کارون با ایجاد تصفیه‌خانه فاضلاب پتروشیمی‌ها نفس می‌کشد؟

کارون بزرگترین رودخانه کشور است که به دلیل کاهش نزولات جوی، طرح‌های انتقال آب و برداشت‌های بی‌رویه وضعیت مناسبی ندارد، یکی از فشارهای موجود بر آن برداشت آب توسط پتروشیمی‌های منطقه ماهشهر است، حال باید دید آیا با ایجاد تصفیه‌خانه‌ پتروشیمی‌ها این فشار از کارون برداشته می‌شود.

به گزارش خبرگزاری پتروشیمی‌ ایران (ایپنا)،رودخانه کارون تنها رود قابل کشتیرانی ایران با ۹۵۰ کیلومتر در جنوب کشور قرار دارد که در مدت هشت سال دفاع مقدس شاهد دلاورمردی بزرگمردانی بود که تا پای جان برای وطن جنگیدند، اما این روزها حال و روز چندان مناسبی ندارد، حوضه آبریز رودخانه کارون در محدوده ۸ استان اصفهان، چهارمحال و بختیاری، خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد، لرستان، مرکزی، فارس و همدان واقع شده‌ و در مسیر خود تمام این بخش ها را سیراب می کند.

بر اساس اسناد تاریخی قدمت کارون حدود هزار سال است و در این مدت موجب شکل گیری تمدن های زیادی در مسیر خود شده است، البته در ادوار مختلف تغییرات زیادی را تجربه کرده اما همواره زندگی بخش بوده و آبادی های زیادی را سیراب کرده است، در حقیقت رودخانه کارون باعث شده تا آبادی‌های کوچک و بزرگی در مسیر آن به وجود بیایند، اکنون نیز رود کارون یکی از مهم‌ترین نشانه‌های طبیعی در استان خوزستان محسوب می‌شود. این رودخانه از شهرهای بزرگی مانند شوشتر، مسجد سلیمان، ایذه و خرمشهر عبور می‌کند، رودخانه کارون مسیر خود را از استان چهارمحال و بختیاری آغاز می‌کند و تا استان خوزستان نیز ادامه می‌یابد، در نهایت کارون پس از رسیدن به خرمشهر به دو قسمت تقسیم می‌شود، یک شاخه آن به اروند رود در مرز ایران با عراق و شاخه دیگر آن در ادامه مسیر به خلیج فارس می‌رسد و به اقیانوس هند دسترسی پیدا می‌کند.

روی رود کارون به‌دلیل وسعت و حجم بالای آبی که دارد در طول زمان سدهای مختلفی برای تامین انرژی برق و آب آشامیدنی و کشاورزی ساخته‌اند. مهم‌ترین سدهای این رودخانه، کارون یک، کارون دو، کارون سه، کارون چهار، مسجد سلیمان (گدار لندر)، گتوند علیا و سد تنظیمی گتوند هستند که این برداشت ها به مرور شرایط کارون را وخیم کردند.

امروزه شرایط کارون چندان مساعد نیست، کم آبی گریبان این رود را هم گرفته و زنگ خطر شرایط وخیم آنرا را به صدا در آورده است، کارشناسان معتقدند با خشک‌شدن آب این رودخانه، تمام علائم حیات از این بخش ایران حذف می‌شود، عوامل مختلفی مانند ورود پساب های کشاورزی، خانگی و صنعتی به کارون و از طرفی احداث چندین سد و انتقال آب به بخش های دیگر زندگی رود را تهدید می کند.

بر اساس آمارهای اعلام شده در شرایط عادی دبی آب کارون ۵۶۰ مترمکعب بر ثانیه است اما اکنون این دبی ۲۶۰ درصد کاهش یافته است که سبب خشکیدگی بخش‌هایی از این رودخانه پرآب شده است.

بر پتروشیمی ها به سراغ صنایع فولاد هم می رویم چون هم صنعت آلاینده ای هستند و هم آب زیادی مصرف می کنند که اگر بتوانند تمام این صنایع چنین پروژه هایی را اجرا کنند از طرفی مصرف آب آنها بسیار کم می شود و از طرف دیگر آلایندگی آنها کاهش می یابد.

بر اساس آمارهای اعلام شده، سالانه حداقل ۸۰ درصد از ۱۰۰ میلیارد مترمکعب آب تجدید پذیر کشور در بخش کشاورزی مصرف می شود.

مدیر دفتر بررسی و مقابله با آلوگی های دریایی سازمان حفاظت محیط زیست افزود: باید نهضت بازچرخانی آب را در صنایع و واحدهای خدماتی راه اندازی کنیم چون با این کار هم مصرف آب و هم انرژی در آنها کاهش می یابد و هم میزان حجم پساب و پسماند آنها بسیار کم می شود که این مساله هم به امر اقتصاد مجموعه کمک می کند و از طرفی راندمان را بالا می برد.

وی در ادامه به میزان مصرف آب در بخش کشاورزی هم اشاره کرد و گفت: در بخش کشاورزی هم آب زیادی مصرف می شود که باید به سمت افزایش راندمان با کاهش مصرف آب پیش رویم در واقع با توجه به شرایط کنونی منابع آبی راهی جز این نداریم.

صدیقی اظهار داشت: بر اساس آمارهای اعلام شده، سالانه حداقل ۸۰ درصد از ۱۰۰ میلیارد مترمکعب آب تجدید پذیر کشور در بخش کشاورزی مصرف می شود، یعنی ۸۰ میلیارد متر مکعب آب تجدید پذیر در بخش کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد که حجم زیادی است اما اگر راندمان را بالا ببریم و سایر اقدامات مانند کم کردن محصولات آب بر اجرا شود ۳۰ تا ۴۰ درصد مصرف آب در کشاورزی کاهش خواهد یافت که با این حساب بخش زیادی از مشکلات در حوضه آبی کشور برطرف می شود.

https://ipna.news/166299کپی شد!