تاثیر کرونا بر صادرات پتروشیمی ایران

دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی پتروشیمی با اشاره به اینکه صادرات پتروشیمی ایران از نظر وزنی کاهش نداشته،‌ گفت: شیوع کرونا باعث کاهش قیمت نفت و کاهش ارزش صادرات محصولات پتروشیمی شده است.

به گزارش خبرگزاری پتروشیمی ایران(ایپنا)؛«احمد مهدوی ابهری» امروز (دوشنبه) با بیان اینکه در حال حاضر صنعت پتروشیمی رونق دارد، ‌ادامه داد: شرایط فعلی زمینه را برای رونق بیشتر صنعت پتروشیمی فراهم می‌کند.

وی با اشاره به اینکه صنعت پتروشیمی هیچگاه از رونق نمی‌افتد، ‌افزود: صادرات محصولات پتروشیمی ادامه دارد و از نظر وزنی کاهشی در صادرات نداشته‌ایم.

مهدوی ابهری به شیوع کرونا و مشکلاتی که در اقتصاد ایجاد کرده اشاره کرد و گفت: تاثیر منفی کرونا بر اقتصاد همچنان ادامه دارد و از همین رو نمی‌توان در مورد حجم و ارزش صادرات در سال ۹۹ پیش‌بینی دقیقی انجام داد.

تامین سرمایه پتروشیمی‌ها با عرضه سهام در بورس

به گفته دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی پتروشیمی، از سوی دیگر همه محصولات وابسته به نفت به دلیل کاهش شدید قیمت طلای سیاه، در کل در جهان با افت قیمت مواجه بوده‌اند.

وی تاکید کرد: قیمت نفت برای اولین بار و بعد از ۹۰ سال منفی شد که این موضوع بر قیمت‌ها در بازار پتروشیمی نیز سایه انداخته است.

مهدوی ابهری ادامه داد: به همین دلیل، کاهش ارزش صادرات در محصولات پتروشیمی داشتیم و بنابراین عرضه ارز در سامانه نیما از سوی پتروشیمی‌ها نیز کاهش خواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه سهام هر تولیدی که صادرات محور باشد، مرغوب است، گفت: از همین رو تمایل مردم به خرید سهام شرکت‌های صادرات محور است که در راس آن شرکت‌های پتروشیمی قرار دارند.

دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی پتروشیمی تاکید کرد: این موضوع باعث می شود تا تامین سرمایه برای پتروشمی‌ها آسان‌تر شده و نقدینگی بیشتری برای تکمیل پروژه‌های در حال ساخت فراهم شود.

وی افزود: این موضوع ظرفیت تولید را بالا می برد و در بلندمدت،‌ ظرفیت صادراتی افزایش پیدا می‌کند.

https://ipna.news/150136کپی شد!