غوغای یک نماد بورسی/ این سهم هر روز صدر نشین صف خرید است!

شرکت صنایع آذر آب (فاذر) یکی از بزرگترین شرکت‌های پیمانکار عمومی در ایران است که زمینه اصلی فعالیت‌های این شرکت ساخت پروژه‌های نیروگاهی، پالایشگاهی، پتروشیمی و سیمانی می‌باشد.

 

به گزارش خبرگزاری پتروشیمی ایران(ایپنا)؛نماد فاذر طی روزهای اخیر با استقبال خریداران روبه‌رو شده است و صدر صف‌های خرید را به خود اختصاص داده است. به همین بهانه تیم تحلیل اکوایران به بررسی این نماد پرداخته است.

شرکت صنایع آذر آب در خرداد ۱۴۰۰ مجوز افزایش سرمایه خود را از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها را دریافت کرد و از مبلغ ۱۰۰ میلیارد تومان به مبلغ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان افزایش سرمایه داد..

میزان افزایش حقوق بازنشستگان در ۱۴۰۲ نهایی شد

فاذر در آبان ماه سال جاری در خصوص علت تغییر سودآوری خود گزارش شفاف سازی منتشر کرد. این شرکت اعلام کرد افزایش بهای تمام شده مواد و تجهیزات مصرفی در پروژه ها نسبت به پایان سال ۱۴۰۰، افزایش نرخ دستمزد در سال ۱۴۰۱ و کاهش تناژ تولید نسبت به دوره مشابه سال قبل و افزایش هزینه‌های جذب نشده به دلیل نبود سرمایه در گردش بوده که منجر به عدم تأمین مواد و تجهیزات در کارگاه شده و همچنین مشکلات گمرکی در ترخیص مواد و تجهیزات خارجی و کاهش سایر درآمدهای عملیاتی شامل سود و زیان ناشی از دارایی‌ها و بدهی‌های ارزی و فروش ضایعات بوده است. این شرکت اعلام کرد که مصمم است در سال مالی آتی با رفع محدودیت‌های ناشی از عدم دریافت ضمانت نامه‌های بانکی و تأمین سرمایه در گردش کافی و انعقاد قراردادهای جدید با افزایش حجم تولید و فروش نسبت به پوشش زیان گام بردارد و اهداف پیش بینی سال ۱۴۰۱ را تحقق بخشد.

در ۱۲ آذر ماه سال جاری طی اطلاعیه‌ای، فاذر از شروع به کار عملیات طراحی، تأمین، ساخت، نصب و راه اندازی ۲ دستگاه بویلر ۲۰۰ تن پالایشگاه کنگان خبر داد.

شرکت صنایع آذر آب در ۹ ماهه منتهی به آذر ماه ۳۹۷ میلیارد تومان درآمد کسب نموده که از این مبلغ ۲۳ میلیارد تومان مربوط به آذر ماه می‌باشد. در خصوص روند فروش ماهانه فاذر از ابتدای سال تا انتهای آذر ماه می توان گفت با نوساناتی همراه بوده است و در اردیهشت ماه توانسته بهترین فروش خود را با عدد ۴۰ میلیارد تومان ثبت کند و بعد از آن تا مرداد ماه با افت در درآمد فروش مواجه شده است. فاذر با وجود اینکه توانست اوضاع بهتری برای سه ماهه پاییز نسبت به سه ماهه تابستان خود به‌دست آورد اما این شرکت در آذر ماه ۲۳ میلیارد تومان فروش ماهانه شناسایی کرده است که نسبت به میانگین ماه‌های قبل خود با افت مواجه شده است.

درآمدهای عملیاتی این شرکت نشان می‌دهد که برای سه ماهه زمستان سال ۱۴۰۰ موفق شده حدود ۲۵۰ میلیارد تومان درآمد عملیاتی شناسایی کند اما نتوانست رکورد خوبی را برای سه ماهه اول و دوم سال جاری رقم بزند. برای سه ماهه ابتدایی سال ۱۴۰۱ از رقم حدود ۱۷۰ میلیارد تومان به رقم ۱۵۴ میلیارد تومان برای فصل تابستان رسید که با افت ۸ درصدی در درآمد عملیاتی روبه‌رو شده است. در صورتی که سودآوری و درآمدزایی فاذر اوضاع و شرایط خوبی را در پیش نگرفته است، سایر هزینه های اداری، عمومی و فروش آن نیز کاهش یافته در مقابل سایر هزینه های این شرکت برای تابستان ۱۴۰۱ افزایش یافته است. در کنار کاهش درآمدهای عملیاتی، بهای تمام شده این شرکت نیز طی نوساناتی که داشته در نهایت با افت مواجه شده است.

حاشیه سود ناخالص فاذر از ابتدای سال ۱۴۰۰ تا انتهای آن با نوساناتی همراه بود که برای شش ماهه سال ۱۴۰۱ سود ناخالص این شرکت نسبت دو فصل قبلی خود ۴۳ درصد کاهش یافته و در محدوده ۱۱ درصدی قرار گرفته است. این شرکت شش ماهه امسال حدود ۶۸ میلیارد تومان زیان خالص شناسایی کرده و توانسته برای سه ماهه دوم تابستان زیان خود را نسبت به سه ماهه اول کاهش دهد.

با وجود زیان شناسایی شده و کاهش درآمدزایی این شرکت، سهام فاذر برای خریداران از جذابیت برخوردار است. حال باید دید تا چه وقت این سهام در صف خرید یکه تازی می‌کند.

https://ipna.news/163625کپی شد!
مشاهده مطالب زیر به شما پیشنهاد میشود [ شرکت های پتروشیمی ]

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.