حجم سرمایه‌گذاری در واحد کاتالیست پتروشیمی لرستان یک‌ساله بازمی‌گردد

مدیرعامل هلدینگ پتروشیمی باختر درآمدزایی واحد کاتالیست پتروشیمی لرستان را سالانه ۳۰ میلیون دلار عنوان کرد و گفت: میزان سرمایه‌گذاری در این طرح یک‌ساله بازمی‌گردد.

به گزارش خبرگزاری پتروشیمی ایران(ایپنا)؛ داوودرضا ربانی امروز (پنجشنبه، ۱۶ مردادماه) در آیین بهره‌برداری از واحد کاتالیست پتروشیمی لرستان که به‌صورت ویدئوکنفرانس از سوی رئیس جمهوری افتتاح شد، اظهار کرد: هلدینگ باختر به‌منظور بی‌نیاز شدن از واردات کاتالیست‌های مصرفی در واحدهای پتروشیمی و تولید گریدهای جدید محصولات پتروشیمی تولید کاتالیست را در دستور کار قرار داد.

وی با اشاره به اینکه واحد کاتالیست پتروشیمی لرستان با دانش فنی شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی اجرا شده است، افزود: این هلدینگ با تولید کاتالیست مورد نیاز پتروشیمی کرمانشاه از اسفند ۹۷ تاکنون حدود ۶۰۰ هزار تن محصول تولید کرده است.

مدیرعامل هلدینگ باختر با بیان اینکه مزیت واحد کاتالیست پتروشیمی لرستان این است که ۵۰ درصد تأسیسات مربوط به ساخت پایه کاتالیست است، ادامه داد: این یک موقعیت استثنایی است که هم تولیدکننده و هم مصرف‌کننده این کاتالیست هستیم. در شرکت‌های بین‌المللی نیز بسیار نادر است که شرکتی هم تولیدکننده و هم مصرف‌کننده کاتالیست باشد.

ربانی با اشاره به اینکه هلدینگ باختر هشت طرح دانش‌بنیان را در حال اجرا دارد که ۶ طرح آن در لرستان اجرا می‌شود، تصریح کرد: علاوه بر این واحد کاتالیست پتروشیمی لرستان که امروز افتتاح شد، سه طرح برای کاتالیست‌های با بستر ثابت داریم که امیدواریم تا پایان سال تکمیل شوند.

وی با اشاره به اینکه اجرای طرح کاتالیست پتروشیمی لرستان سبب خروج سالانه ۳۰ میلیون دلار ارز از کشور می‌شود و میزان سرمایه‌گذاری در این طرح یک ساله بر می‌گردد، افزود: امکان توسعه این طرح و پوشش کاتالیست مورد نیاز واحدهای دیگر نیز وجود دارد.

طرح‌های پتروشیمی کاوه، کیمیای پارس خاورمیانه و واحد کاتالیست پتروشیمی لرستان امروز (پنجشنبه، ۱۶ مردادماه) با دستور دکتر حسن روحانی، رئیس جمهوری از طریق ویدئوکنفرانس به بهره‌برداری رسیدند که افتتاح این طرح‌ها افزایش سالانه ۴ میلیون تنی ظرفیت تولید صنعت پتروشیمی و ۷۳۰ میلیون دلار درآمد را برای کشور به دنبال دارد.

https://ipna.news/152107کپی شد!
منبع