بررسی هفتگی از سهام های پتروشیمی در بازار سرمایه

از ۲۳ نماد مثبت در طول هفته مورد بررسی، تنها ۲ نماد در طول هفته سودی کمتر از ۵ درصد داشتند. ۱۱ نماد سودی بین ۵ تا ۱۰ درصد داشتند و ۱۰ نماد دیگر سودی بالاتر از ۱۰ درصد را ثبت کردند که این آمار واقعا چشمگیر است.

 

به گزارش خبرگزاری پتروشیمی ایران(اپینا)؛بازار سرمایه در هفته کاری گذشته (۹ – ۱۳ مرداد ماه) هفته بسیار خوب، امید بخش و یادآور روزهای طلایی بورس بود. نزدیک به یک سال پیش بود که بازار سرمایه بعد از پنج ماه رشد عجیب و غریب و هیجانی، دچار وضعیت نامساعد، ریزش قیمت ها و تشکیل صف های فروش شد و بسیاری از سرمایه گذاران غیرحرفه ای و تازه وارد به این بازار را از سرمایه گذاری در این بازار ناامید کرد. مرداد ماه سال گذشته شاخص کل بورس به عدد نجومی دو میلیون و یکصد هزار واحد رسید اما از همان زمان سقوط آغاز شد و شاخص کل به نصف این عدد نزدیک شد.

اما بعد از اینکه در تیرماه شاخص کل یکبار دیگر وارد کانال یک میلیون و ۳۰۰ هزار شد، در این هفته رکورد جدیدی را در سال جاری کسب کرد و بالاخره وارد کانال یک میلیون و ۴۰۰ هزار شد. این شاخص که در آغاز معاملات روز شنبه عدد یک میلیون و ۳۱۶ هزار را نشان می داد، در پایان معاملات چهارشنبه روی یک میلیون و ۴۰۶ هزار واحد بسته شد که به این ترتیب می توان گفت سهامداران به طور متوسط ۶.۸ درصد سود کردند که در سال ۱۴۰۰ بی سابقه است.

سهام گروه پتروشیمی جزو گروه پرمشتری و دارای رشد در این هفته بود؛ به طوری که از ۲۸ نماد قابل خرید و فروش این گروه ۲۳ نماد هفته ای مثبت را سپری کردند و تنها ۵ نماد با کاهش قیمت هفتگی مواجه شدند.

سه نماد از این گروه، پتروشیمی ممسنی (ممسنی)، پتروشیمی کازرون (کازرو) و پتروشیمی دهدشت( دهدشت) به علت ابهام در وضعیت اطلاعاتی از سال گذشته بسته شده و هنوز در حالت تعلیق است.

بیشترین رشد

از ۲۳ نماد مثبت در طول هفته مورد بررسی، تنها ۲ نماد در طول هفته سودی کمتر از ۵ درصد داشتند. ۱۱ نماد سودی بین ۵ تا ۱۰ درصد داشتند و ۱۰ نماد دیگر سودی بالاتر از ۱۰ درصد را ثبت کردند که این آمار واقعا چشمگیر است.

پتروشیمی شازند (شاراک) که در هفته های قبل جزو سودده ها بود، در این هفته همچنان در جدول پربازده ها قرار گرفت و مطمئنا سهامداران این سهام در یک ماه گذشته سود خوبی را کسب کرده اند اما در کنار این سهم، ۹ پتروشیمی دیگر هم بودند که سود هفتگی بالاتر از ده درصد داشتند و این تعداد سهام پرسود، اقبال خریداران به پتروشیمی ها را مطمئنا افزایش خواهد داد.

پنج سهم پتروشیمی که بیشترین سود را در این هفته داشتند به ترتیب عبارتند از:

نماد درصد سود قیمت ابتدای هفته قیمت پایانی وضعیت نهایی
شاراک ۱۹ ۳۳۱۵۰ ۳۹۴۳۰
خراسان ۱۷.۲ ۷۵۲۰۰ ۸۸۱۰۰
فارس ۱۷.۱ ۱۰۴۱۰ ۱۲۱۹۰ صف خرید
پترول ۱۶.۲ ۹۳۲۰ ۱۰۸۳۰
شفن ۱۲.۵ ۳۳۰۶۵۰ ۳۷۱۹۱۰ صف خرید

 

بیشترین زیان

همان طور که گفته شد این هفته تنها ۵ سهم مرتبط با پتروشیمی کاهش قیمت داشتند که درصد این کاهش قیمت هم بالا نبود. همچنین دو نماد از نمادهای پتروشیمی فسا (فسا)، پتروشیمی داراب (داراب)، پتروشیمی جهرم (جهرم) و پتروشیمی گلستان (شستان) که مدتها بود صف فروش داشتند، این هفته پایان صف فروش را جشن گرفتند!

پنج سهم پرزیان در هفته گذشته عبارت است از:

نماد درصد زیان قیمت ابتدای هفته قیمت پایانی وضعیت نهایی
مارون ۴ ۱۷۹۱۹۹ ۱۷۱۹۹۵
جهرم ۳.۳ ۱۶۵۶ ۱۶۰۱ صف فروش
داراب ۳.۲ ۲۴۳۸ ۲۳۶۱ صف فروش
شپترو ۲.۳ ۴۶۵۲ ۴۵۴۴
وپترو ۱ ۱۳۶۹۰ ۱۳۵۵۰

 

چشم انداز هفته پیش رو

شکل گیری صف های خرید نشان دهنده روزهای خوبی حداقل در آغاز هفته پیش رو است. از میان سهام پتروشیمی، نماد پتروشیمی تندگویان (شگویا)، پتروشیمی آبادان (شپترو)، پتروشیمی اصفهان (شصفها)، پتروشیمی غدیر (شغدیر)، پتروشیمی خلیج فارس (فارس)، پتروشیمی امیرکبیر (شکبیر) و پتروشیمی فناوران (شفن) در روز چهارشنبه با صف خرید بسته شدند.

همچنین با توجه به سوددهی بالای بورس نسبت به بازارهای موازی در هفته گذشته، به نظر می رسد در هفته پیش رو بازار سرمایه همچنان روند صعودی خود را حفظ کند و با اقبال بیشتر سرمایه گذاران روبرو شود.

انتهای پیام/

https://ipna.news/157441کپی شد!