رشد نمادهای پالایشی و پتروشیمی در گرو چیست؟

پیش بینی برچیده شدن صفوف فروش در معاملات فردا و متعادل و سبز شدن بازار تا پایان هفته در خصوص رشد نمادهای پالایشی که در ETFدوم دولت گنجاند شده اند.

به گزارش خبرگزاری پتروشیمی ایران(ایپنا)؛ عرفان هودی مدیر معاملات کارگزاری بورس بیمه ایران گفت : در نمادهایی که طی ۴الی۵ روز گذشته صف فروش بوده و اصلاح موقتی داشتند، امروز شاهد برچیده شدن صف فروش آنها بودیم مثل فارس و حکشتی که سبزپوش شدند .

وی ادامه داد: نمادهایی که از لحاظ اصلاح از بازار عقب‌تر بودند مثل فولاد، شتران امروز نیز صف فروش بودند لیکن پیش‌بینی می‌شود فردا صف فروش این نمادها نیز جمع شده و بازار متعادل شود، در شرایط فعلی با توجه به سهامداران جدید تجربه اصلاح موقتی بازار را کسب کردند، شاهد حرکت شارپ در رشد بازار نخواهیم بود.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: بازار از نیمه دوم هفته، از دوشنبه روند مثبت و متعادل تری خواهد داشت گر توفیق بازار یکپارچه در حد اکثر روزها نباید داشته باشیم تا پایان هفته خوبی برای سهامداران پیش‌بینی می‌کنیم.

هودی در خصوص حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی در نمادهای دارویی نیز گفت: حذف این ارز بر بازار تاثیر آنچنانی نداشته باشد چرا که این ارز در صنایع بزرگ تأثیر قابل توجهی نداشت و بیشتر صنایع کوچکی مثل غذایی ها و داروها را متاثر می کرد این صنایع نیز نمی‌تواند روی شاخص وزنی چندانی داشته باشند.

وی در خصوص رشد نمادهای پالایشی و پتروشیمی نیز گفت: با توجه به اینکه در نمادهای پالایشی در ETFدوم دولت هستند رشد این نمادها تا حدودی بستگی به میزان استقبال از ETFنخست خواهد داشت.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: در این مورد نیز به نظر می‌رسد ETFنخست دولت که شامل نمادهای بانک‌ی و بیمه‌ها بود با استقبال چندانی مواجه نشد، البته هنوز چند روزی فرصت داریم تا زمان خرید ETFنخست پایان پذیرد و عدم استقبالی ابتدایی جبران شود.

هودی افزود: در ETFنخست دولت نمادهای بانکی و بیمه‌ای گنجانده شده بود که باعث شد همه نمادهای بانکی و بیمه‌ای به مدت چند روز صف خرید بودند، اگر استقبال در روزهای باقی مانده بتوانند عقب افتادگی را جبران کند، می توان به استقبال از ETFدوم نیز امیدوار بود.

وی در خصوص ساعت معاملات نیز گفت: این تصمیم شرکت بورس برای انجام معاملات نمادهای که استقلال سهامداران از آنها بالا است، بعد ازساعت معاملات شود مثل شستا، صبا، خودرو و سایپا تا زمانی که هسته معاملات با مشکل مواجه است به منظور کاهش فشار بر هسته معاملات، اتفاق خوب و مطلوبی بوده است.

هودی در پایان در خصوص افزایش ساعت معاملات نیزتاکید کرد: با توجه به اینکه اکثر بورس‌های دنیا زمان معاملاتی بیشتری است، با افزوده تایم معاملات از این نظر با بورس‌های بین المللی هماهنگی بیشتری خواهیم بود و با کاهش فضای هیجانی خرید و فروش، از فرصت سفته‌بازی در برخی نمادها نیز کاسته می‌شود.

https://ipna.news/149987کپی شد!