رئیس هیات مدیره انجمن استصنا پیشنهاد داد:

سه ضلع حمایت از ساخت داخل در صنعت پتروشیمی با تشکیل کارگروهی مشترک

محمد پورگفت: ایجاد کارگروه مشترک معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت و هلدینگ خلیج فارس به عنوان سه ضلع اصلی برای حمایت از رونق و ساخت تولید در صنعت پتروشیمی، از سوی استصنا پیشنهاد می شود.
به گزارش خبرگزاری پتروشیمی ایران(ایپنا)؛مجید محمد پور رئیس هیات مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران (استصنا) در گفتگو با ستاد خبری نمایشگاه حمایت از ساخت داخل در صنعت پتروشیمی در کیش گفت: معاونت علمی و  فناوری ریاست جمهوری در سالهای اخیر با تمرکز و حمایت از شرکت های دانش بنیان و فن آور قدم های موثری  درمسیر رشد شرکت های تولید کننده  داخلی برداشته است و هلدینگ خلیج فارس نیز اعلام کرده است که توسعه صنایع پتروشیمی را در همکاری با سازندگان داخلی پیش خواهد برد لذا با توجه به دو ضلع ذکر شده، استصنا( انجمن سازندگان و تجهیزات صنعت نفت) به عنوان بزرگترین تشکل صنفی درحوزه ساخت تجهیزات صنعت  نفت، گاز و پتروشیمی، و ضلع سوم این مثلث، تشکیل یک کارگروه مشترک برای رونق تولید را پیشنهاد می دهد.
وی در زمینه نمایشگاه و گردهمایی پیش رو در کیش که می تواند زمینه ای برای طرح تشکیل این کار گروه مشترک باشد، گفت: این نمایشگاه برای سازندگان ازاهمیت ویژه ای برخوردار بوده ، چرا که شرکت های تولید کننده داخلی  به عنوان عرضه کننده محصولات و خدمات صنعتی نسبت به ارایه توانمندی های خود اقدام کرده اند و  هلدینگ خلیج فارس نیز به عنوان یک کارفرما و مشتری که متقاضی این محصولات است، بطور عملی امکان بازدید و بررسی سطح تکنولوژی و توانمندی  شرکت های تولید کننده را دارد لذا این نمایشگاه می تواند برای هر دوطرف  قابل توجه و نتیجه بخش باشد.
وی در ادامه افزود: با توجه به اعلام آمادگی هلدینگ خلیج فارس برای همکاری بیشتربا سازندگان داخلی  و همچنین همراهی معاونت محترم علمی و فناوری ریاست جمهوری ،  پیشنهاد می کنیم برای پیشبرد و تسریع در رسیدن به اهداف سیاست های اتخاذ شده دررونق تولید، شناسایی بهتر مشکلات و نارسایی ها  وهمچنین ارایه راهکارهای موثرتر برای تزریق منابع بیشتر به صندوق های پژوهش و نوآوری جهت ارایه تسهیلات به  شرکت های دانش بنیان، کارگروه مشترکی بین انجمن استصنا، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و هلدینگ خلیج فارس تشکیل شود تا فعالیت ها و تلاش های صورت گرفته همسوتر شده و دستاوردهای بیشتر حاصل آید.
وی با اعلام این مطلب در زمینه اهمیت سازندگان تجهیزات صنعت نفت در رونق تولید تصریح کرد: انجمن سازندگان صنعت نفت با بیش از۷۰۰ عضو که ۱۵۳ عضو آن از شرکت های دانش بنیان هستند، دارای زنجیره تامین متشکل از ۲ هزار پیمانکار در سراسر کشور بوده و میزان گردش مالی سازندگان این انجمن ۲.۷ میلیارد یورو در سال است که علاوه بر ایجاد ۸۰ هزار شغل مستقیم و ۲۵۰ هزار شغل غیرمستقیم، می تواند ۸۰ درصد صنعت ساخت داخل را هدایت کند.
“خود تحریمی” معضلی که باید رفع شود
رئیس انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت، در راستای حمایت از ساخت داخل به اهمیت خرید کالاهای ایرانی اشاره کرد، گفت: در بسیاری از موارد مشاهده می شود  کارفرمایان نسبت به خرید کالاها از خارج اقدام می کنند که آن کالاها اولا مشابه داخلی داشته و دارای تکنولوژی خاصی نبوده و دوم اینکه به تعداد زیاد و به طور متناوب توسط شرکت های داخلی ساخته و تحویل کارفرمایان شده است.
وی عنوان کرد: خرید و واردات کالاهای خارجی که امکان ساخت آن در داخل کشور فراهم است نه تنها مغایر با سیاست حمایت ازساخت داخل بوده بلکه منجر به کاهش اشتغال و عدم رونق تولید در کشورمی شود.
به گفته وی متاسفانه  در حال حاضر فقط  ۵۰ درصد  از کل ظرفیت تولید شرکت های عضو انجمن استصنا مشغول به کار بوده و نیم دیگر این ظرفیت تولید، خالی و بلااستفاده  است. بنابراین از کارفرمایان انتظار می رود در سال رونق تولید به صنایع داخلی توجه بیشتری کنند.
وی به رفع برخی از مشکلات سازندگان داخلی تاکید کرد و در زمینه مشکل تولیدکنندگان داخلی، گفت: در زمانی که  قرارداد انجام کار به شرکت های سازنده داخلی ابلاغ می شود،  این شرکت مجبور است برای شرکت در مناقصه، دریافت پیش پرداخت، تضمین حسن انجام کار و … ضمانت نامه های مختلف ارائه دهد و یا برای تامین سرمایه در گردش از بانک ها تسهیلات با نرخ بالا بگیرند و پس از تحویل کالا و تجهیزات، ماه ها و حتی سال ها به دنبال دریافت مطالبات خود باشد. همچنین به دلیل صدور فاکتور ناگزیر به پرداخت مالیات ارزش افزوده و عملکرد است درصورتی که دریافتی از کارفرما نداشته است. بنابراین ادامه این روند فقط مشکلات عدیده مالی برای سازنده داخلی به همراه دارد که ما این را نوعی “خود تحریمی” می دانیم.
وی افزود:  با وجود تمامی این موارد  وهمچنین  مشکلات ناشی از  تحریم که هر روز دامنه آن  تنگ تر و محدودیت های بیشترمی شود اما می بینیم که سازندگان داخلی با فعالیت و تلاش توانسته اند به دانش تولید و تکنولوژی محصولات مورد نیاز صنعت کشور دسترسی پیدا کنند، به گونه ای که هم اکنون دانش طراحی ، مهندسی و ساخت حدود ۶۰ درصد از محصولات مورد نیاز صنعت نفت، گاز و پتروشیمی در داخل کشور ایجاد و بومی شده و هیچ گونه نیازی به تامین این اقلام از خارج کشور نیست.
وی ادامه داد: برای ۲۰ درصد از محصولات نیز از طریق مهندسی معکوس و مشارکت با خارجی ها  تولید وتحویل اقلام به  کارفرمایان  صورت می پذیرد و۲۰ درصد آخر نیز جزو محصولاتی است که بازار، تقاضای مناسبی برای تولید آن محصول نداشته است و یا تولید آن سوددهی پایینی داشته ومورد توجه  سازندگان داخلی قرار نگرفته است.
نمایشگاه و همایش حمایت از ساخت داخل در صنعت پتروشیمی با تمرکز بر هلدینگ خلیج فارس و با همکاری معاونت علمی و وفناوری ریاست جمهوری و انجمن سازندگان و تجهیزات صنعت نفت ( استصنا) و سایر دست اندرکاران این حوزه استراتژیک، در تاریخ ۲۷ تا ۲۹ بهمن ماه در جزیره کیش برگزار می شود.
https://ipna.news/148347کپی شد!