پتروشیمی زنجان ۲ سال آینده افتتاح می‌شود

نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مانع جدی در افتتاح پتروشیمی زنجان وجود ندارد از بهره‌برداری پتروشیمی این استان در دو سال آینده خبرداد.

 

به گزارش خبرگزاری پتروشیمی ایران(ایپنا)، مصطفی طاهری امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه در خصوص محدودیت‌های اینترنتی و فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی اظهار داشت: این اتفاق در خصوص پلتفرم‌های خارجی به‌ویژه واتساپ و اینستاگرام طبق مصوبه شورای عالی امنیت ملی جهت کنترل حوادث اخیر در کشور بوده و تا زمانی که شرایط کشور به ثبات نرسد ادامه خواهد داشت.

وی افزود: فیلتر دائمی مطرح نیست بلکه مساله حکمرانی است چرا که اختیار پلتفرم‌های خارجی در دست ما نیست و آسیب‌های زیادی می‌تواند وارد کشور کند اما اگر پلتفرم‌ها از قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران تبعیت کنند، اجازه فعالیت به آن‌ها داده خواهد شد.

نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه یک عقب ماندگی جدی در زیرساخت‌های اینترنت ثابت در کشور داریم و برخلاف تمام دنیا اینترنت مورد استفاده در ایران اینترنت سیار است گفت: با منابعی که در بودجه دیده شده توسعه اینترنت ثابت و با سرعت بالا مد نظر است که اگر این اتفاق بیفتد انقلاب عظیمی در حوزه اینترنت خواهیم داشت، همچنین در خصوص پلتفرم‌های داخلی نیز عقب‌ماندگی‌هایی داریم که باید از حکمرانی‌های سنتی خارج و ارتقا پیدا کنند.

افتتاح پتروشیمی زنجان تا دو سال آینده 

وی در بخش دوم سخنان خود به افتتاح پتروشیمی زنجان اشاره کرد و گفت: این پروژه چند مشکل بزرگ داشت که حل شده است و در صورت عدم حل این مشکل امکان افتتاح این پروژه وجود نداشت و در بازدید از این پروژه پیشرفت آن به ۴۵ درصد رسیده که قابل مقایسه با گذشته نیست و کارها به خوبی پیش می‌رود.

طاهری در خصوص خرید تجهیزات پتروشیمی گفت: خرید ۵۲ درصد از تجهیزات که بیشتر هم خارجی بوده انجام شده و اگر پروژه با همین سرعت پیش رود در دو سال آینده شاهد افتتاح آن خواهیم بود.

نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی، افزود: LC و تسهیلات ارزی پتروشیمی زنجان بیش از ۳۳۰ میلیون دلار است که در گذشته به میزان کم تخصیص یافته بود اما در حال حاضر با برداشته شدن موانع مشکل جدی در روند کار و افتتاح آن تا دو سال آینده وجود ندارد.

افزایش تجارت خارجی   با ر وسیه

وی به افزایش تجارت خارجی با روسیه اشاره کرد و گفت: ارتباط تجاری ایران با کشور روسیه بسته به نیازهای متقابل دو کشور جهش خوبی پیدا کرده، به گونه‌ای که میزان تبادل دو کشور که در گذشته حداکثر ۲۰۰ میلیون دلار بوده در حال حاضر به دو میلیارد دلار رسیده است.

طاهری با بیان اینکه تبادلات دو کشور در حوزه‌های مختلف بوده گفت: در حال حاضر کشور ایران در حوزه ICT در روسیه سرمایه‌گذاری کرده و برخی از نیازهای حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات روسیه را تامین می‌کند و در حوزه خودرو نیز قراردادی به ارزش ۷۰۰ میلیون دلار منعقد شده است.

وی با بیان اینکه درحوزه‌های کشاورزی، دریایی، صنعت و نظامی ارتباطات متقابل بین دو کشور وجود دارد عنوان کرد: یکی از این بخش‌ها حوزه نظامی است و ایران در این رابطه با کشورهای مختلف مراودات نظامی دارد و با توجه به پیشرفت جمهوری اسلامی در این حوزه خیلی از کشورها متقاضی خرید تجهیزات نظامی از ایران هستند که این امر بسته به منافع کشور انجام می‌شود.

وجود خلاهای قانونی در حوزه معدن

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در خصوص حوزه معدن و مشکلات آن ابراز داشت: اولین خلا در حوزه معدن کشور، فقدان سند راهبردی آن است و  تولید در کشور  هدفمند نبوده و اولویت و چشم اندازی برای سرمایه‌گذاری خارجی وجود ندارد.

وی به اولویت‌بندی برنامه‌های خود اشاره و تصریح کرد: اولویت اول برای سند توسعه صنعتی کشور قرار داده شده است و تمرکز به قانون برنامه هفتم توسعه کشور نیز از اولویت‌های دوم این کمیسیون است.

طاهری در ادامه گفت: تولید ناخالص داخلی کشور کمتر از یک درصد است که حداقل باید ۱۰ برابر رشد کند که این خلاها در حال اصلاح و در روزهای آینده به مجلس ارائه خواهد شد.

عقب‌ماندگی در حوزه آب

وی در خصوص حوزه آب بیان کرد: استان زنجان نسبت به استان‌های همجوار در حوزه آب، عقب‌ماندگی‌های جدی دارد، و میزان آب تنظیمی زنجان نسبت به استان‌های همجوار بسیار پایین است.

نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی افزود: با توجه به کارهای زیادی که در این زمینه انجام شده اما هنوز فاصله‌‌ای که در این خصوص با استان‌های همجوار داریم زیاد بوده و جبران نشده است.

وی گفت: واردات خودرو با توجه به مباحث ارزی سال‌ها قبل توسط دولت ممنوع شده بود که در سال‌جاری اجازه واردات خودرو تا سقف یک میلیارد دلار به دولت داده شده است و طبق پیش‌بینی‌ها در آبان‌ ماه صورت خواهد گرفت.

وضعیت‌ زیتون طارم

طاهری در خصوص محصول زیتون نیز با بیان اینکه در سال جاری ۱۲۰ هزار تن برداشت زیتون در طارم انجام شده که نسبت به سال‌های گذشته چندین برابر شده است گفت: چندین اقدام در خصوص حمایت از  کشاورزان  انجام شده است که از جمله آن خرید تضمینی ۳۰ درصد از محصول زیتون توسط دولت، قرار دادن این محصول جزو کالاهای اساسی، آزاد شدن صادرات آن و افزایش تعرفه واردات از جمله اقدامات انجام شده است.

مدیریت صحیح در حوادث اخیر 

وی در خصوص حوادث اخیر کشور گفت: کشور جمهوری اسلامی بنا به ذاتش که کشور توحیدی است، به دنبال ایجاد آرامش و امنیت  و پیشرفت مردم بوده و بنا به استقلال طلبی، دشمنان بعد از پیروزی انقلاب همواره با روش‌های مختلف در مقابل نظام ایستاده‌اند تا مانع پیشرفت کشور شوند.

نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی، بیان کرد: دشمنان در ابعاد مختلف دنبال ایجاد اغتشاش در کشور هستند، در گذشته که چهار حزب تجزیه طلب کردستان که همواره با هم اختلاف و درگیری داشتند اما در مقابله با ایران به یک اجماع رسیده و با توجه به رصد فضای مجازی به شناسایی نقطه ضعف‌ها پرداخته و همواره درصدد فرصت برای آشوب و اغتشاش در کشور هستند.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه دشمنان همواره در تلاش برای اغتشاش در ایران به هر نحوی هستند، باید مسئولان و مخصوصاً نیروهای امنیتی با مدیریت صحیح غافلگیر نشده و رصد اطلاعاتی خود را قوی‌تر کنند.

طاهری بیان کرد: در اغتشاشات همه چیز خاکستری می‌شود اما آن چیزی که مسلم است اینکه که نیروهای مسلح در این آشوب‌‌ها به هیچ عنوان سلاح گرم همراه نداشتند.

وی افزود: امنیت در جمهوری اسلامی ایران مهم است و انتظار مردم از حاکمیت ایجاد امنیت است، تا زمانی که آشوب و شلوغی باشد دستگاه‌های امنیتی باید بسترهای امن را در جامعه ایجاد کنند و اگر اعتراضی هم وجود دارد باید در چارچوب قانون باشد تا اعتراض و اغتشاش باهم ترکیب نشود.

https://ipna.news/162491کپی شد!