واکنش سناتور آمریکایی به پاسخ ایران به ترور سردارسلیمانی: پالایشگاه‌های نفت ایران در خطر قرار می‌گیرند

سناتور جمهوری‌خواه آمریکا ضمن اعلام اینکه در فلوریدا در جریان حمله به سردار سلیمانی قرار گرفته بود، در خصوص هرگونه پاسخ انتقام‌جویانه ایران به ترور این فرمانده نیروی قدس هشدار داد.

«لیندسی گراهام» سناتور جمهوری‌خواه ایالت «کارولینای جنوبی» در گفت‌وگو با شبکه «فاکس‌نیوز» تصریح کرد که زمانیکه در فلوریدا بود، در جریان «عملیات احتمالی» ترور سردار سپهبد حاج «قاسم سلیمانی» فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران قرار گرفته بود.

وی در این خصوص گفت: «زمانیکه در فلوریدا بودم، در جریان عملیات احتمالی قرار گرفتم. تحسین می‌کنم که به چرخه بازگشتیم. واقعاً رئیس‌جمهور ترامپ را تحسین می‌کنم که به جهان اجازه داد تا بداند که شما نمی‌توانید بدون مصونیت یک آمریکایی را بکشید. ما برای مردم خود ایستادگی می‌کنیم و این قطعاً یک پیام ضروری است».

این سناتور جمهوری‌خواه در توجیه اقدام تروریستی واشنگتن علیه فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران گفت: «اطلاعات نشان می‌دهد که سلیمانی در حال سازماندهی هرج و مرج در عراق است که به قیمت ضرر زدن به ما و کل منطقه بود. رئیس‌جمهور (ترامپ) در جریان این حملات احتمالی قرار گرفته بود و وارد عمل شد».

گراهام حمله تروریستی آمریکا را یک اقدام تدافعی خواند و گفت: «این یک حمله تدافعی برای خنثی کردن حملات آتی بود که سلیمانی و جبهه بسیج مردی (الحشد الشعبی) آن را برنامه‌ریزی و اجرا کرده بودند».

این سناتور تندرو ادامه داد که ترامپ برای جلوگیری از وقوع «جهنم مقدس» در عراق و منطقه وارد عمل شد و سلیمانی فکر نمی‌کرد که آمریکا چنین اقدام برجسته‌ای انجام دهد.

وی توضیح داد: «او امروز به دلیل اقداماتی که در گذشته مرتکب شد، نمرده است بلکه در محاسبات خود از آنچه که رئیس‌جمهور ترامپ در خصوص حملات آتی (نیروهای قدس) انجام می‌دهد، دچار اشتباه شده بود».

گراهام در واکنش به اظهارات «حسن روحانی» رئیس‌جمهور ایران مبنی بر اینکه انتقام سختی از جنایت شنیع آمریکا خواهند گرفت، هشدار داد که رئیس‌جمهور آمریکا هم‌اکنون برای ایران روشن کرده که هرگونه انتقام از آمریکا، پالایشگاه‌های نفت این کشور را در معرض خطر قرار خواهد داد.

وی اینگونه گفت: «پالایشگاه‌های نفت آنها، آخرین چیزی است که آنها از نظر اقتصادی دارند».

لیندسی گراهام که پیش از این نیز مواضع بسیار تندی دارد، پنجشنبه شب در واکنش به ترور سردار سپهبد سلیمانی در پیامی توییتری نوشت که ترور سلیمانی، ضربه بزرگی به ایران بود.

بامداد جمعه سیزدهم دی ماه (سوم ژانویه) نظامیان تروریست آمریکایی با استفاده از یک فروند پهپاد نقطه‌زن، سردار «قاسم سلیمانی» فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران و «ابو مهدی المهندس» معاون سازمان الحشد الشعبی را به شهادت رساندند.

در پی این خبر، وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) مسئولیت ترور شهید سلیمانی و ابومهدی المهندس را بر عهده گرفت و در بیانیه‌ای اذعان کرد که این ترور به دستور رئیس جمهور آمریکا صورت گرفته است.

https://ipna.news/147992کپی شد!