بررسی هفتگی از سهام های پتروشیمی در بازار سرمایه

آخرین هفته کاری دومین ماه پاییز (۲۱ – ۲۵ آبان ماه) هفته ای تقریبا متعادل و با تلاطم اندک بود

 

به گزارش خبرگزاری پتروشیمی ایران(ایپنا)؛در این هفته شاخص کل بورس که در ابتدای هفته روی عدد یک میلیون و ۴۱۴ هزار واحد بود، در پایان معاملات روز چهارشنبه تغییر چندانی نکرد و به یک میلیون و ۴۱۳ هزار واحد رسید. با این حال شاخص کل هم‌وزن شرایط دیگری را تجربه کرده و با افزایش ۰.۹۸ درصدی در سطح ۴۰۱ هزار واحدی ایستاد.

وضعیت سهام پتروشیمی در این هفته نشان می دهد که وضعیت سهام پتروشیمی در این بازار هم نسبتا مقبول بود. در این هفته ۱۸ سهم از میان ۳۲ سهم قابل خرید و فروش این گروه افزایش قیمت داشتند و تنها ۱۴ سهم نیز کاهش قیمت داشتند.

نماد پتروشیمی بوعلی (بوعلی) در این هفته همچنان بسته ماند

بیشترین سود

همانطور که بیان شد در این هفته ۱۸ سهم با افزایش قیمت روبرو شدند. ۱۲ سهم از این تعداد سودی کمتر از ۵ درصد داشتند، ۴ سهم سودی بین ۵ تا ۱۰ درصد را ثبت کردند و ۲ سهم نیز با افزایش قیمت بالاتر از ۱۰ درصد، سود چشمگیری را نصیب سهامداران خود کردند.

نکته جالب توجه در این جدول این است که سه پتروشیمی نیمه کاره و مرتبط ممسنی، کازرون و دهدشت در این هفته مورد توجه قرار گرفتند و افزایش قیمت داشتند. به نظر می رسد که امیدهایی برای به ثمر نشستن این پتروشیمی های نیمه کاره وجود دارد.

صدرنشین های این جدول دو پتروشیمی آبادان (شپترو) و زاگرس (زاگرس) بودند که با سود بالاتر از ۱۱ درصد هفته خوبی را برای سهامداران خود ساختند.

پنج سهم پرسود این هفته به ترتیب عبارت است از:

نماد

درصد سود

قیمت ابتدای هفته

قیمت پایانی

وضعیت نهایی

شپترو

۱۱.۸

۱۳۹۹

۱۵۶۴

صف خرید

زاگرس

۱۱.۴

۱۰۵۹۰۰

۱۱۸۰۰۰

کازرو

۹.۵

۹۱۹۰

۱۰۰۶۰

ممسنی

۷.۲

۹۱۸۰

۹۸۴۰

دهدشت

۶.۹

۷۸۱۰

۸۳۵۰

 

بیشترین زیان

همان طور که گفته شد این هفته ۱۴ سهم از میان سهام پتروشیمی با زیان مواجه شدند که ۱۳ سهم زیانی کمتر از ۵ درصد داشتند و تنها پتروشیمی شازند (شاراک) با زیان ۱۰.۳ درصدی، زیانی بالاتر از آن را ثبت کرد. پتروشیمی شازند در هفته ماقبل با سودی بسیار قالب توجه جزو صدرنشین های جدول پربازده ها بود اما این هفته دچار اصلاح قیمت شد.

پنج سهم پرزیان این هفته به ترتیب عبارت است از:

نماد

درصد زیان

قیمت ابتدای هفته

قیمت پایانی

وضعیت نهایی

شاراک

۱۰.۳

۳۴۷۱۰

۳۱۱۵۰

وپترو

۴.۴

۹۶۱۰

۹۱۹۰

پترول

۳.۱

۲۰۰۶

۱۹۴۴

شبصیر

۲.۶

۱۰۶۲۵۰

۱۰۳۵۰۰

داراب

۲.۵

۸۵۲

۸۷۳

 

https://ipna.news/162779کپی شد!