چین مجتمع پتروشیمی ۲۰ میلیارد دلاری می‌سازد

منابع آگاه اعلام کردند که دولت چین برنامه خود را برای احداث یک پالایشگاه و مجتمع پتروشیمی عظیم به ارزش ۲۰ میلیارد دلار در استان شاندونگ احیا کرده است.

به گزارش خبرگزاری پتروشیمی ایران(ایپنا)؛منابع آگاه روز سه شنبه اعلام کردند که دولت چین برنامه خود را برای احداث یک پالایشگاه و مجتمع پتروشیمی عظیم به ارزش ۲۰ میلیارد دلار در استان شاندونگ، خانه پالایشگاه‌های مستقل این کشور، احیا کرده است.

احداث این مجتمع پتروشیمی سالهاست که در مرحله برنامه ریزی متوقف بوده است، اما اکنون به نظر می‌رسد که چین، وارد کننده برتر نفت جهان، به دنبال سرمایه گذاری در زیرساخت‌های نفتی است تا بتواند اقتصاد آسیب دیده خود را در پی شیوع کرونا دوباره احیا کند.

به گفته این منابع، کمیسیون توسعه و اصلاحات ملی چین روز دوشنبه پروژه پتروشیمی شاندونگ یولونگ را تصویب کرد.

تحلیلگران پیش بینی کرده‌‌اند که مگا پروژه مجتمع پتروشیمی استان شاندونگ در اواخر سال ۲۰۲۴ به بهره برداری برسد.

پتروشیمی شاندونگ یولونگ یک پالایشگاه نفت با ظرفیت فرآوری ۴۰۰ هزار بشکه در روز و یک کارخانه اتیلن که ۳ میلیون تن در سال تولید می‌کند. سرمایه گذاری در این پروژه ۱۹. ۷ میلیارد دلار (۱۴۰ میلیارد یوان چین) خواهد بود.

برخی از پالایشگاه‌های مستقل در شاندونگ پس از آغاز فعالیت پالایشگاه‌های عظیمی در سال گذشته از جمله پتروشیمی هنگلی و پتروشیمی ژجیانگ، در ماه‌های اخیر با مشکل مواجه شده اند.

بر اساس این گزارش، پروژه پتروشیمی شاندونگ یولونگ، اگرچه با کاهش واردات به صنعت پتروشیمی چین کمک می‌کند، اما می‌تواند موجب افزایش فرآورده‌های نفتی بیش از نیاز در این کشور شود.

https://ipna.news/150301کپی شد!
منبع