منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی نقش اثرگذاری بر اقتصاد کشور دارد

معاون اقتصادی رئیس جمهوری با اشاره به نقش تاثیرگذار منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ماهشهر در اقتصاد کشور گفت: ارزآوری شرکت های مستقر در این منطقه در شرایط تحریم، کمک بزرگی به کشور محسوب می شوند.

به گزارش خبرگزاری پتروشیمی ایران(ایپنا)؛ محسن رضایی میرقائد روز جمعه بعد از استقبال توسط مدیرعامل این سازمان در واحد مانیتورینگ پتروشیمی مارون مستقر در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی حضور یافت و در خصوص توانمندی های تولیدی منطقه اظهارداشت: در این منطقه سالانه میلیون‌ها تن انواع محصولات بالا دست و میانی پتروشیمی تولید می شود که ۵۰ درصد آن به کشورهای مختلف صادر می شود.

وی ادامه داد: ۵۰ درصد دیگر این تولیدات، برابر با فرایندهای تعریف شده به مصرف داخلی و واحدهای تولیدی پایین دست اختصاص می یابد.

معاون اقتصادی رئیس جمهوری افزود: منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی در شهرستان ماهشهر از ظرفیت های بسیار خوبی برای توسعه سرمایه گذاری و رونق اقتصادی برخوردار است.

وی با بیان اینکه منطقه به دریا و آب مورد نیاز دسترسی لازم را دارد گفت: از این شرایط باید به منظور بهره روی در تولید محصولات پتروشیمی استفاده کرد.

رضایی افزود: گاز و خوراک مورد نیاز واحدهای تولیدی در منطقه ویژه پتروشیمی به خوبی در دسترس است و این مسئله نیز به عنوان یک زیرساخت اساسی محسوب می شود.

معاون رئیس جمهوری توجه به واحدهای تولیدی پایین دست پتروشیمی را ضروری دانست و گفت: تکمیل زنجیره ارزش تولیدات پتروشیمی علاوه بر رشد اقتصادی به کاهش واردات برخی کالاها منجر می شود.

وی بیان داشت: برابر با بررسی های صورت گرفته، توسعه فعالیت‌های تولیدی در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی در شهرستان ماهشهر با موانعی همراه است که در این خصوص مذاکرات لازم انجام شده و دولت آمادگی دارد تا موانع موجود را برطرف کند.

معاون اقتصادی رئیس جمهوری اضافه کرد: باید توجه داشت که همواره موضوع بکارگیری از نیروهای بومی در شرکت های پتروشیمی یک ضرورت جدی محسوب می شود.

رضایی یادآورشد: برای افزایش سهم نیروهای بومی در انجام استخدام شرکت‌ها، در صورت نیاز باید در بخش آموزش های مرتبط اقدام به سرمایه گذاری کرد.

رضایی همچنین یکی از رسالت های اصلی صنایع بزرگ بخصوص شرکت های پتروشیمی را توجه به مسئولیت های اجتماعی دانست و گفت: توجه جدی به این مولفه، زمینه رشد و توسعه متوازن در منطقه را رقم خواهد خورد.

 

https://ipna.news/157969کپی شد!