افتتاح خط انتقال آب از خلیج فارس به سیرجان در مهر/اعلام آمادگی سرمایه‌گذار چینی برای پتروشیمی

کرمان استاندار کرمان با اشاره به اینکه خط رسیدن آب از خلیج فارس تا گل گهر سیرجان در نیمه اول مهرماه و تا سرچشمه و چادرملو در ۲۲ بهمن افتتاح خواهد شد گفت: همچنین برای خط دو، یک شرکت تاسیس و کار امسال آغاز خواهد شد و یک شرکت خصوصی نیز مدعی است خط سوم این پروژه برای کشاورزی اقتصادی است که مقرر شد این شرکت بررسی و برای این بخش کار را اجرا کند.

به گزارش خبرگزاری پتروشیمی ایران(ایپنا)؛دکتر”محمدجواد فدائی” در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در جلسه ای که با سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح در تهران برگزار شد، بحث جلب سرمایه گذاری این سازمان در استان کرمان و به ویژه مسائل مربوط به معادن مخصوصا فولاد و آهن مطرح شد و یکی از تصمیمات شاخص این جلسه، اعلام آمادگی سرمایه گذاری یک میلیارد دلاری در آهن و مس در استان بود که طی یک ماه آینده یک تیم برای بررسی این موضوع به استان خواهد آمد.

وی افزود: تصمیم دیگر درباره حل مشکلات بافت، رابر و ارزوئیه و اجرای پروژه فروآلیاژها بود و مقرر شد این سازمان بررسی کند و در صورت امکان پروژه ها را اجرا کند.

فدائی تصریح کرد: از سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح درخواست کردیم در پتروشیمی های استان کرمان سرمایه گذاری کند که قرار شد موضوع بررسی شود و در صورتی که سرمایه گذار خارجی وجود داشته باشد، مشارکت می کنند و خوشخبتانه سرمایه گذار چینی اعلام آمادگی کرده است.

استاندار کرمان بیان کرد: بازه زمانی برای این بررسی ها یک ماه آینده مشخص شده و همچنین مقرر شد دکترپورابراهیمی(نماینده کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی) جلسه ای برگزار کند و در صورتی که بانک پاسارگاد آمادگی لازم برای تامین منابع مالی و ادامه کار در پتروشیمی فجر کرمان را ندارد، این پروژه به متقاضی دیگری واگذار شود.

وی افزود: همچنین جلسه دیگری با مدیرعامل و اعضای هیئت مدیره بانک توسعه تعاون برای پیگیری مشکلات چند پروژه به ویژه واحد تولید کاغذ از سنگ های آهکی داشتیم که قرار شد ۲۲۰ میلیارد تومان اعتبار برای این پروژه در قالب کنسرسیوم تامین شود.

فدائی گفت: تصمیم خوبی در راستای ایجاد ۱۰ هزار فرصت شغلی گرفته و قرار شد بانک تسهیلات ارزان قیمت بپردازد و منابع آن از سوی استان تامین شود.

وی تصریح کرد: مدیرعامل بانک توسعه تعاون قول پرداخت ۱۰۰ میلیارد تومان تسهیلات به فولاد بردسیر و پرداخت تسهیلات ارزان به مددجویان کمیته امداد را داد و قرار است منابع را ما در استان تامین کنیم.

استاندار کرمان در با اشاره به اینکه جلسه ای پیرامون خط انتقال آب از خلیج فارس در تهران برگزار کردیم، افزود: پروژه خیلی بزرگی است که برای نخستین بار آب خلیج فارس شیرین و به صنایع کرمان و یزد منتقل می شود.

وی افزود: در این جلسه اعلام شد خط رسیدن آب از خلیج فارس تا گل گهر سیرجان در نیمه اول مهرماه و تا سرچشمه و چادرملو در ۲۲ بهمن افتتاح شود. همچنین برای خط دو یک شرکت تاسیس و کار امسال آغاز شود و یک شرکت خصوصی مدعی است خط سوم این پروژه برای کشاورزی اقتصادی است و مقرر شد این شرکت بررسی و برای این بخش کار را اجرا کند.

فدائی در بخش دیگری از سخنانش اظهار کرد: به دنبال ایجاد شهر نوآوری در کرمان هستیم که اگر اجرا شود، مشکل اشتغال بخش زیادی از فارغ التحصیلان دانشگاهی حل می شود.

وی افزود: این شهر در کسب و کار اینترنتی و فناورانه فعالیت خواهد کرد و با تجه به اینکه در کرمان یکسری امکانات از جمله سالن ۱۸ هزار مترمربع و تعدادی خانه داریم که سال ها بلااستفاده است، قرار شد شرکتی تشکیل بدهیم که این امکانات را وزارت راه و شهرسازی به صورت قسطی به آن واگذار و شرکت مشابه آنچه که در تهران است، برای جنوبشرق انجام بدهد.

استاندار کرمان بیان کرد: مقرر شد بعد از بررسی ها و پیگیری ها، کلنگ احداث شهر نوآوری در هفته اول شهریورماه امسال به زمین زده شود.

عالی ترین مقام اجرایی دولت در استان کرمان با اشاره به جلسه با رییس سازمان برنامه و بودجه کشور در تهران گفت: آقای نوبخت دستور تامین اعتبار ادامه سیل بند خرم را داد که با اتمام این سیل بند، منطقه جازموریان و رودبار جنوب را از خطر سیل حفظ می کند.

فدائی تصریح کرد: مهم ترین مسئله در این جلسه تامین آب جیرفت و عنبرآباد از سد جیرفت بود که در حال حاضر کیفیت آب این دو شهر نامطلوب است و قرار شد ۳۰ میلیارد تومن امسال برای آغاز پروژه اختصاص داده و برای ادامه کار ردیف هایی در بودجه سال بعد پیش بینی شود.

استاندار کرمان گفت: مسئله دیگر اجرای خط برق ساردوئیه برای ایجاد واحدهای صنعتی بود که مقرر شد اجرای خط انتقال برق از دوراهی راین به سمت ساردوئیه به طول ۷۰ کیلومتر پیگیری و اجرا شود.

عالی ترین مقام اجرایی دولت در استان کرمان در ادامه افزود: با رئیس شرکت میدکو نیز در تهران جلسه ای برگزار کردیم که آقای پورمند اعلام کرد تولید شمش در فولاد زرند با سرمایه‌گذاری ۱۵ هزار میلیارد تومان به روش کوره بلند تا نیمه مهر ماه امسال افتتاح می‌شود.

استاندار کرمان با بیان اینکه واحد آهک دولومیت بوتیا کرمان با سرمایه گذاری ۳۵۰ میلیارد تومانی در هفته دولت آماده افتتاح خواهد بود گفت: براساس اعلام مدیرعامل میدکو واحد تولید مس ۵۰ هزار تنی شهربابک با سرمایه‌گذاری حدود ۳۰۰۰ میلیارد تومانی آماده افتتاح است.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به برگزاری جلسه با یک شرکت خصوصی برای تولید سلول پنل های خورشیدی در استان کرمان بیان کرد: مقرر شد محل احداث کارخانه در یکی از سه منطقه ویژه اقتصادی سیرجان، بم و رفسنجان یا در کنار دانشگاه تحصیلات تکمیلی ماهان توسط سرمایه گذار بررسی شود.

فدائی گفت: جلسه ای در زمینه احداث واحد فرآوری و بسته بندی گیاهان داروئی در شهرستان رابر داشتیم که کلنگ این واحد را سردار شهید حاج قاسم سلیمانی به زمین زده بودند.

وی افزود: قرار شد شرکت گوهر زمین مطالعات جامع مربوط به گیاهان داروئی در مناطق رابر، بافت، بردسیر و ارزوئیه را در فاز نخست و کل مناطق جنوب استان را در فاز دو طی یک سال انجام بدهد و مسائل مربوط به این واحد در رابر پیگیری و کار اجرا شود.

https://ipna.news/150865کپی شد!
منبع