افزایش قیمت خوراک و یوتیلیتی، متانول سازان را از دور خارج می‌کند

نائب رئیس هیات مدیره پتروشیمی فناوران در خصوص افزایش قیمت خوراک و یوتیلیتی اظهار داشت: قرار بر این بود ما در تولید متانول در دنیا اول باشیم و به ظرفیت تولید ۲۵ میلیون تن در سال برسیم.

به‌ گزارش خبرگزاری پتروشیمی ایران(ایپنا)،  محمد جواد بدری گفت:اگر قرار است تولیدکننده متانولی از دور خارج شود ما نباشیم منتها قیمت‌های بالای حامل‌های انرژی، خوراک و یوتیلیتی علیرغم دسترسی به گاز کافی و آب‌های آزاد مزیت نسبی را از ما گرفته است.

امروزه متانول سازان ایرانی مشکل پیدا کرده اند و رو به تعطیلی می‌روند. پتروشیمی فن آوران به دلیل تفاوت روش تولید و نداشتن هزینه‌های مالی می‌تواند به تولید ادامه بدهد.

وی افزود: دیگر هیچ سرمایه گذاری حاضر به سرمایه گذاری در پروژه‌های متانول نیست چرا که متانول سازان با روش‌های ATR از دور خارج خواهند شد.

باید مرتبا به دولت گوشزد کنیم با این قیمت خوراک و یوتیلیتی نمی‌شود تولید کرد و باید به دنبال تنوع بخشی به بازار صادراتی حرکت کنیم.

بدری اضافه کرد: در راستای زنجیره ارزش متانول در فن آوران مطالعات چند طرح انجام شده و موافقت اخذ شده است. به خاطر اورهال واحد‌های اسید استیک و منواکسید کربن که کار بسیار ارزشمندی بود، تقریبا یک ماه از مدار تولید خارج بودیم، ولی در سه ماهه اول امسال   افزایش قیمت یوتیلیتی و خوراک، میزان تولید شرکت‌های متانولی کاهش پیدا کرد منتها فن آوران به خاطر تفاوت روش تولید وضعیت بهتری دارد.

https://ipna.news/161588کپی شد!
مشاهده مطالب زیر به شما پیشنهاد میشود [ شرکت ها و طرح ها ]

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  • علی شرکتهای اورساز جهان که مزیت گازی ندارن چگونه به سود ی میرسند.ایا در زمان احداث مزیت نسبی وسود آوری با شرایط جهانی را محاسبه کرد