سال گذشته پتروشیمی‌ها ۱۰ میلیارد دلار ارزآوری کردند

خورنا|باقر گل فر:حعفر ربیعی مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس اعلام کرد: سال گذشته شرکت‌های پتروشیمی کشور مجموعا حدود ۱۰ میلیارد دلار ارز وارد کشور کردند.

بنابه گزارش سرویس نفت و پتروشیمی به نقل از روابط‌ عمومی شرکت صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس، جعفر ربیعی در نشست خبری عرضه سهام شرکت پتروشیمی نوری در بورس با تاکید بر عرضه ارز حاصل از صادرات پتروشیمی‌ها در سامانه نیما، عنوان کرد: طبق بخشنامه بانک مرکزی، شرکت‌های پتروشیمی می‌توانند بخشی از ارز حاصل از صادرات خود را صرف بخشی از هزینه‌های‌شان شامل خرید مواد اولیه، قطعات یدکی و هزینه‌های درون شرکتی کنند. طبق این بخشنامه سقف درنظر گرفته شده برای هزینه درون شرکتی پتروشیمی‌ها از ارز حاصل از صادرات‌شان معادل ۳۰ درصد درآمدهای آنهاست.

وی با بیان اینکه متاسفانه ارزآوری پتروشیمی‌ها تاحدودی تحت تاثیر تحریم‌ها قرار گرفته است گفت: در سال ۹۷ کل پتروشیمی‌های کشور مجموعا حدود ۱۰ میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات وارد کشور کردند. براین اساس می‌توان عنوان کرد که سامانه نیما عمدتا با ارز پتروشیمی‌ها تامین می‌شود.

ربیعی ضمن تاکید بر اینکه هیچ رانتی برای پتروشیمی‌ها وجود ندارد، تصریح کرد: در طول سال ۹۷ به غیر از چند روز، هیچ رانتی بین نرخ خوراک پتروشیمی‌ها با نرخ ارز نیمایی وجود نداشته است. امروز زمان آنکه رانتی برای پتروشیمی‌ها وجود داشت گذشته و در سیاست‌های جدید کشور هیچ‌گونه رانتی برای پتروشیمی‌ها وجود ندارد.

مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس در خصوص عرضه سهام پتروشیمی نوری در بورس نیز گفت: سودی که این شرکت برای سهامداران دارد، سود ناشی از تولید و صادرات است. در سال جاری پیش‌بینی تحقق درآمد خوبی برای پتروشیمی نوری صورت گرفته که این امر سود مناسبی را نصیب سهامداران خواهد کرد.

https://ipna.news/141885کپی شد!