اصلاح و بازنگری آیین‌نامه اجرایی شورای راهبردی پتروشیمی‌های ماهشهر

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی از اصلاح و بازنگری آیین‌نامه اجرایی شورای راهبردی این سازمان در آینده‌ای نزدیک و با تصویب اعضای شورای راهبردی خبر داد.

 

 

پیام برزگر بر ضرورت کاربردی و اثربخش‌تر شدن فعالیت‌های شورای راهبردی این سازمان تأکید و اظهار کرد: برابر با پیشنهادها و راهکارهای کارشناسی بررسی شده، بخشی از آیین‌نامه اجرایی شورای راهبردی شرکت‌های منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی اصلاح و بازنگری خواهد شد.

وی افزود: به‌منظور تسریع در تأمین اعتبارات تعیین‌شده و رعایت برنامه زمانی برای انجام تعهدات ضرورت دارد که شرکت‌های عضو این شورا، قدرالسهم خود را در بازه‌های زمانی سه ماهه و پس از ارائه گزارش پیشرفت پرداخت کنند.

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ادامه داد: دبیرخانه مسئولیت‌های اجتماعی سازمان منطقه ویژه به‌عنوان ناظر فرآیند اجرا معرفی شده و موظف خواهد بود هر سه ماهه یکبار گزارش کامل، شفاف و مستند خود را برای طرح در شورا ارائه کند تا اعضا ضمن تأیید نسبت به تأمین اعتبارات مربوطه برای بازه‌های زمانی سه ماهه بعد اقدام کنند.

بزرگر با بیان اینکه به‌منظور تفکیک فعالیت‌ها و با هدف ارتقای کارایی و اثربخشی اقدام‌ها، موارد مطرح‌شده در شورای راهبردی به دو بخش «داخل صنعت» و «خارج صنعت» تقسیم شده‌اند، گفت: اعتبارات داخل صنعت، با هدف همکاری و همیاری همه شرکت‌ها در باب موضوعات و مشکلات مشترک و ارتقای خدمات به خانواده صنعت در منطقه ویژه، شهرک بعثت، فرودگاه و سایر اماکن و تأسیسات شرکت‌ها برنامه‌ریزی خواهد شد.

وی یادآور شد: هزینه‌های جاری داخل صنعت دربرگیرنده حوزه‌های محیط زیست، ایمنی و آتش‌نشانی، پدافند غیرعامل، هزینه‌های جاری فرودگاه، شهرک بعثت و پارک ارم، مسائل مربوط به ترافیک و دیگر موارد و حوادث غیرمترقبه است.

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی تصریح کرد: بخش سرمایه‌ای – زیرساخت‌ها نیز شامل اجرای پروژه‌های بهسازی فرودگاه، پروژه‌ها و موارد مرتبط با خورها و محیط زیست، مسائل فرهنگی و برگزاری مراسم فرهنگی و اینگونه فعالیت‌ها خواهد بود.

رئیس شورای راهبردی منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی به برنامه‌ریزی منابع این شورا برای فعالیت‌های خارج صنعت اشاره کرد و گفت: این منابع با هدف کمک و مساعدت شرکت‌ها به‌منظور محرومیت‌زدایی، خدمات عام‌المنفعه، اشتغال‌زایی، عمران و آبادانی منطقه با لحاظ اولویت‌های تعیین‌شده هزینه خواهد شد.

وی تصریح کرد: هر ساله کلیات بودجه منطقه‌ای (از مجموع بودجه منطقه‌ای، استانی و کشوری) بر اساس سوابق موضوع و نیازهای آتی در شورای راهبردی مطرح و سرفصل‌های مربوطه به همراه درصد بودجه مورد نظر برای سال ۱۴۰۱ همانند دیگر مصوبه‌های جاری از سوی شورای راهبردی تصویب خواهد شد.

برزگر در خصوص بودجه‌های خارج از صنعت ادامه داد: سهم شورای سیاست‌گذاری، ویژه پروژه‌های عمرانی از منابع شورای راهبردی معادل ۵۵ درصد، سهم فرمانداری برای تأمین هزینه‌های متفرقه جاری منطقه حدود ۱۰ درصد، بودجه تعیین‌شده برای فعالیت‌های فرهنگی (در اختیار ائمه جمعه) ۸.۵ درصد، بودجه اعتبارات امور جهادی و محرومیت‌زدایی (در اختیار بسیج سازمان منطقه ویژه و سپاه) ۴ درصد پیشنهاد شده است.

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی یادآور شد: همچنین بودجه پیشنهادی برای حوزه ورزش ۷.۵ درصد (در اختیار فرمانداری) و بودجه بهداشتی و درمانی (در اختیار سازمان منطقه ویژه) نیز حدود ۱۰ درصد است. بودجه آموزشی و فنی و حرفه‌ای و مشاوره خانواده نیز ۱.۴ درصد است که منابع آن در اختیار شرکت ره‌آوران فنون پتروشیمی است.

وی سهم پیشنهادی نهادهای حمایتی از جمله کمیته امداد امام خمینی (ره) و بهزیستی را بالغ بر ۳.۶ درصد اعلام کرد و گفت: این میزان منابع نیز در اختیار فرمانداری شهرستان بندر ماهشهر قرار خواهد گرفت.

https://ipna.news/161869کپی شد!