۲ هزار میلیارد تومان اوراق هلدینگ خلیج فارس تا پایان امسال در بازار سرمایه منتشر می شود

خورنا|باقر گل فر:جعفر ربیعی با اشاره به اینکه ارزش طرح‌های در حال اجرای شرکت صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس هم‌اکنون ۱۰ میلیارد دلار است، درباره تامین مالی طرح‌های این شرکت گفت: خوشبختانه صندوق توسعه ملی با صنعت پتروشیمی همراهی بسیار خوبی داشته است و بخشی از منابع مالی مورد نیاز پروژه‌های این شرکت از این صندوق تامین می‌شود.

وی به مجوز استفاده از بخشی از ارز حاصل از صادرات شرکت‌های پتروشیمی در پروژه‌های خود از سوی صنعت نفت و بانک مرکزی اشاره کرد و ادامه داد: هلدینگ خلیج فارس حدود ۳۰ درصد ارز حاصل از صادرات محصولاتش را برای پیشبرد پروژه‌های خود استفاده و بقیه را به بازار نیما و چرخه اقتصادی کشور وارد می‌کند.

مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس با اشاره به اینکه بخشی از سود سهام این شرکت را نیز که در واحدها به دست می‌آید به بخش ریالی پروژه‌ها اختصاص می‌دهیم، تصریح کرد: پارسال نیز یک‌هزار میلیارد تومان اوراق این شرکت در بورس منتشر شد که براساس برنامه‌ریزی‌ها تا پایان امسال نیز ۲ هزار میلیارد تومان دیگر در یک یا دو مرحله منتشر می‌شود.

به گفته ربیعی، بخشی از ارز مورد نیاز طرح‌های شرکت صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس از شبکه بانکی کشور به صورت وام تامین می‌شود.

وی با اشاره به اینکه متاسفانه با اعمال تحریم‌ها، فاینانس خارجی تقریبا از بین رفته است، گفت: استفاده از فاینانس‌های خارجی در اجرای پروژه‌ها به ما کمک می‌کرد، اما متاسفانه در شرایط بین‌المللی کنونی راه آن بسته شد؛ با این حال ما منتظر بازشدن راه فاینانس نماندیم و همچنان توسعه را ادامه می‌دهیم.

مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس در پاسخ به این پرسش که آیا همچنان با توجه به تحریم با شرکت‌های خارجی برای فاینانس مذاکره دارید؟ تصریح کرد: ارتباط با شرکت‌های خارجی‌ پس از تحریم، کمتر شده است.

شرکت صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس پارسال مبلغ ۱۰ هزار میلیارد ریال اوراق اجاره مبتنی بر سهام هلدینگ خلیج‌فارس با نرخ علی‌الحساب سالانه ۱۶ درصد، در بازار سرمایه عرضه کرد.

هلدینگ خلیج‌فارس و شرکت‌های زیرمجموعه آن حدود ۴۰ درصد تولید پتروشیمی کشور را در اختیار دارند.

https://ipna.news/142771کپی شد!