مشکل توزیع مواد اولیه پتروشیمی در کشور

متاسفانه توزیع مواد اولیه صنایع پایین‌دستی پتروشیمی که واحدهای پلمیری هستند، به دلیل شرایط شیوع کرونا با استقبال اندکی روبه‌رو بوده اما اصولا سیستم توزیع سیستمی است که در تمام شرایط در آن مشکل داشته‌ایم.

به گزارش خبرگزاری پتروشیمی ایران(ایپنا)،علیرضا تیموری در خصوص میزان مصرف ظروف یکبار مصرف با توجه به شیوع ویروس کرونا و کاهش نذورات در ماه محرم اظهار کرد: نذورات هنوز به طور ویژه آغاز نشده است و معمولا یکی، دو روز مانده به تاسوعا و عاشورا شروع می‌شود. در سال‌های گذشته و پیش از کرونا، ۲۰ روز پیش از آغاز ماه محرم و ماه مبارک رمضان، خریدها برای هیات‌ها و حسینیه‌ها آغاز می‌شد اما در سال جاری به دلیل شیوع ویروس کرونا این موضوع به شدت کاهش یافته است.

وی افزود: عامل دیگر کاهش تولید ظروف یکبار مصرف، گرانی مواد اولیه است. نسبت به وضعیت مشابه در ابتدای محرم سال گذشته، قیمت مواد اولیه ظروف یکبار مصرف ۱۰۰ درصد و از ابتدای فروردین ماه سال جاری حدود ۶۰ درصد افزایش داشته، این افزایش قیمت به خرید از بورس کالا که دارای شناسنامه هستند، مربوط می‌شود. قیمت ظروف یکبار مصرف در بازار آزاد، نسبت به وضعیت مشابه در سال گذشته حدود ۱۳۰ درصد افزایش داشته است.

وی در خصوص اینکه آیا در تولید با کمبود مواد اولیه مواجه شده‌ایم یا خیر گفت: متاسفانه توزیع مواد اولیه صنایع پایین‌دستی پتروشیمی که واحدهای پلمیری هستند، به دلیل شرایط شیوع کرونا با استقبال اندکی روبه‌رو بوده اما اصولا سیستم توزیع سیستمی است که در تمام شرایط در آن مشکل داشته‌ایم.

این تولیدکننده پلاستیک اضافه کرد: در حال حاضر ۸۰ کارخانه پتروشیمی در حال تاسیس در ایران داریم و سالانه ۱۰۰ میلیون تن جنس با کیفیت تولید می‌کنیم، با ۲۰ سال پیش که ۵ تا ۶ کارخانه پتروشیمی در ایران داشتیم، تفاوت چندانی نداریم. کرونا فقط یکی از عوامل آن است. سیستم توزیع ما شفاف نیست و معضلی است که در تمام صعنت‌ها که نظارتی از آنان به عمل نمی‌آید، وجود دارد. این معضل تا زمانی که سیاست‌های شفاف از سوی تولیدکننده و توزیع‌کننده اعمال شود، وجود خواهد داشت.

https://ipna.news/152385کپی شد!