سازمان حفاظت محیط زیست خوزستان:پتروشیمی بندرامام صنعت تلاشگر محیط زیست خوزستان

پتروشیمی بندرامام با اقدامات متعددی که در راستای حفاظت و صیانت از محیط زیست ‌داشته بارها و بارها از سوی سازمان حفاظت محیط زیست مورد تقدیر و تمجید قرار گرفته است.

به گزارش خبرگزاری پتروشیمی ایران(ایپنا)؛ با توجه به اهمیت موقعیت جغرافیایی و منابع زیست محیطی منطقه ، این شرکت همواره در راستای نگهداشت و حفاظت از محیط زیست با پروژه هایی عظیم و به لحاظ کمی و کیفی در سطح جهانی ، دغدغه‌مندی و حمایت خود را نسبت به مسائل محیط زیست در مقام عمل اثبات کرده تا آنجایی که به دفعات سازمان حفاظت محیط زیست کشور و خوزستان پتروشیمی بندرامام را سرآمد شرکت های صنعتی در حیطه مسائل زیست محیطی اعلام کرده اند.

پتروشیمی بندرامام در سال های گذشته و در یک اقدام زیست محیطی و تماما عام المنفعه چشم بر سود آوری خود بست ‌و بصورت داوطلبانه و پیش از موعد قانونی (سال ۲۰۲۵ میلادی) واحد کلر آلکالی خود را در سال ۱۳۹۵ از مدار تولید خارج کرد تا جیوه از فرآیند واحد حذف شود و فعالیت این واحد دیگر مخاطرات زیست محیطی نداشته باشد.

از سوی دیگر و باز هم در راستای محافظت از محیط زیست منطقه ، بزرگ ترین پروژه زیست محیطی کشور (تصفیه خانه فاضلاب صنعتی) که در سطح کشور بی بدیل است را آغاز کرد و این‌ پروژه تاکنون پیشرفتی بیش از ۸۳ درصد داشته و با به بهره‌برداری رسیدن این طرح عظیم، کلیه پساب‌های مجتمع به مدار تولید باز خواهند گشت. به اذعان کارشناسان محیط زیست ، طرح تصفیه خانه پتروشیمی بندرامام برگ زرین و غرورآفرینی در افتخارات محیط زیست کشور به حساب می آید.

گفتنی است تمامی خروجی های پتروشیمی بندرامام توسط آزمایشگاه مورد قبول سازمان محیط زیست به طور کامل و مستمر مورد پایش قرار می‌گردد و بنا بر گزارشات آزمایشگاه تا کنون هیچگونه مواد سمی در خروجی های این شرکت ثبت نشده است.
از سوی دیگر هم اکنون نیز باتوجه به دستورالعمل سازمان حفاظت محیط زیست ، قراردادی با معتبرترین دانشگاه کشور به منظور صحه گذاری بر عدم آلایندگی پتروشیمی بندرامام منعقد گردیده است که نتایج آن متعاقبا به مراجع ذی‌ربط ارائه خواهد شد.

این گزارش می افزاید، پتروشیمی بندرامام با نهایت حساسیت در حوزه محیط زیست و در راستای مسئولیت های اجتماعی و جلوگیری از اشاعه آلودگی های صنعتی در منطقه ، نخستین مرکز دفن بهداشتی پسماندهای صنعتی (لندفیل) در سطح کشور را احداث کرد که از سنوات گذشته تا کنون علاوه بر دفن پسماندهای خود ، پسماند های صنعتی دیگر شرکت های منطقه ویژه اقتصادی هم در این مرکز امحا و دفن می کند.
می توان افزود این مرکز دفن‌ در شهرستان ماهشهر واقع شده است و مدیریت پتروشیمی بندرامام در جهت تحقق شعار هوای پاک ، کاشت یک هزار اصله نهال کهور را در اطراف مرکز دفن پساب صنعتی اجرایی کرد تا در راستای مسئولیت های اجتماعی کمکی بزرگی به مردم منطقه به جهت داشتن هوایی پاک کرده باشد.

همچنین مدیریت پتروشیمی بندرامام به منظور شفافیت در اقدامات اجرایی و ارائه دستاوردهای کسب شده در حوزه محیط زیست به صورت مستمر از تمامی مسئولین شهری ، استانی و کشوری برای بازدید از پروژه ها و فعالیت های زیست محیطی دعوت بعمل می آورد.
به طوری که در یکی از این بازدیدها که در خردادماه سال جاری انجام شد ، محمود رضایی مدیرکل دفتر بررسی و و مقابله با آلودگی های دریایی سازمان حفاظت محیط زیست کشور از پتروشیمی بندرامام بعنوان سرآمد مجموعه های صنعتی در حوزه محیط زیست یاد کرد و اظهار داشت پروژ هایی که در پتروشیمی بندرامام اجرایی گردیده در کل کشور کم نظیر است.

در نهایت با توجه به اقدامات کلان و موثر پتروشیمی بندرامام در حوزه محیط زیست و نیز بنا بر گزارشات متعدد سازمان محیط زیست کشور (تهران) و خوزستان (اهواز) که غیرآلوده بودن واحد های تولیدی و عملیاتی این شرکت را تصدیق نموده است ، اداره کل محیط زیست استان خوزستان لوح تقدیر تلاش گرنمونه سبز را به این شرکت اهدا کرد.

شایان ذکر است طرح احداث پتروشیمی بندرامام از ابتدا با اهداف زیست محیطی بوده است به گونه ای که خوراک اصلی این مجتمع گازهای همراه با نفت (NGL) می باشد و اگر این مجتمع عظیم نبود می بایست این گاز ها سوزانده می شدند که آسیب های جدی و خطرناکی به محیط زیست وارد می‌شد اما این شرکت علاوه بر پرداختن به وظیفه ذاتی خود ، در اقداماتی عام المنفعه دیگر طرح های زیست محیطی را آغاز و‌ نهایی کرد تا امروز تمامی کارشناسان و متخصصان محیط زیست از این شرکت بعنوان مجموعه ای پیشرو و پویا در تمامی حوزه های زیست محیطی یاد کنند.

https://ipna.news/157898کپی شد!