رئیس جمهور پتروشیمی گچساران را افتتاح کرد/ ‌ایرانی‌‌ترین پروژه نفتی چه ویژگی‌هایی دارد؟

پتروشیمی گچساران دقایقی پیش با حضور آیت الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور افتتاح و مورد بهره برداری قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری پتروشیمی ایران (ایپنا)، از دوگنبدان، آیت الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور در قالب ششمین سفر استانی در دور دوم سفرهای استانی صبح امروز وارد یاسوج شد و دقایقی پیش با حضور در محل پتروشیمی گچساران این طرح بزرگ اقتصادی را افتتاح کرد.

پتروشیمی گچساران سالانه یک میلیون و ۲۵۰ هزار تن خوراک اتان خود را از پالایشگاه بید بلند بهبهان با خط لوله‌ای به طول ۹۵ کیلومتر تامین می‌کند و محصول آن یک‌میلیون تن اتیلن و نیز ۸۴ هزار تن +C3(برش پروپان و سنگین تر) در سال خواهد بود.

برآورد بودجه ارزی مورد نیاز این طرح ۴۸۵ میلیون یورو بوده و همچنین میزان ارز مصرف شده ۲۱۶میلیون یورو که بیش از ۲۶۹ میلیون یورو صرفه جویی ارزی انجام گرفته است.

پتروشیمی گچساران به‌عنوان حلقه کلیدی و میانی زنجیره ارزش تبدیل گاز‌های ترش سرچاهی به محصولات با ارزش اتیلن و پلی‌اتیلن نقش ویژه‌ای را ایفا می‌کند و ضمن ارزش آفرینی و خلق ثروت در کاهش آلایندگی مشعل‌های منطقه و صیانت از محیط‌زیست بسیار نقش‌آفرین و مؤثر است.

احداث طرح الفین پتروشیمی گچساران در این منطقه در سال ۱۳۸۳ مصوب شد،این مجتمع پتروشیمی که به دلیل استفاده ۸۳درصدی از تجهیزات ساخت داخل و مهندسی و اجرا با تکیه بر توان متخصصان داخلی، با نام ایرانی‌ترین الفین کشور شناخته می‌شود.

پتروشیمی گچساران جلوی خام فروشی و سوختن گازهای فلر را می‌گیرد و سبب رشد و توسعه همه جانبه این شهرستان و استان کهگیلویه و بویراحمد می‌شود.

پیشرفته ترین واحد تصفیه پساب صنعتی کشور در گچساران احداث شده تا در راستای جلوگیری از آلایندگی و حفظ محیط زیست، اقتصاد تولید و مدیریت بهینه انرژی، آب تصفیه شده به آب مورد نیاز فرایند تبدیل شود.

https://ipna.news/166349کپی شد!