افزایش واردات پروپان از سوی پتروشیمی های آسیا

ژاپن بزرگترین واردکننده پروپان از ایالات متحده است و پس از آن چین و کره‌جنوبی در جایگاه‌های بعدی قرار دارند.

به گزارش خبرگزاری پتروشیمی ایران (ایپنا)،اداره اطلاعات انرژی آمریکا (ئی‌آی‌ای) گزارش می‌دهد که افزایش سریع صادرات پروپان ایالات متحده به آسیا در سال‌های اخیر باعث شد ایالات متحده رکورد صادرات روزانه یک میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه‌ای در مارس ۲۰۲۳ را ثبت کند.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا اعلام کرد که صادرات پروپان ایالات متحده به بالاترین سطح از زمان آغاز جمع‌آوری داده‌ها در سال ۱۹۷۳ میلادی رسیده است.

صادرات پروپان در ماه آوریل این رقم را تحت‌الشعاع قرار داد. و صادرات پروپان آمریکا به مشتریان آسیایی تا حدودی ناشی از افزایش تقاضای منطقه برای پروپیلن است.

پروپیلن که از پروپان به دست می‌آید برای تولید پلی‌پروپیلن استفاده می‌شود.

ژاپن بزرگترین واردکننده پروپان ایالات متحده آمریکاست و پس از آن چین و کره‌جنوبی در جایگاه‌های بعدی قرار دارند.

بر اساس گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا، در سال ۲۰۲۲ میلادی حدود ۵۳ درصد از کل صادرات پروپان آمریکا به بازارهای آسیا انجام شد و سه اقتصاد بزرگ آسیای شرقی (ژاپن، چین و کره‌جنوبی) حدود ۸۴ درصد از بازار پروپان آسیا را به خود اختصاص دادند.

صادرات پروپان ایالات متحده به چین در مارس ۲۰۲۳ از روزانه ۹۲ هزار بشکه در مارس ۲۰۲۲ به ۲۱۱ هزار بشکه در روز رسید و در طول سه ماه نخست سال ۲۰۲۳ به‌طور میانگین به ۱۷۶ هزار بشکه در روز رسید.

با توجه به آغاز به‌کار هفت واحد جدید هیدروژن زدایی پروپان (PDH) بر اساس برآوردها تقاضای چین قرار است افزایش یابد و در عین حال انتظار می‌رود ۶ واحد دیگر در سال ۲۰۲۳ راه‌اندازی شود.

طبق گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا، صادرات پروپان آمریکا به اروپا در تابستان ۲۰۲۲ به‌دلیل تردید درباره عرضه پروپان ناشی از حمله روسیه به اوکراین، رکورد روزانه ۲۳۶ بشکه را به ثبت کرد.

صادرات پروپان ایالات متحده به اروپا در سه ماه نخست سال ۲۰۲۳ میلادی به‌طور میانگین ۲۴۷ هزار بشکه در روز بوده است

https://ipna.news/166414کپی شد!