آرامکو پروژه ۷ میلیارد دلاری پتروشیمی شاهین را در کره جنوبی احداث می‌کند

این پروژه بزرگترین سرمایه‌گذاری آرامکو سعودی در کره جنوبی می‌باشد؛ فاز اول توسعه پتروشیمی با سرمایه‌گذاری ۴ میلیارد دلاری این شرکت در سال ۲۰۱۸ تکمیل شد.

به گزارش خبرگزاری پتروشیمی ایران(ایپنا)،شرکت آرامکو سعودی برنامه دارد تا از طریق زیرمجموعه خود شرکت اس‌اویل، پروژه پتروشیمی کراکینگ خوراک مخلوطی با ظرفیت ۱.۸ میلیون تن در سال را به ارزش ۹.۳ تریلیون وون (۷ میلیارد دلار) در اولسان احداث کند.

پالایشگاه کره‌ای اس‌اویل در پرونده نظارتی‌ای عنوان داشت، این پروژه با نام شاهین در مقر موجود شرکت در اولسان واقع خواهد شد، و از سال ۲۰۲۶ در حدود ۳.۲ میلیون تن در سال محصولات پتروشیمی تولید خواهد کرد.

این پروژه بزرگترین سرمایه‌گذاری آرامکو سعودی در کره جنوبی می‌باشد؛ فاز اول توسعه پتروشیمی با سرمایه‌گذاری ۴ میلیارد دلاری این شرکت در سال ۲۰۱۸ تکمیل شد.

آرامکو سعودی در بیانیه‌ای جداگانه اظهار داشت: «پروژه ۷ میلیارد دلاری شاهین قصد دارد تا نفت خام را به خوراک شیمیایی تبدیل کند، و معرف اولین تجاری‌سازی فناوری تی‌سی۲‌سی (نفت خام حرارتی به مواد شیمیایی) خواهد بود، که شامل افزایش بازده شیمیایی و کاهش هزینه‌های بهره‌داری می‌شود.»

شرکت سعودی گفت، انتظار می‌رود این کراکر بخار محصولات جانبی شامل نفتا و گاز غیرمفید را از نفت خام فرآوری کند.

آرامکو سعودی – بزرگترین صادرکننده نفت خام جهان – ۶۳ درصد از سهام شرکت تابعه خود، شرکت اس‌اوایل را در اختیار دارد.

امین ناصر، رئیس و مدیر عامل شرکت آرامکو سعودی گفت: «با ادغام مضاعف فرآیند‌های پالایشگاهی و شیمیایی از طریق اولین تجاری‌سازی فناوری نفت خام به مواد شیمیایی، قصد داریم تا پلتفرمی کارآمدتر، رقابتی‌تر و پایدارتری را برای رشد ایجاد کرده، و همزمان مسیر را برای توسعه فزاینده پایین‌دستی هموار کنیم.»

بگفته شرکت اس‌اویل، بر اساس پیش‌بینی‌ها پروژه شاهین شامل تولید ۵۸۰ هزار تن در سال اتیلن، ۷۷۰ هزار تن در سال پروپیلن، ۲۰۰ هزار تن در سال بوتادین و ۲۸۰ هزار تن در سال بنزن می‌شود.

همچنین به عنوان بخشی از این پروژه‌، واحدهای پلی‌اتیلن سبک خطی با ظرفیت ۸۸۰ هزار تن در سال، و واحد پلی‌اتیلن سنگین با ظرفیت ۴۴۰ هزار تن در سال ساخته خواهند شد.

بگفته اس‌اوایل: «پیش‌بینی می‌شود با ارتقا مواد خام ارزش افزوده پایین، مانند نفتا و فرآورده فرعی گاز و نفت پس‌مانده، به محصولات شیمیایی ارزش افزوده بالا، سودآوری بهبود یابد.»

شرکت اس‌اویل در آوریل ۲۰۲۱ اعلام کرد که قصد دارد با پروژه شاهین، سهام تولیدات شیمیایی خود را از ۱۲ درصد فعلی به ۲۵ درصد برساند.

اعلام پروژه شاهین با سفر برنامه‌ریزی شده ولیعهد سعودی و نخست وزیر همزمان محمد بن سلمان به کره جنوبی در هفته گذشته مصادف شد.

شرکت اس‌اویل جدا از پروژه شاهین، قصد دارد تا در برنامه بلندمدت خود وارد بازار هیدروژن شود.

شرکت اس‌اویل در ژانویه سال جاری چهار تفاهم‌نامه با آرامکو سعودی برای تعقیب تجارت‌های انرژی کربن خنثی و دوستدار محیط زیست شامل هیدروژن پاک و فناوری نفت خام به مواد شیمیایی در میان دیگر قراردادها، امضا کرد.

اس‌اویل همچنین در حال بررسی میزان توانمندی تولید و توزیع هیدروژن مایع با استفاده از هیدروژن سبز و آمونیاک سبز از طریق همکاری با آرامکو می‌باشد.

این شرکت پالایشگاهی همچنین در نظر دارد تا ایستگاه شارژ هیدروژنی در سئول راه‌اندازی کرده و در همکاری هدفمندی با نام کوهیژن (شبکه انرژی هیدروژن کره) مشارکت کند، که در جهت ساخت زیرساخت‌های شارژ هیدروژن برای اتوبوس‌ها و کامیون‌ها تشکیل شد.

شرکت اس‌اویل همزمان با افت حاشیه سودهای پالایشگاهی، زیان خالص ۹.۶ میلیارد وون را در سه ماهه سوم ثبت کرد، در حالی که در زمان مشابه سال گذشته سود خالص ۳۳۴.۵ میلیارد وون را به ثبت رسانده بود.

درآمد پتروشیمی نیز از ژوئیه تا سپتامبر ۲۰۲۲ با افت ۲۵ درصدی در محاسبات سالیانه در میزان ۵۶.۱ میلیارد وون قرار گرفت.

https://ipna.news/162884کپی شد!