملات داشتیم. به عبارتی افتی که بازار در ۵۲روز معاملاتی اخیر تجربه کرده سه برابر سال ۹۹ سرعت داشته است. حالا باید منتظر ماند و دید که این روند نزولی شاخص در روزهای آینده هم ادامه خواهد داشت.؟

https://ipna.news/166440کپی شد!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *