عبور حجم مبادلات تجاری منطقه ویژه اقتصادی لامرد از مرز ۸۰۴ میلیون دلار

احسان انصاری مدیر عامل منطقه ویژه اقتصادی لامرد که در آستانه روز صادرات با خبرنگاران سخن می گفت با تبریک به همه فعالین عرصه صادرات،از عبور حجم مبادلات تجاری (واردات و صادرات) این کانون صنعتی و معدنی از مرز ۸۰۴ میلیون دلار خبر داد.

 

به گزارش خبرگزاری پتروشیمی ایران(ایپنا)، به نقل از روابط عمومی منطقه ویژه اقتصادی لامرد مدیر عامل این منطقه اقتصادی که به مناسبت روز صادرات سخن می گفت اظهار داشت: در شش ماهه نخست امسال صادرات ۱۳ هزار تن کالا به ارزش ۲۶۳ میلیون دلار از گمرک منطقه ویژه اقتصادی لامرد به ۳ کشور دنیا صورت پذیرفته است.

وی افزود: عمده کالاهای صادر شده، شمش آلومینیوم بوده که کشور های ترکیه، چین و جمهوری آذربایجان عمده خریداران کالای صادراتی منطقه ویژه اقتصادی لامرد از طریق این گمرک بوده اند.

اثر صادرات بر توسعه اقتصادی منطقه ویژه اقتصادی لامرد

احسان انصاری با اشاره به اثر صادرات بر توسعه منطقه افزود: صادرات غیر نفتی علاوه بر تقویت خود اتکایی کشور در زمینه تامین ارز باعث قویتر شدن اقتصادی بنگاه های کوچک و بزرگ خواهد شد. ایجاد شرکت‌های بزرگ صادراتی در منطقه ویژه به منظور حفظ و توسعه بازارهای صادراتی از مهمترین دستاوردهای اقتصاد صادرات محور برای منطقه می باشد. البته این کار نیازمند عزم ملی دستگاههای اجرایی است. ضرورت دارد اقدامات راهبردی و موثری نیز از سمت دولت صورت گیرد تا نتایج فوق الذکر حاصل گردد. یکی از موثرترین اقدامات کاهش تنش های بین المللی، حفظ و توسعه بازارهای هدف و پرهیز از اقدامات شتابزده در حوزه قوانین گمرکی است.

سرمایه‌گذاری‌های خارجی آیا می‌تواند منجر به صادرات شود؟

مهندس انصاری با اشاره به سرمایه گذاری خارجی در این کانون صنعتی تصریح کرد: اگر امکان حضور سرمایه‌گذاران خارجی در منطقه ویژه را فراهم کنیم، به دست آوردن بازارهای هدف صادراتی برای سرمایه گذار خارجی خیلی راحت تر و آسان تر است و تراز تجاری کشور را نیز افزایش خواهد داد. دولت نیز مصمم است که از سرمایه‌گذاری‌های خارجی بهره مند گردد. نیروی کار ارزان، مواد اولیه قابل دسترس و نزدیکی به بازارهای تجاری دنیا و برقراری کریدور شمال جنوب می تواند گره سرمایه‌گذاری خارجی در منطقه را بگشاید. البته از حضور سرمایه‌گذاران ایرانی خارج از کشور نیز بسیار استقبال خواهیم کرد.

افق صادراتی منطقه ویژه اقتصادی لامرد

مدیر عامل منطقه ویژه اقتصادی لامرد با اشاره به افق صادراتی منطقه ویژه بیان داشت:
قطعاً هر کالایی و خدماتی که در منطقه ویژه تولید می شود افق صادراتی متفاوتی خواهد داشت و بنا به نوع محصول این نگاه می تواند متغیر و متفاوت باشد. کشورهای همسایه و کشورهای اروپایی می تواند ظرفیت مناسبی برای صادرات محصولات این منطقه باشد.

موقعیت ژئوپلیتیکی کشور عزیزمان ایران و همچنین موقعیت سوق الجیشی شهرستان لامرد چگونه می تواند سهم واقعی منطقه را از صادرات تأمین نماید؟

انصاری در پاسخ به این سوال اظهار داشت:
ایران عزیز در منطقه ای واقع شده که به اذعان همه اقتصاددان‌ها و کارشناسان سیاسی شاهراه ارتباطی جهان است، از یک سو خلیج همیشه فارس و از سوی دیگر دریای خزر موقعیت در دسترس داشتن آب های آزاد که مؤلفه مهم در صادرات است برای ما فراهم آورده است. شهرستان لامرد نیز به دلیل نزدیکی به دریا و امکان صادرات از چندین اسکله صادراتی نزدیک خود و همچنین ایجاد گمرک در منطقه ویژه و معافیت‌های مالیاتی منطقه جهت تولید و صادرات و وجود فرودگاه بین المللی و همچنین امکان ارتباط مسیر ریلی و متصل شدن به ریل سراسری کشور مزایای بالقوه ای را برای منطقه فراهم کرده که مطمئناً ما نیز از آن استفاده خواهیم کرد.

https://ipna.news/162830کپی شد!