نرخ خوراک پتروشیمی‌ها کاهش یافت

هلدینگ نفت و گاز پارسیان در بیانیه‌ای با عنوان اطلاعات حاصل از برگزاری کنفرانس اطلاع‌رسانی این شرکت، اعلام کرده که نرخ خوراک به ۷۲۸۹ ریال کاهش یافته است.بدین ترتیب به نظر می‌رسد کاهش نرخ خوراک پتروشیمی‌ها رسما اعلام شده است.

به گزارش خبرگزاری پتروشیمی ایران(ایپنا)؛هلدینگ نفت و گاز پارسیان در بیانیه‌ای با عنوان اطلاعات حاصل از برگزاری کنفرانس اطلاع‌رسانی این شرکت، اعلام کرده که نرخ خوراک به ۷۲۸۹ ریال کاهش یافته است. بدین ترتیب به نظر می‌رسد کاهش نرخ خوراک پتروشیمی‌ها رسما اعلام شده است. از نگاه برخی فعالان بازار سرمایه این اتفاق ممکن است در بازار سهام تاثیراتی داشته باشد.

در همین حال فریبرز کریمایی، قائم‌مقام انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی در گفتگویی با همفکران گفته است: تغییری در فرمول تعیین نرخ خوراک پتروشیمی‌ها رخ نداده است. فرمول تعیین نرخ خوراک از سال ۹۴ تا امروز هیچ تغییری نکرده است اما یکی از فاکتورهای مهم محاسبه نرخ خوراک، هاب بین‌المللی است که ۵۰ درصد فرمول را شامل می‌شود، بر همین اساس تغییر در قیمت‌های جهانی بر نرخ خوراک اثر گذار است.

او اضافه کرد: دولت هیچ برنامه‍‌ای برای تغییر فرمول محاسبه نرخ خوراک و کاهش نرخ خوراک ندارد. منظور از خوراک، گاز متان مورد مصرف شرکت‌های اوره‌ای و متانول ساز است؛ با توجه به کاهش نرخ جهانی متان، قیمت خوراک هم بر همین مبنا ارزان‌تر شده، اگر نرخ‌های جهانی مجددا رشد کند باز هم در این فرمول اثرگذار است.

 

https://ipna.news/150804کپی شد!