مشعل های ۶ میدان مشترک با راه اندازی NGL3200 خاموش می شود

میرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: با بهره‌برداری از طرح ان‌جی‌ال ۳۲۰۰ افزون‌ بر پایان مشعل‌سوزی در ۶ میدان نفتی غرب کارون، روزانه ۲۵۰ میلیون فوت‌مکعب خوراک به مجتمع‌های پتروشیمی منطقه بندرماهشهر اختصاص خواهد یافت.

بنابه گزارش ایپنا به نقل از شرکت ملی صنایع پتروشیمی، بهزاد محمدی  پس از بازدید از روند اجرایی طرح پالایش گاز یادآوران خلیج فارس (NGL3200) در جمع مدیران و کارکنان این پروژه اظهار کرد: اجرای این طرح با به وجود آمدن شرایط جدید شتاب گرفته است که با تولیدی شدن آن، مشعل‌سوزی در میدان‌های نفتی منطقه غرب کارون پایان خواهد یافت.

وی با بیان اینکه تأمین خوراک پتروشیمی‌ها، ارزش افزوده چشمگیری ایجاد می‌کند، افزود: طرح‌های تأمین خوراک به‌عنوان طرح‌های محیط‌زیستی اهمیت ویژه‌ای دارند و می‌توانند صنعت پتروشیمی ایران را که از ارکان توسعه اقتصادی و صنعتی کشور به شمار می‌رود در مسیر تحقق برنامه‌های خود یاری بخشد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به اینکه اجرای طرح‌های NGL از دیدگاه جلوگیری از سوزاندن گازهای همراه نفت و مشعل‌سوزی بسیار مهم و راهبردی هستند، توضیح داد: NGLهای ۳۱۰۰، ۳۲۰۰، خارک و طرح پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس از جمله طرح‌های فعال جمع‌آوری گازهای همراه به شمار می‌رود که نقشی بسزا در تأمین خوراک مجتمع‌های پتروشیمی خواهند داشت.

محمدی با بیان اینکه براساس گزارش‌های اعلام‌شده طرح NGL3200 ماهانه ۲ درصد پیشرفت دارد، افزود: با توجه به قابلیت‌های موجود، می‌توان پیشرفت فیزیکی این طرح را در ماه‌های آتی به ماهانه سه تا چهار درصد رساند تا به دنبال آن اجرای فاز نخست آن در سال آینده شتاب فزاینده‌ای بگیرد.

وی با بیان اینکه طرح NGL3200 در چارچوب طرح‌های جهش دوم به بهره‌برداری خواهد رسید، ادامه داد: با تولیدی شدن این طرح، امکان توسعه واحدهای مختلف پتروشیمی ممکن خواهد شد و باید روند ساخت این طرح ارزشمند با شتاب بیشتری همراه شود.

معاون وزیر نفت با بیان اینکه طرح NGL3100 در دهلران گازهای همراه نفت در میدان‌های غرب کشور همچون آذر، دهلران، چشمه‌خوش و پایدار و… را جمع‌آوری می‌کند، ادامه داد: با بهره‌برداری از طرح NGL3200، از مشعل‌سوزی در میدان‌های نفتی آزادگان شمالی، آزادگان جنوبی، یاران شمالی، یاران جنوبی، یادآوران و دارخوین جلوگیری خواهد شد و روزانه ۲۵۰ میلیون فوت‌مکعب گازهای همراه نفت به‌عنوان خوراک در اختیار بعضی مجتمع‌های پتروشیمی واقع در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی در ماهشهر قرار خواهد گرفت.

وی با اشاره به اینکه طرح ان‌جی‌ال خارک از سوزانده شدن گازهای همراه نفت در مشعل میدان‌های شرکت نفت فلات قاره ایران در خلیج فارس در مناطق عملیاتی خارک و بهرگان جلوگیری خواهد کرد، یادآور شد: پالایشگاه گاز بیدبلند خلیج فارس نیز گازهای مشعل در سه استان خوزستان، کهگیلویه و بویر احمد و بوشهر را دریافت و پالایش می‌کند.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران یادآور شد: در شرایطی که در همه ابعاد در جنگ اقتصادی با دشمنان قرار داریم، باید چالش‌های موجود را برطرف کنیم و شرکت ملی صنایع پتروشیمی برای هرگونه مساعدت در شتاب‌بخشی به اجرای طرح NGL3200 آمادگی دارد.

https://ipna.news/147434کپی شد!