مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی:

صادرات ۱۵ میلیارد دلاری محصولات پتروشیمی در سال ۱۴۰۱

مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی از صادرات ۱۵ میلیارد دلاری محصولات پتروشیمی در ۱۱ ماهه امسال خبر داد.

به گزارش خبرگزاری پتروشیمی ایران (ایپنا)، علی عسگری با بیان اینکه صنعت پتروشیمی یکی از مزیت‌های ایران است و اگر بر توسعه این صنعت تمرکز شود، می‌تواند برای کشور ثروت‌آفرین باشد، اظهار داشت:هم‌اکنون در صنعت پتروشیمی جهان تمرکز بر بخش‌های پایین‌دستی این صنعت است.

برای نمونه آلمان سالانه بیش از ۶۰ میلیارد دلار محصولات در حوزه پایین‌دستی صادر می‌کند، در مجموع در بخش پایین‌دستی پتروشیمی یک بازار ۳ هزار میلیارد دلاری در دنیا وجود دارد که متأسفانه سهم ایران از این بازار ناچیز است.

وی در ادامه، تصریح کرد:اکنون از میان ۷۰۰ طرح امکان‌سنجی شده برای اجرا در پارک‌های پتروشیمی ۹۰ طرح تأیید شده و در حال مطالعات نهایی و تأیید بانک‌ها برای سرمایه‌گذاری و اجراست.

بانک‌های داخلی و صندوق توسعه ملی برای سرمایه‌گذاری در پارک‌های پتروشیمی در کل کشور به‌ویژه منطقه چابهار اعلام آمادگی کرده اند و برای تأمین مالی این پروژه‌ها سازوکار صندوق پروژه فرآیندی که سرمایه‌گذاران در آن به سهامداران پروژه تبدیل خواهند شد) نیز در نظر گرفته شده است.

مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در پایان و با اشاره به تهاتر ارز گفت:در سیاست‌های ارزی کنونی موضوع تهاتر ارز در قالب هلدینگ‌های پتروشیمی دیده شده است.

برای نمونه هلدینگ خلیج فارس که نسبت به شرکت‌های دیگر درآمد ارزی بیشتری دارد می‌تواند به پروژه‌های خود یا به شرکت‌های دیگر ارز واگذار کند.

مجموع صادرات صنعت پتروشیمی در سال گذشته ۱۵ میلیارد دلار بود که ۱۲.۷ میلیارد دلار آن وارد سامانه نیما شد و به چرخه اقتصادی کشور بازگشته است.

کل صادرات محصولات پتروشیمی در ۱۱ ماه امسال حدود ۱۵ میلیارد دلار بوده که بیش از ۹۰ درصد آن در سامانه نیما عرضه شده است.

https://ipna.news/164588کپی شد!
مشاهده مطالب زیر به شما پیشنهاد میشود [ تیتر یک ]

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *