امکان افزایش ۳ برابری ارزش تولید و صادرات پتروشیمی با «جهش تولید»

در تشریح اولویت های بخش نفت در سال جهش تولید، به بیانات اخیر مقام معظم رهبری رجوع می کنیم که ایشان، راه جهش تولید در بخش نفت را تکمیل زنجیره ارزش و جلوگیری از خام فروشی می دانند.

به گزارش خبرگزاری پتروشیمی ایران(ایپنا)؛ پس از نامگذاری سال جاری به نام سال جهش تولید از سوی رهبر فرزانه انقلاب، کارشناسان متعدد اقتصادی نسبت به ضرورت جهش تولید و اینکه این مسئله، یک ضرورت و تنها راه نجات اقتصاد کشور است، تأکید کردند.

در ۵۰ روز گذشته از سال جاری، مدیران و کارشناسان در بخش های مختلف اقتصادی، اولویت هایی را در توجه به جهش تولید مطرح کرده اند. اما یکی از بخش هایی که با وجود اهمیت، کمتر روی اولویت های آن در تحقق جهش تولید صحبت شده، بخش نفت است.

در تشریح اولویت های بخش نفت در سال جهش تولید، به بیانات اخیر مقام معظم رهبری در ارتباط تصویری با مجموعه‌های تولیدی در تاریخ ۱۷ اردیبهشت ماه، رجوع می کنیم.

ایشان در بخشی از بیانات خود فرمودند: “در این جهش تولید، برخی از بخشها، بخشهای پیشرو هستند، به اینها باید اولویّت داده بشود. من چند بخش را اینجا ذکر کرده‌ام: مثلاً در بخش نفت، توسعه‌ی ظرفیّت پالایشگاهی؛ از قبیل همین پالایشگاه میعاناتی که در بندرعبّاس افتتاح شد و مراحل بعدی هم دارد که این مراحل بعدی طبعاً ثروت بیشتری را نصیب کشور خواهد کرد. یا مجتمع پالایشگاهی سیراف که ذکر کردند که این مجتمع مهمّی است، تأثیرات زیادی خواهد داشت. یا اجرای طرحهای پتروشیمی که گفتند اگر این طرحها انجام بگیرد -آن ‌طور که به من گزارش دادند- محصول ۵۰ میلیون تُن، اوّل به ۱۰۰ میلیون تُن، بعد به ۱۳۰ میلیون تُن ارتقا پیدا خواهد کرد و از لحاظ ارزش به سه برابر افزایش پیدا خواهد کرد؛ که این مسئله‌ی مهمی است. بخصوص در شرایط کنونی کشور و نیازی که به ارز وجود دارد، این طبعاً چیز بسیار با ارزشی خواهد بود.”

رهبر معظم انقلاب در وهله اول به توسعه ظرفیت پالایشگاهی کشور تأکید کرده اند. ظرفیتی که در صورت ارتقا، موجب می شود نفت خام به جای خام فروشی به فرآورده با ارزش افزوده بیشتر تبدیل شود و در روزگاری که بازار جهانی نفت، یک بازار سیاسی تحت سلطه بوده و جامعه جهانی روی تحریم های ناعادلانه فروش نفت، سکوت کرده اند، ارتقای ظرفیت تولید فرآورده های نفتی در کشور با توسعه ظرفیت های پالایشگاهی، ایران را در مقابله با تحریم های نفتی، قدرتمندتر کرده و اقدامی در راستای جدایی هر چه بیشتر بودجه جاری از فروش نفت خام است. هرچند که این موضوع به خودکفایی در تأمین نیازهای داخلی به فرآورده های نفتی و صادرات هرچه بیشتر این فرآورده ها به بازارهای منطقه و جهان و افزایش ارزآوری منجر می شود.

بخشی که مقام معظم رهبری به مراحل بعدی توسعه پالایشگاه‌ها مخصوصا پالایشگاه ستاره خلیج فارس، اشاره داشتند، مبین موضوع توسعه پتروپالایشگاهی و افزایش ظرفیت ارزش افزوده آفرینی با تکمیل زنجیره ارزش در صنایع پایین دستی نفت است. معظم له در ادامه بیانات خود، به موضوع توسعه پتروشیمی ها اشاره کرده اند، به طوری که ظرفیت اولیه یک ماده در فرآیند توسعه، چند برابر شود؛ که این موضوع نیز به توسعه صنایع تکمیلی در بخش پایین دستی پتروشیمی و جلوگیری از خام فروشی محصولات بالادستی در این باز می گردد.

این مهم هم به جهش تولید و به تبع آن رونق اقتصادی منجر می شود و هم به افزایش درآمدهای ارزی کشور از صادرات محصولات نهایی به جای محصولات خام و میانی، منجر خواهد شد.

https://ipna.news/149874کپی شد!
منبع