افتتاح ۳ طرح پتروشیمی گامی ارزنده در مسیر توسعه و آبادانی است

رئیس‌جمهوری گفت: افتتاح سه طرح مهم ملی و زیربنایی پتروشیمی به ارزش حدود یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار، گامی ارزنده در مسیر توسعه و آبادانی کشور است.

به گزارش خبرگزاری پتروشیمی ایران(ایپنا)؛ دکتر حسن روحانی، امروز (پنجشنبه، ۱۶ مردادماه) در آیین افتتاح طرح‌های پتروشیمی متانول کاوه و کمیمیای پارس خاورمیانه در بوشهر و کاتالیست پتروشیمی لرستان که از طریق ویدیو کنفرانس برگزار شد، گفت: امروز شاهد تحول صنعت پتروشیمی هستیم و افتتاح‌های امروز خوشحالی مضاعفی داشت، زیرا وقتی می‌خواهیم از صادرات نفت‌خام فاصله بگیریم و آن را به فرآورده‌های با ارزش تبدیل کنیم یکی از راه‌های آن توسعه و تحول در صنعت پتروشیمی است.

وی افزود: همانگونه که وزیر نفت بیان کرد کل ارزش تولید پتروشیمی ما در سال ۷۶ یک میلیارد دلار بود که در آغاز دولت تدبیر و امید این رقم به ۱۱ میلیارد دلار رسید و به همین صورت در حال پیشرفت و توسعه در این صنعت هستیم به گونه‌ای که تولیدات ما در این صنعت دو برابر  شده و جهشی بزرگ اتفاق افتاده است.

رئیس‌جمهوری با بیان اینکه امسال ۱۷ طرح پتروشیمی در کشور افتتاح می‌شود، تصریح کرد: این طرح‌ها برای ریل‌گذاری و رسیدن به جهش سوم صنعت پتروشیمی است که در سال ۱۴۰۴ اتفاق خواهد افتاد.

روحانی ادامه داد: ارزش تولید پتروشیمی ما یک میلیارد دلار بود که اکنون به ۱۱ میلیارد دلار رسیده است و دوباره از ۱۱ میلیارد دلار به ۲۵ میلیارد دلار می‌رسد و از ۲۵ میلیارد دلار هم به ۳۷ میلیارد دلار خواهد رسید که این به معنای تحولی بزرگ در صنعت پتروشیمی کشور است.

وی با قدردانی از و تشکر از مهندسان و سرمایه‌گذاران این طرح‌ها، عنوان کرد: یک مجتمع بزرگ پتروشیمی (کمیای پارس خاورمیانه) با سرمایه فرهنگیان افتتاح شد که جای خوشحالی است. صندوق‌هایی که امروز همانند صندوق ذخیره فرهنگیان فعال هستند می‌توانند در بورس نیز فعال شوند و رونق بورس را نیز به همراه داشته باشند.

رئیس جمهوری گفت: بخش‌های دولتی پس از سرمایه‌گذاری باید مدیریت را کنار بگذارند و تنها صاحب سهام باشند، این موضوع مهمتر و مفیدتر خواهد بود.

روحانی خطاب به مردم ایران عنوان کرد: افتتاح‌های امروز در صنعت پتروشیمی رقمی بالغ بر یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار ارزش دارد که نشان می‌دهد ما در شرایط سخت تحریم اقتصادی نیز پروژه‌های متعددی افتتاح می‌کنیم.

وی در ادامه با تبریک روز خبرنگار به همه خبرنگاران کشور گفت: خبرنگاران نقش مهمی در آگاهی‌دادن و هوشیاری مردم در بحث کرونا و ایجاد نشاط در میان مردم دارند.

رئیس‌جمهوری ایجاد امید، اعتماد و نشاط در جامعه و تقویت سرمایه اجتماعی را رسالت سنگین رسانه‌های همگانی برشمرد و افزود: روزهای سختی را می‌گذرانیم. در کنار کرونا، تحریم، تحریف و تهدید، دشمنانی داریم که در رسانه‌های بیگانه می‌خواهند مردم را دلسرد کنند، اما در برابر همه این‌ها امید، اعتماد، ایمان، تلاش، وحدت و هماهنگی داریم.

روحانی گفت: قوای کشور، نیروهای مسلح و مردم در سایه هدایت‌های رهبر معظم انقلاب اسلامی، شاهد یک وحدت و اتحاد هستند و در تقویت این وحدت و اتحاد، رسانه‌ها و خبرنگاران می‌توانند بسیار نقش آفرین باشند.

https://ipna.news/152096کپی شد!
منبع

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *