مهم ترین اخبار بازار پتروشیمی در هفته منتهی به ۵ ژوئن ۲۰۲۰ در آسیا و خاورمیانه

کاهش اقدامات قرنطینه ای فعالیت بازار‌های پتروشیمی آسیا را افزایش می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری پتروشیمی ایران(ایپنا)؛ احتمال می‌رود تقاضای پلی پروپیلن خاورمیانه از اواخر ژوئن به دنبال کاهش اقدامات قرنطینه‌ای در منطقه، به صورت تدریجی بهبود یابد.

کاهش اقدامات قرنطینه‌ای فعالیت بازارهای پتروشیمی آسیا را افزایش می‌دهد. به دنبال برداشته شدن قرنطینه‌های مربوط به پاندمی ویروس کرونا، بازار‌های پتروشیمی آسیا بعد از دو ماه ضعف کامل، در حال بازگشت به شرایط مناسب‌تری هستند.

سهام‌های پتروشیمی آسیا امید به بهبود دارند؛ قیمت نفت خام به بیشترین میزان خود در ۳ ماه اخیر رسید. در روز چهارشنبه، با امید به بهبود سریع اقتصاد جهانی به دنبال کاهش اقدامات قرنطینه‌ای، سهام های پتروشیمی آسیا افزایش یافتند. تولید آسیا ضعیف باقی ماند؛ عرضه سریع‌تر از تقاضا بهبود میابد.

بخش تولید آسیا خارج از چین در طی ماه می علیرغم بازگشایی اقتصاد‌های زیادی از قرنطینه‌های ویروس کرونا و با این انتظار که در کوتاه مدت تولید از تقاضا جلو خواهد زد، در حالت منفی باقی ماند.

قیمت‌های نفتا با تکیه بر تقاضای ثابت به بیشترین میزان‌های خود در دو ماه اخیر رسیدند. قیمت‌های نفتا آسیا از سوی خرید منطقه ای که انتظار می‌رود در کوتاه مدت ثابت مانده و بازار مواد پایه را تقویت کند، مورد حمایت قرار گرفتند.

قیمت‌های نفتا آسیا با تکیه بر بهبود نفت خام به بیشترین میزان‌ها در سه ماه اخیر رسیدند آتی، تقاضای سالم و کاهش جریان های صارداتی از اروپا که بازار را مورد حمایت قرار داد، به بیشترین میزان‌های خود در ۳ ماه اخیر رسیدند.

در تجارت‌های بعد از ظهر آسیا، قیمت‌های نفتا گرید اپن اسپک برای تحویل در نیمه دوم ژوئیه به طور میانگین در میزان ۳۸۰ دلار در هر تن (CFR ژاپن) قرار گفته، و نسبت به جلسه قبلی در روز ۵ ژوئن، ۱۸/۵۰ دلار در هر تن افزایش یافتند.

طبق داده‌های آیسیس، قیمت‌های نقدی نفتا آخرین بار در ۶ مارس ۲۰۲۰، بالای میزان ۴۰۰ دلار در هر تن (CFR ژاپن) بودند.

بعد از اینکه اوپک پلاس تصمیم گرفت کاهش تولیدات را تا آخر ژوئیه تمدید کند، قیمت نفت برنت ماه اوت بازار‌های معاملات آتی در آسیا به ۵۳/۴۲ دلار در هر بشکه رسید.

بازار‌های نفتا آسیا در حال حمایت شدن از سوی تقاضای سالم برای تولیدات پتروشیمی هستند، و این امر به افزایش تدریجی عرضه منطقه‌ای کمک می‌کند.

به دنبال سیر صعودی بازار‌های نفت خام، سهام‌های پتروشیمی آسیا نیز در طی هفته افزایش یافتند. مصرف‌کنندگان نهایی در کره جنوبی خرید محموله‌های نقدی نفتا تحویل ژوئیه را افزایش داده‌اند.

با انتظار سیر منفی آربیتراژ غربی، جریان محموله‌ها در ژوئیه در میان بهبود جو بازار بنزین ترکیبی، وارد آسیا شد.

بر اساس ارزیابی‌ها، انتظار می‌رود تا ماه آتی کمتر از ۲ میلیون تن نفتا از اروپا وارد آسیا شود؛ این میزان در ماه‌های می و ژوئن، حداقل ۲/۵ میلیون تن بود.

طبق داده‌های آیسیس، در بخش صنایع پایین دستی، حاشیه سود‌های اولفین در آسیا در میان تقاضای ثابت، بهبود یافتند.

زمانی که فاصله قیمتی نفتا با نفت خام در آوریل منفی شد، قیمت‌های نقدی نفتا به زیر ۱۷۰ دلار در هر تن (CFR ژاپن) رسیدند.

فاصله قیمتی نفتا با نفت خام در ۵ ژوئن به ۵۶/۷۸ دلار در هر تن رسید. این رقم بیشترین میزان در یک ماهه گذشته است.

https://ipna.news/150546کپی شد!