بررسی “مدیریت کربن” در صنعت پتروشیمی

در سومین روز از بیستمین نمایشگاه بین المللی محیط زیست، پنل تخصصی “مدیریت کربن” در غرفه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس برگزار شد.

 

به گزارش خبرگزاری پتروشیمی ایران(ایپنا)، عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی شریف در این پنل گفت: انتشار گازهای گلخانه‌ای منجر به بروز پدیده تغییر اقلیم در سطح کره زمین شده است و مقابله با تغییر اقلیم از لازمه‌های توسعه اقتصادی در سطح جهان محسوب می‌شود.

حسین خواجه پور افزود: برای مقابله با تغییر اقلیم، سیاست‌های مختلفی پیش بینی شده تا بتوانند انتشار گازهای مخرب از سوی صنایع مختلف کشورها را کاهش دهد از جمله قراردادن اهداف خالص انتشارات صفر برای کشورهای مختلف که این موضوع منجر به تحمیل هزینه‌هایی در کشورهای مخلتف می‌شود و کشورها برای جبران این هزینه‌ها، سعی می‌کنند که بهینه‌ترین راه برای کاهش انتشارات را بدست آورند.
وی ادامه داد: کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای می‌تواند از طریق کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی محقق شود به همین منظور باید کشورها برنامه خودشان را برای حذف این سوخت‌ها از سبد انرژی‌شان مشخص کنند.
خواجه پور تصریح کرد: گام بعدی، کاهش ردپای کربن در محصولات تولیدی جهان است؛ این موضوع به واسطه تجارت کربن از کشورهای در حال توسعه و به توسعه یافته می‌شود.
وی با اشاره به اینکه اتحادیه اروپا و ایالات متحده، مکانیزم مالیات کربن بر واردات محصولات صنایع انرژی در نظر گرفته، گفت: صنایع پتروشیمی برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای، مجبور به منطبق شدن با این ساز و کارهای مالیاتی جهانی هستند.

*پتروشیمی‌ها روی انرژی‌های تجدید پذیر و پاک سرمایه‌گذاری کنند

ماندانا مقصودی کارشناس ارشد مکانیزم های کنوانسیون آب و هوا هم در پنل تخصصی مدیریت کربن گفت:در حال حاضر صندوق اقلیم سبز سازمان محیط زیست بر روی پروژه‌های کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای، سازگاری با تغییر اقلیم، سرمایه‌گذاری انجام می‌دهد.
وی با اشاره به اینکه آلودگی هوا یکی از چالش‌های مهم شهرهاست، بیان کرد: موضوع تأمین الکتریسیته در بخش حمل و نقل الکتریکی حائز اهمیت است و باید نوع الکتریسیته از انرژی های تجدیدپذیر و انرژی های پاک تامین شود.
وی افزود: بهتر است پتروشیمی‌ها و صنایع، برای جبران انتشارات گازهای گلخانه‌ای با سرمایه‌گذاری بر انرژی‌های تجدید پذیر، پاک، سازگار با تغییراقلیم برای بهبود محیط زیست در آینده کمک کنند.

*ردپای کربن در تولید پلی پروپیلن تا ۱۱ برابر می‌تواند کاهش یابد

علی اصغر بازگیر مدیر روابط سهامداری، مقررات و حاکمیت شرکتی هلدینگ خلیج فارس درباره اهمیت مدیریت کربن در حوزه حاکمیت شرکتی گفت: بسیاری از مطالعات و اقدامات شرکت‌های بزرگ جهت اداره بهتر سازمان‌ها، در سیستم حاکمیت شرکتی آنها نمود پیدا کرده است.
مدیر روابط سهامداری، مقررات و حاکمیت شرکتی شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس افزود: شیوه حکمرانی برای ایجاد بستر اجتماعی و محیط زیستی مناسب، موجب اتصال مدیریت کربن به بخش حاکمیت شرکتی شده است.
بازگیر ادامه داد: پایش و کنترل انتشار گازهای گلخانه‌ای، آموزش و توانمندسازی مدیریت کربن، اندازه‌گیری و تعیین میزان انتشار، برنامه کاهش انتشار، تجارت کربن و گزارش مدیریت کربن در موضوعات مهم حاکمیت شرکتی مانند شفافیت و افشاء اطلاعات رعایت حقوق ذینفعان مسئولیت‌های اجتماعی در هیأت مدیره قابل بررسی و سیاستگذاری و اقدام هستند.
وی در ادامه به ارائه برخی تجربیات منتخب موسسه ICTS شرکت پتروشیمیBASF در توسعه حاکمیت کربن در صنعت پتروشیمی پرداخت و گفت: صنایع پتروشیمی تمرکز اصلی بسیاری از سازمان‌های بین‌المللی محیط زیستی است. بر اساس مطالعاتICTS برای تولید پلی پروپیلن از روش‌های مختلف، ردپای کربن حتی می‌تواند تا ۱۱ برابر کاهش یابد.
وی خاطر نشان کرد: موسسه BASFبنیانگذار یک ابتکار جدید برای اتحاد بین ۳۷ بازیگر بزرگ صنعت شیمیایی برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای در زنجیره ارزش صنعت در زنجیره صنعت شیمیایی شده است و مدل‌های جدید و تکامل یافته تجارت کربن علاوه بر ETS، توسط این شرکت انگیزه و جذابیت بیشتری برای کاهش گازهای گلخانه‌ای ایجاد کرده است.

https://ipna.news/162863کپی شد!