احداث ۳ طرح پتروشیمی در منطقه ویژه اقتصادی لامرد

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی لامرد گفت: سه طرح پتروشیمی با مشارکت ستاد اجرایی فرمان امام(ه) در این منطقه عملیاتی می‌شود.

 

به گزارش خبرگزاری پتروشیمی ایران (ایپنا)؛احسان انصاری در خصوص تامین آب مورد نیاز صنایع مستقر در منطقه ویژه اقتصادی لامرد اظهار کرد: یکی از مسائل مهم و حیاتی طرح انتقال آب از خلیج‌فارس به منطقه ویژه اقتصادی لامرد است که باید اقدام مؤثری انجام می‌شد تا بتوان آب پایدار در منطقه ویژه داشته باشیم.

به نقل از منطقه ویژه لامرد،  او ادامه داد: با سرمایه‌گذار طرح جلسات متعددی برگزار و در تیرماه ۱۴۰۰ یک الحاقیه‌ای پیرو قرارداد قبل منعقد و این اقدام موجب شد تا عملیات لوله‌گذاری شروع شده و آبرسانی به شهرستان لامرد با جدیت بیشتری انجام شود.

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی لامرد خاطرنشان کرد: این پروژه پیش از این متأسفانه متوقف شده بود که با حمایت‌های ایمیدرو احیاء و عملیات لوله‌گذاری آن با قابلیت انتقال ۶۰ میلیون مترمکعب آب در سال و عملیات احداث آب‌شیرین‌کن آن با ظرفیت ۳۶ میلیون مترمکعب در سال در پارسیان در حال احداث است.

انصاری در خصوص تأمین برق پایدار نیز با اشاره به ایجاد نیروگاه ۹۱۳ مگاواتی غدیر بیان کرد: مهم‌ترین هدف از ساخت این نیروگاه تأمین و حفظ پایداری برق صنعت آلومینیوم جنوب به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین کارخانه‌های آلومینیوم کشور و سایر صنایع مستقر در منطقه ویژه اقتصادی لامرد است که با پیگیری‌های مضاعف ایمیدرو این مگا پروژه نیز از اواخر سال گذشته کلید خورده و با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در حال ساخت است.

او ادامه داد: در سالهای قبل، زمانی که ایمیدرو با مشارکت ۴۹ درصدی سالکو را می‌ساخت، تعهدات ایمیدرو این بود که در پارسیان اسکله بسازد و تعهدات غدیر انرژی ساخت نیروگاه در لامرد بود. در سال ۱۴۰۰ به دلیل مشکلی که در روند سرمایه‌گذاری خارجی و تأمین مالی نیروگاه پیش آمد، عملیات ساخت نیروگاه به تعویق افتاد که با پیگیری‌ها و جلسات متعددی که برگزار و تکیه بر داشته‌های داخلی، عملیات ساخت نیروگاه آغاز شد.

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی لامرد همچنین توضیح داد که عملیات طراحی و احداث آزادراه لامرد-پارسیان به طول تقریبی ۵۲ کیلومتر با مشارکت سازمان ایمیدرو، وزارت راه و شهرسازی و قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) با قدرالسهم عمده ایمیدرو در دست اقدام است. در این خصوص با نهایی شدن و امضای تفاهم‌نامه سه‌جانبه، اقدامات لازم در حال انجام است.

انصاری عنوان کرد: علاوه بر این در راستای ایفای مسئولیت‌های اجتماعی و توسعه‌ای خارج از محدوده منطقه ویژه، سازمان ایمیدرو با مدیریت طرح ایجاد زیربناهای لازم در معادن بزرگ و مناطق معدنی کشور عملیات دوبانده کردن محور لامرد-خنج (از محدوده فرودگاه تا تونل شهید باقری) به طول ۱۰ کیلومتر را آغاز کرده که عملیات اجرایی آن در حال انجام است.

او در خصوص زیرساخت‌های اصلی منطقه ویژه اقتصادی لامرد نیز عنوان کرد: در ابتدا در حوزه زیرساخت‌ها بضاعت منطقه ویژه خیلی کم بود که این خود عامل مهمی برای عدم تمایل سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در منطقه ویژه به شمار می‌آید.لذا زیرساخت‌هایی اساسی مانند آب، برق، گاز، سوله‌های انبار، شبکه توزیع آب و جمع‌آوری فاضلاب، باسکول، جاده‌های شریانی و اصلی و فرعی، فضای سبز و … باید با برنامه‌ریزی اصولی ایجاد و گسترش می‌دادیم که این مهم با حمایت‌های همه ارکان سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) و ریاست هیات عامل آقای در بازه زمانی ۱۸ ماه گذشته رقم خورده و برنامه‌ریزی تکمیل و توسعه بیشتر منطقه نیز در دست اقدام است.

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی لامرد همچنین در خصوص وضعیت برنامه‌ریزی، طراحی، برگزاری مناقصه و اجرای پروژه‌های زیرساختی مورد نیاز منطقه در ۱۸ ماه گذشته هم گفت: طی این بازه زمانی با عملیاتی شدن پروژه‌های مختلف زیرساختی با اعتباری بالغ بر ۴۰ هزار میلیارد ریال در منطقه ویژه اقتصادی لامرد رکورد توسعه زیرساخت‌های ضروری شکسته شده است.

انصاری اضافه کرد: از جمله این طرح‌ها می‌توان به احداث زیرساخت‌های سیویل، راه، جاده‌های شریانی، پست‌های ۱۳۲ کیلوولت و ۲۰ کیلوولت برق، خطوط انتقال ۱۳۲ و ۲۰ کیلوولت برق، خطوط توزیع گاز و ایستگاه‎‌های تقلیل فشار گاز، سوله‌های انبار گمرک (احداث ۴ سوله جدید و تکمیل ۲ سوله)، دایک‌های و کانال‌های کنترل سیلاب (پیرامون و درون سایت)، خطوط شبکه آب و فاضلاب، مخازن ذخیره‌سازی آب، فضای سبز، روشنایی معابر اصلی، آماده‌سازی سایت انبارها و شهرک پشتیبان و …. اشاره کرد.

او به سرمایه‌گذاری پتروشیمی‌ها در منطقه ویژه اقتصادی لامرد اشاره کرد و افزود: سه طرح پتروشیمی با مشارکت ستاد اجرایی فرمان امام عملیاتی می‌شود.

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی لامرد ابراز امیدواری کرد که با ساخت و ایجاد پتروشیمی‌ها در این منطقه، شاهد رونق تولید و ایجاد اشتغال پایدار خواهیم بود.

انصاری اظهار کرد: حجم سرمایه‌گذاری در حوزه پتروشیمی ۲۳۹ میلیون دلار به‌صورت ارزی و بالغ بر ۱۴۵۰۰ میلیارد به‌صورت ریالی است. دو طرح پتروشیمی با مساحت ۲۰ هکتار و یک طرح صنایع معدنی به مساحت ۵ هکتار نیز واگذار شده است.

او گفت: با توجه به اختصاص ۵ میلیون مترمکعب خوراک گاز، جلسات متعدد با وزارت نفت در خصوص افزایش میزان به ۳۷ میلیون مترمکعب گاز به منظور تأمین خوراک پتروشیمی‌ها و تسهیل حضور پتروشیمی‌ها در منطقه در حال انجام است.

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی لامرد بیان کرد: کسب جایزه دوستاره بهره‌وری در هشتمین دوره جایزه بهره‌وری معدن و صنایع معدنی ایران در سال ۱۴۰۰ توسط منطقه ویژه اقتصادی لامرد دستاورد مهمی است که توسط سازمان منطقه ویژه کسب شده است. افزایش ۳۷ درصدی عملکرد ایمنی و بهداشت منطقه ویژه اقتصادی لامرد در ممیزی عملکرد سالیانه شرکت‌های تابعه سازمان، رشد ۳۵۲ درصدی درآمد حاصل از صادرات کالا در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال ۹۹ و رشد بیش از ۵۰۰ درصدی تولید آب شیرین و تولید بیش از ۴۰۰ هزار مترمکعب آب شیرین تا کنون گوشه‌ای از فعالیت‌های منطقه ویژه اقتصادی لامرد در بازه زمانی سال از ابتدای سال ۱۴۰۰ تا کنون است.

انصاری در ادامه به برنامه‌ریزی برای طراحی و برون‌سپاری پروژه‌های زیرساختی دیگر از جمله تکمیل کانال‌های هدایت سیلاب، توسعه شبکه فیبر نوری، احداث ساختمان‎های اداری و اقامتی منطقه، احداث تصفیه‌خانه فاضلاب شهرک پشتیبان و … در ادامه برنامه‌های سال جاری اشاره کرد که در مراحل مختلف اقدام است.

او اظهار امیدواری کرد که با توسعه و تکمیل زیرساخت‌های ضروری و با برنامه‌ریزی توسعه سایر زیرساخت‌ها در آینده نزدیک شاهد رونق و شکوفایی منطقه ویژه اقتصادی لامرد به‌عنوان قطب صنایع معدنی در جنوب کشور خواهیم بود.

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی لامرد در ادامه به برنامه‌ریزی برای طراحی و برون‌سپاری پروژه‌های زیرساختی دیگر از جمله تکمیل کانال‌های هدایت سیلاب، توسعه شبکه فیبر نوری، احداث ساختمان‎های اداری و اقامتی منطقه، احداث تصفیه‌خانه فاضلاب شهرک پشتیبان و … اشاره کرد که در مراحل مختلف اقدام است.

انصاری اظهار امیدواری کرد که با توسعه و تکمیل زیرساخت‌های ضروری و با برنامه‌ریزی توسعه سایر زیرساخت‌ها در آینده نزدیک شاهد رونق و شکوفایی منطقه ویژه اقتصادی لامرد به‌عنوان قطب صنایع معدنی در جنوب کشور خواهیم بود.

https://ipna.news/161873کپی شد!