پتروشیمی محور توسعه اقتصادی کشور است

صنعت پتروشیمی ایران اکنون محور و ستون توسعه اقتصادی کشور به‌شمار می‌رود.

به گزارش خبرگزاری پتروشیمی ایران(ایپنا)؛ سعید زرندی، عضوکمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه سرازیر کردن منابع به سوی تولید می‌تواند به تحقق جهش دوم و سوم صنعت پتروشیمی منجر شود، گفت: هر قدر در توسعه صنایع پتروشیمی تلاش شود از گاز و نفت نیز بهتر و بیشتر استفاده خواهد شد، در واقع صنعت پتروشیمی ارتباط مستقیمی با نفت و گاز دارد، همچنین در اسناد بالادستی کشور از جمله سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی یکی از راه‌های جلوگیری از ضربه‌پذیری اقتصاد از درآمدهای نفت و گاز، افزایش صادرات محصولات پتروشیمی عنوان شده است.

وی افزود: صنایع پایین‌دستی پتروشیمی به‌طور مستقیم و غیرمستقیم مشاغل بسیاری را ایجاد کرده‌اند و میزان پیوند آنها با سایر بخش‌های اقتصادی قابل‌ملاحظه است. باید پذیرفت که صنعت پتروشیمی در جهان جزو صنایع بزرگ محسوب می‌شود که البته این صنعت سودآور در ایران قدمتی ۵۰ ساله دارد که باید بیش از پیش به توسعه آن نگاه ویژه‌ای داشت.

زرندی تصریح کرد: صنعت پتروشیمی در سال جهش تولید، باید از امکانات و توان داخلی استفاده کند، زیرا این مهم ظرفیت تولید در این صنعت را افزایش خواهد داد. فرصت‌های بسیاری برای سرمایه‌گذاری در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی در ایران وجود دارد که در این بین، سرمایه‌گذاری در بخش پتروشیمی به دلیل جلوگیری از خام‌فروشی از توجه ویژه‌ای برخوردار است.

این عضو اتاق بازرگانی تهران عنوان کرد: تزریق منابع به سوی تولید و جلوگیری از هدررفت منابع ملی می‌تواند به تحقق جهش دوم و سوم صنعت پتروشیمی منجر شود، از این رو سرمایه‌گذاری و برطرف کردن منابع مالی این صنعت، بدون تردید باعث افزایش اشتغال‌زایی می‌شود که باید مسیر جذب سرمایه‌ها تسهیل شود.

عضو کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی تهران با اشاره به اینکه بخش‌خصوصی می‌تواند نجات‌بخش صنعت پتروشیمی کشور باشد، گفت: باید شرایط را برای حضور بخش‌خصوصی واقعی در صنعت پتروشیمی فراهم کنیم.

 

 

https://ipna.news/149882کپی شد!