تابناک

منتظر عرضه اولیه آریا در هفته جاری باشیم؟

در سال گذشته سهام ۲۳ شرکت برای اولین بار در بورس و فرابورس عرضه شد. در سال جاری نیز تاکنون سهام ۳ شرکت عرضه اولیه شده است. در حالی که در اواخر سال گذشته همه منتظر عرضه اولیه سهام پتروشیمی آریاساسول با نماد آریا بودند، عرضه اولیه این سهام به سال جاری موکول شد.

به گزارش خبرگزاری پتروشیمی ایران(ایپنا)؛ مصاحبه ها نشان می داد که قرار است در سال ۱۳۹۸، بیست و چهارمین عرضه اولیه به نام شرکت پتروشیمی آریاساسول با نماد آریا ثبت شود که این اتفاق نیفتاد و عرضه اولیه این نماد به سال ۱۳۹۹ موکول شد.

مبینا بنی‌اسدی، مدیر ارتباطات فرابورس ایران در اواخر اسفندماه سال گذشته طی مصاحبه ای در همین رابطه گفت: پتروشیمی آریا ساسول آخرین شرکتی بود که قرار بود تا آخر سال فرابورسی شود اما مدیران فرابورس ایران تصمیم گرفتند برای حفظ سلامتی مردم و پرسنل فعال در بازار سرمایه فعلا این عرضه به اوایل سال ۹۹ موکول شود.

سهام سه شرکت عرضه اولیه شد، خبری از آریا نشد

در حالی که همه منتظر بودند تا اولین عرضه اولیه در سال جاری به نام نماد آریا ثبت شود این نماد صبا بود که اولین عرضه اولیه سال ۱۳۹۹ را در ۲۰ فروردین ماه سال جاری به نام خود به ثبت رساند. پس از آن سهام شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی با نماد شستا در ۲۷ فروردین ماه عرضه اولیه شد و در ۱۰ اردیبهشت ماه نیز سهام شرکت شیر پاستوریزه گیلان با نماد غگیلا برای اولین بار در فرابورس عرضه شد و سومین عرضه اولیه سال ۱۳۹۹ لقب گرفت.

بنابراین تا کنون که حدود دو ماه از سال ۱۳۹۹ گذشته است هنوز خبری از عرضه اولیه نماد آریا نیست و پرسش بسیاری از فعالان و سهامداران بازار سرمایه این است که عرضه اولیه این نماد به کجا رسید؟

عرضه اولیه آریا به کجا رسید؟

افسانه اروجی معاون بازار فرابورس در ۶ اردیبهشت ماه سال جاری از اعلام آمادگی فرابورس برای عرضه اولیه آریاساسول خبر داد و گفت: دو موضوع تغییر نرخ اتان و افزایش عرضه سهام شرکت در بازار دوم فرابورس، دلیل وقفه عرضه اولیه آریاساسول بوده است. اروجی افزود: از یک‌‎سو مدیران آریاساسول منتظر تغییر نرخ اتان (که روی قیمت‌گذاری سهام این شرکت تاثیرگذار است) هستند و از سوی دیگر شرکت فرابورس خواهان افزایش عرضه سهام آریاساسول در راستای نقدشوندگی و هدایت نقدینگی به سمت عرضه‌های اولیه است و مذاکراتی را با مدیران این شرکت انجام داده‌ایم.

عرضه اولیه آریا این هفته انجام می شود؟

اروجی در مصاحبه اخیر خود که در مورخه ۲۸ اردیبهشت ماه سال جاری انجام داده است در مورد آخرین وضعیت عرضه اولیه نماد آریا گفت: در آخرین مذاکره‌ای که با این شرکت داشتیم مشخص شد که درگیر نرخ هستند. پیگیر این موضوع هم هستیم اما مشخص نیست در هفته جاری به نتیجه برسد یا خیر.

بنابراین با توجه به این اظهار نظر معاون بازار فرابورس گویا عرضه اولیه نماد آریا نیز با وضع موجود به خرداد ماه سال جاری منتقل خواهد شد.

شایان ذکر است که در شرکت آریاساسول ۹۲۴ نفر به صورت قرارداد مستقیم و ۱۵۰۰ نفر پیمانکار مشغول فعالیت می باشند. این شرکت ۸۹ درصد محصولات خود را به بازارهای جهانی صادر و ۱۱ درصد را به فروش داخلی می رساند. شرکت آریاساسول ظرفیت تولید الفین به میزان ۱ میلیون تن در سال، ظرفیت تولید پلی اتیلن سبک به میزان ۳۰۰ هزار تن در سال و ظرفیت تولید پلی اتیلن متوسط و سنگین به میزان ۳۰۰ هزار تن در سال را دارد.

https://ipna.news/149975کپی شد!
مشاهده مطالب زیر به شما پیشنهاد میشود [ مهمترین عناوین ]

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.