تأثیر پذیری محدود نوری از افت قیمت نفت/ خرید پتروشیمی هنگام در راستای تنوع بخشی به سبد محصولات است

به دلیل افت قیمت نفت و محصولات پتروشیمی، نرخ خوراک گازی نیز کاهش یافت و ثبات در مارجین یا اختلاف قیمت‌ها باعث شده تا افت محسوسی در درآمد و سودآوری پتروشیمی‌ها رخ ندهد.

به گزارش خبرگزاری پتروشیمی ایران(ایپنا)؛  مدیرعامل پتروشیمی نوری طی نشست خبری که بصورت آنلاین برگزار شد به طرح و بررسی جدیدترین اقدامات انجام شده در این پتروشیمی پرداخت.

خرید پتروشیمی هنگام در راستای تنوع بخشی به سبد محصولات است

نقی صانعی در ابتدا با اشاره به تنوع بخشی به سبد محصولات پتروشیمی نوری گفت: از آنجاکه تولیدات نوری در حوزه محصولات اروماتیک است، به منظور تنوع بخشی و کاهش ریسک، اقدام به خرید پتروشیمی هنگام کردیم. وی در ادامه افزود: مزیت رقابتی این طرح از نظر موقعیت جغرافیایی و همچین دسترسی به خوراک گاز سبب خواهد شد تا در مجموع سودآوری افزایش یابد.

بهره‌برداری از واحد آمونیاک و اوره پتروشیمی هنگام تا سال ١۴٠١

مدیرعامل پتروشیمی نوری همچنین در مورد زمان بهره‌برداری از طرح هنگام نیز گفت: مطابق با برنامه‌ریزی های انجام شده واحد آمونیاک این طرح تا سال ١۴٠٠ و واحد تولید اوره تا سال ١۴٠١ به بهره برداری خواهد رسید چراکه تمام تجهیزات مورد نیاز این پتروشیمی خریداری شده و مشکلی از این جهت وجود ندارد.

وی در مورد تامین مالی خرید پتروشیمی هنگام نیز گفت: بخشی از مبلغ مورد نیاز این طرح از طریق مزایده و به صورت نقدی پرداخت شده و بخشی به صورت قسطی و قسمتی از طریق وام تامین شد.

افزایش سرمایه نوری از محل سود انباشته

صانعی در خصوص افزایش سرمایه شرکت نیز گفت: در تلاشیم تا پیش از برگزاری مجمع سالانه از محل سود انباشته اقدام به افزایش سرمایه کنیم که البته در حال حاضر نمی توان در مورد درصد دقیق افزایش سرمایه اظهارنظر کرد.

افزایش ١٠درصدی تولید پارازایلین در تابستان امسال

صانعی در مورد افزایش احتمالی تولید پارازایلین در این مجموعه نیز گفت: باتوجه به اقدامات صورت پذیرفته، پیش بینی می‌شود در تابستان سال جاری تولید محصول اصلی مجتمع یعنی پارازایلین ١٠ درصد افزایش یابد.

تأثیر کرونا بر صادرات نوری

وی در پاسخ به سوالی در مورد تاثیر ویروس بر صادرات شرکت نیز گفت: در برنامه‌های صادراتی شرکت در ٢ ماه گذشته که زمان شیوع کرونا ویروس بود، خللی ایجاد نشده و سودآوری را با تغییرات کاهشی مواجه نکرده است.

رشد قیمت نوری از زمان عرضه اولیه

مدیرعامل پتروشیمی نوری در خصوص رشد سهام این شرکت اضافه کرد: نوری شرکتی بنیادی بوده که سود عملیاتی آن ناشی از  تولید است. وی افزود: از تیرماه ۹۸، سهام نوری رشدی ۱۵۴ درصدی را در کارنامه خود به ثبت رسانده است.

https://ipna.news/149411کپی شد!