افزایش ۴۰ درصدی تولید اسید استیک و منو کسید کربن پتروشیمی فن آوران در سال جهش تولید

شرکت پتروشیمی فن آوران, از شرکت های تابعه هلدینگ نفت و گاز و پتروشیمی تامین (تاپیکو) و زیر مجموعه شستا، توانست در دو ماه نخست سال جهش تولید, میزان اسید استیک و منوکسید کربن تولیدی خود را در مقایسه با مدت مشابه سال قبل , ۴۰ درصد افزایش دهد.

به گزارش خبرگزاری پتروشیمی ایران(ایپنا)؛ این شرکت توانسته است همراستا با سیاست جهش تولید در دو ماه نخست سال ۱۳۹۹ میزان تولیدات اسید استیک و منوکسید کربن خود را در مقایسه با مدت مشابه سال قبل , ۴۰ درصد افزایش دهد.

علی خوان زاده مدیر مجتمع پتروشیمی فن آوران با اعلام این خبر افزود: در فروردین و اردیبهشت سال جاری میزان تولید محصول  اسید استیک به ترتیب  ۱۱۸۵۱ و ۱۰۴۸۰ تن محقق شد که این ارقام نسبت به دو ماه نخست سال ۱۳۹۸ در مجموع با ۳۹ درصد افزایش همراه است.

خوان زاده با اشاره به اینکه پتروشیمی فن آوران تنها تولید کننده اسید استیک در کشور است, این افزایش تولید را در جهت تامین تقاضای بازار هدف داخلی بسیار موثر ذکر کرد و گفت: تلاش و استراتژی های تعریف شده برای جمیع بخش ها و همکاران  در پتروشیمی فن آوران بر محوریت تولید حداکثر جهت رفع نیاز بازار در شرایط فعلی بین المللی وکاهش وابستگی به واردات احتمالی این محصول و بر مبنای  نامگذاری سال جاری به  نام جهش تولید  استوار است.

وی همچنین از افزایش ۴۰ درصدی میزان تولید منوکسید کربن در این شرکت خبر داد.

خوان زاده گفت: افزایش تولید اسید استیک متاثر از افزایش تولید واحد بالادستی آن بوده که واحد تولید منوکسید کربن مجتمع پتروشیمی فن آوران است.

او افزود: در فروردین و اردیبهشت سال ۱۳۹۸ میزان تولید منوکسید کربن در مجموع ۱۱۵۶۹تن محقق شده است که با برنامه ریزی های موثر و علیرغم وجود تحریم های بین المللی در حوزه خدمات فنی و مهندسی توسط  شرکت های صاحب لیسانس, افزایش تولید منوکسید کربن با تکیه بر توان و دانش فنی و مهندسی کارکنان این شرکت محقق گردید و منجر  به تحقق رقم تولید مجموع دوماهه ابتدای سال ۱۳۹۹ در این واحد به میزان ۱۶۱۴۶ تن و افزایش ۴۰ درصدی تولید این محصول در مقایسه با مدت مشابه دو ماهه نخست سال گذشته گردید.

خوان زاده در پاسخ به اهم علل موثر در دستیابی و تحقق این اهداف تولیدی گفت: تعیین صحیح استراتژ های عملیاتی و تکیه بر دارایی های ارزشمندی نظیر دانش و توان  مهندسی کارکنان این مجتمع در کنار اعتماد به جوانان همیشه موثر و جوابگو بوده است.

او افزود: اولین استراتژی این شرکت توسعه ظرفیت تولید است و دومین استراتژی تعریف شده برای فن آوران ارتقاء بهره وری می باشد که حرکت بر مبنای آنها در کنار سایر برنامه های زیربنایی, زمینه تحقق این موفقیت ها را رقم می زند.

او از طراحی و نصب فیلتر جدید در مسیر Syngas و نیز طراحی و نصب مبدل جدید در مسیر Co Recycle  و همچنین تعویض پرلیت اصلی و استفاده از آب چیلر جهت مبدل های ورودی به کلد باکس واحد منوکسید کربن به عنوان اهم اقدامات انجام شده و موثر در افزایش تولید این واحد خبر داد و افزود: علاوه بر اقدامات مورد اشاره, با هدف افزایش بهره وری و تقلیل هدررفت منابع انرژی و نیز تولید, پایش مستمر و رفع نواقص فنی نظیر ایجاد عایق سرد پلی اورتان بر روی بدنه کلد باکس و نیز رفع نشتی درون مبدل E-3002و استفاده از UPSبمنظور تامین برق اضطراری اکسپ‍ندر واحد منوکسید کربن از جمله اقدامات و استراتژی های تعریف شده بمنظور توسعه ظرفیت تولید این واحد می باشند که به همت مهندسین و کارکنان پرتلاش و صاحب دانش در شرایط تحریم های بین المللی خدمات پشتیبانی و فنی و مهندسی و عدم همکاری شرکت های بین المللی صاحب لیسانس محقق گردیده است.

پتروشیمی فن آوران از شرکتهای عضو گروه سرمایه گذاری تاپیکو و زیر مجموعه شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی(شستا),  اولین و تنها تولید کننده اسید استیک در کشور می باشد که تامین نیازهای داخلی بازار مصرف این محصول را بر مبنای تولید به تنهایی بر عهده دارد. این مجتمع همچنین علاوه بر استفاده از منوکسید کربن تولیدی خود در فرآیند تولید اسید استیک, نیاز خوراک پتروشیمی کارون به منوکسید کربن را نیز تامین می نماید.

https://ipna.news/150303کپی شد!