ایران بازار پلی اتیلن ترکیه را از دست داد

 قیمت بالای گاز تحویلی به واحدهای پتروشیمی و عدم امکان رقابت پذیری باعث از دست رفتن بازار پلی اتیلن ترکیه شده است.

به گزارش خبرگزاری پتروشیمی ایران(ایپنا)؛ حمید حسینی با اشاره به قیمت نفت در بازار‌های جهانی اظهار کرد: کاهش قیمت نفت به طور مستقیم بر قیمت فرآورده‌های نفتی و به طور غیر مستقیم بر قیمت گاز و برق و شیمیایی دارد؛ کاهش ۶۰ درصدی قیمت نفت بر محصولات پتروشیمی نیز تاثیرگذار است و تنها بازار فولاد و کود شیمیایی تحت تاثیر قرار نگرفته است.

سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی تصریح کرد: متوسط صادرات و واردات فرودین ماه با کاهش ۳۶ درصدی نسبت به مدت مشابه سال پیش به کمتر از ۲ میلیارد دلار رسیده بود که این افت مربوط به کاهش ارزش محصولات و پایین آمدن میزان واردات و صادرات است.

وی افزود: مقصد اول صادرات محصولات پتروشیمی ایران، کشور چین است و در فروردین ماه حدود ۵۷۰ میلیون دلار صادرات به این کشور صورت گرفته و پس از این کشور امارات و عراق است.

به گفته وی؛ صادرات مواد پتروشیمی به عراق در گذشته نزدیک به ۷۵۰ میلیون دلار بوده که این رقم در فروردین به ۲۶۵ میلیون دلار کاهش یافته است.

حسینی عنوان کرد: بسیاری از شرکت‌های بزرگ نفتی مانند شیل آمریکا و تولیدکنندگان نفت در خلیج مکزیک، دریای شمالی و آلاسکا با این قیمت‌ها امکان رقابت و تولید را از دست دادند و این شرایط می‌تواند در دراز مدت شرایط را برای بازگشت ایران به بازار‌های نفتی را فراهم کند.

سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی بیان کرد: رسیدن قیمت نفت برنت به ۳۵ دلار پس از شیوع کرونا بی سابقه است، کاهش تولید مقرر شده از سوی اوپک و کاهش تولید اجباری برخی از کشور‌ها و آغاز فعالیت‌های تجاری مردم سه عامل مهم در بالا رفتن قیمت نفت است.

وی ادامه داد: به نظر می‌رسد قیمت نفت در کانال ۳۰ تا ۴۰ دلار خواهد ماند و با توجه به خرید نفت از سوی کشور‌ها برای ذخیره سازی در مخازن و کاهش استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی به دلیل شیوع کرونا، تقاضا برای سوخت افزایش پیدا خواهد کرد.

حسینی با اشاره به مشکلات صنایع پتروشیمی بیان کرد:عمده توسعه صنعت پتروشیمی بر مبنای گاز بوده و مزیت پتروشیمی ایران گاز ارزان قیمت است، اما با کاهش قیمت نفت؛ قیمت نفتا به عنوان خوراک مایع پتروشیمی نیز کاهش یافته و بسیاری از واحد‌های پتروشیمی خارجی قابلیت رقابت با ایران را پیدا کرده اند و امروز شاهد از دست رفتن بازار پلی اتیلن ایران در ترکیه توسط آمریکا هستیم.

وی افزود: قدرت رقابت پذیری شرکت‌های ایرانی به شدت در حال کاهش است و شرکت نفت باید در قیمت گاز تحویلی به پتروشیمی‌ها تجدیدنظر کند.

https://ipna.news/150037کپی شد!