تحلیل بنیادی نوری

پتروشیمی نوری از جمله نمادهایی است که در همین سال های اخیر وارد بازار سرمایه شد و در مدت حضور خود در بازار سرمایه عملکرد خوبی داشته است. به لحاظ بنیادی نوری در چه شرایطی قرار دارد؟

به گزارش خبرگزاری پتروشیمی ایران(ایپنا)؛شرکت پتروشیمی نوری در سال ۱۳۷۷ به‌صورت سهامی خاص تأسیس و در اداره ثبت شرکت‌ها و مالکیت صنعتی تهران به ثبت رسید و در سال ۱۳۸۶ مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

پس از گذشت ۶ سال از فعالیت این شرکت با تصمیم سهام‌داران در سال ۱۳۹۲ شرکت از سهامی خاص به سهامی عام تبدیل گردید و در سال ۹۹ نیز از طریق عرضه‌ی اولیه نوری وارد بورس شد

فعالیت اصلی شرکت در زمینه تولید و فروش محصولات آروماتیک است. شرکت پتروشیمی خلیج‌فارس با دارا بودن ۱۵ شرکت تولیدی و خدماتی، به‌عنوان یکی از بزرگترین هلدینگ‌های پتروشیمی در خاورمیانه شناخته می‌شود. این شرکت از نظر تولید اولین شرکت در ایران و دومین شرکت در خاورمیانه محسوب می‌شود. مجتمع پتروشیمی نوری با ظرفیت تولید ۷۵۰ هزار تن پارازایلین در سال، یکی از بزرگترین مجتمع‌های تولید مواد آروماتیک در جهان است.

از مهم‌ترین رقبای نوری می‌توان به شرکت‌های سانگ‌یانگ کره جنوبی با ظرفیت تولید ۶۰۰ هزار تن در سال و شرکت تولید مواد آروماتیک کویت (KARO) با ظرفیت تولید ۸۲۰ هزار تن در سال از این محصول، اشاره نمود. در ایران نیز علاوه بر شرکت پتروشیمی نوری، شرکت‌های پتروشیمی بوعلی، پتروشیمی بندر امام و پتروشیمی اصفهان از تولیدکنندگان این محصول هستند.

مواد اولیه مصرفی شرکت عبارت است از: میعانات گازی، بنزین پیرولیز، بنزین تولوئن، گسولین

بیشترین میزان ماده مصرفی مربوط به میعانات گازی است که از نظر مقداری بیش ۹۰% میزان مصرف را به خود اختصاص داده است.

مرکز اصلی شرکت در تهران و کارخانه شرکت در بوشهر واقع گردیده است.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.