پتروشیمی جم موفق به دریافت گواهینامه انطباق معیار مصرف انرژی شد

بر پایه گزارش بازرسی فنی انرژی منتشر شده از سوی سازمان ملی استاندارد ایران در حوزه واحدهای الفینی و پلی اتیلن ، شرکت پتروشیمی در بازه ارزیابی سال ۱۳۹۷ معیار استاندارد در حوزه انرژی را با موفقیت پشت سر گذاشته و موفق به دریافت گواهینامه انطباق این سازمان شد.

به گزارش خبرگزاری پتروشیمی ایران(ایپنا)؛ مسئول بهینه سازی و مدیریت مصرف انرژی پتروشیمی جم: این شرکت پیرو ابلاغ مقام معظم رهبری و وزیر نفت در سال ۹۳ و با توجه به سهم بالای مصرف انرژی در ایران، اقدام به تاسیس واحد مدیریت انرژی و متعاقبا دریافت ایزو ۵۰۰۰۱ نمود که گزارش امروز نشات گرفته از اقدامات این واحد در حوزه انرژی است.
کرمانی با اشاره به این مهم که تا قبل از ابلاغ قانون انرژی سهم مصرف انرژی ایران در بین کشورهای آسیایی بالاتر از حد استاندارد بود گفت: پتروشیمی جم جزو اولین شرکتهایی است که خود را ملزم به رعایت استانداردهای انرژی کرده و با استقرار واحد مدیریت انرژی پروژه های مثبت و موثری را در این حوزه به نتیجه رسانده است.
وی پروژه های یاد شده را اقداماتی با هزینه کم و بازدهی بالا عنوان کرد و افزود: مجتمع پتروشیمی جم با اقداماتی نظیر مدیریت تله‌بخارها، ممیزی بخار وکندانس، ممیزی نیتروژن و هوای فشرده، مانیتورینگ آنلاین انرژی در اتاق‌های کنترل، پایش عایق‌های مجتمع، پروژه تولید نرم‌افزار مانیتورینگ کوره های الفین و بیش از ۷۵۰۰ نفر ساعت آموزش در زمینه انرژی موفق به کاهش ۲۱ درصدی شدت مصرف انرژی بر اساس شاخص بین سال ۸۹ تا ۹۸ و کاهش ۱۷  درصدی شدت تولید گازهای گلخانه‌ای از منابع غیر مستقیم شده است.
مسئول بهینه سازی و مدیریت انرژی پتروشیمی جم همچنین گفت : بازرسی فنی انرژی الفین و واحدهای پلی اتیلنی پتروشیمی جم توسط شرکت معتمد سازمان ملی استاندارد ایران منجر به صدور گواهینامه انطباق با انرژی برای واحدهای این مجتمع شده است.
طبق این گواهینامه، الفین پتروشیمی جم با ۷/۲۱% انحراف از معیار مثبت نسبت به شاخص تعیین شده موفق به دریافت گوهینامه انطباق انرژی شد. و واحدهای پلی اتیلن سنگین و سبک خطی این مجموعه نیز با کسب حدنصاب های لازم در لیست انطباق انرژی جای گرفتند.
آخرین گزارش بازرسی معیار مصرف انرژی توسط سازمان ملی استاندارد ایران در واحدهای الفینی بر اساس استاندارد ۱۳۳۷۰ و در واحدهای پلی اتیلن بر مبنای استاندار ۹۶۴۸ برای ثبت گواهینامه های انطباق انرژی منتشر شده است.
https://ipna.news/150849کپی شد!
منبع