محمود امین نژاد مدیرعامل پالایشگاه بید بلند خلیج فارس:

پالایشگاه بید بلند خلیج فارس خروج پساب ندارد

خورنا|باقر گل فر:مدیرعامل شرکت پالایش گاز بیدبلند خلیج‌فارس گفت: یک قطره پساب از پالایشگاه این طرح خارج نخواهد شد و پسماند نیز به صورت اصولی جمع‌آوری و دفع می‌شود.

محمود امین‌نژاد با اشاره به اینکه همه سرویس‌های جانبی طرح پالایشگاه بیدبلند خلیج‌فارس براساس برنامه زمانبندی شده، تا پایان سال ۹۷ وارد مدار تولید شدند، به خبرنگار شانا گفت: تحقق این هدف، کمک مؤثری در راه‌اندازی واحدهای فرآیندی و پیشبرد اهداف طرح دارد.

وی با اشاره به اینکه طرح پالایش گاز بیدبلند خلیج‌فارس در سه فاز پالایشگاه، خطوط لوله و تاسیسات ذخیره سازی و تأسیسات زیربنایی در حال اجراست، ادامه داد: فاز پالایشگاه این طرح هم‌اکنون به ۹۵ درصد و کل طرح به ۹۱ درصد پیشرفت رسیده است.

مدیرعامل شرکت پالایش گاز بیدبلند خلیج‌فارس، طرح پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس را صنعتی سبز و دوستدار محیط‌زیست عنوان و اظهار کرد: در این طرح، گازهای همراه مشعل جمع‌آوری و بعد از پالایش به عنوان خوراک مجتمع‌های پتروشیمی استفاده می‌شود.

امین‌نژاد با بیان اینکه حوضچه‌های تبخیر پساب در طرح پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس ساخته شده است که یک قطره پساب از پالایشگاه خارج نشود، گفت: پسماند این پالایشگاه نیز به صورت اصولی جمع‌آوری و دفع می‌شود.

مدیرعامل شرکت پالایش گاز بیدبلند خلیج‌فارس با اشاره به اینکه ۹۹ درصد تجهیزات مورد نیاز پالایشگاه پیش از اجرایی شدن محدودیت‌های بین‌المللی تأمین شده‌ است، تصریح کرد: همه تلاش‌مان را می‌کنیم تا امسال خوراک به پالایشگاه تزریق شود.

سهم ۶۵ درصدی سازندگان داخلی در ساخت پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس

امین‌نژاد مجموع سهم پیمانکاران و سازندگان داخلی در ساخت طرح پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس را بیش از ۶۵ درصد عنوان کرد و افزود: علاقه‌مندی ما استفاده حداکثری از توان داخلی است و بی‌شک در طرح جمع‌آوری گازهای مشعل از ساخت داخل و توانمندی داخلی استفاده خواهیم کرد.

وی با اشاره به اینکه استفاده از نیروی انسانی بومی در اولویت طرح پالایشگاه بیدبلند خلیج‌فارس بوده است، گفت: تعداد افراد مشغول به کار در اوج این طرح حدود ۱۵ هزار نفر بوده، اما هم‌اکنون با توجه به اینکه طرح رو به پایان است، حدود ۸ تا ۸۵۰۰ نفر در این طرح شاغل هستند. ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ نفر نیز به صورت مستقیم در زمان بهره‌برداری در پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس مشغول به کار خواهند بود.

مدیرعامل شرکت پالایش گاز بیدبلند خلیج‌فارس با بیان اینکه بیش از ۷۰ درصد نیروی‌های دوران ساخت طرح بومی بوده‌اند، اظهار کرد: در آزمون استخدامی که از سوی این شرکت برگزار شد نیز ضریب ۱٫۳ به متقاضایان شهرستان بهبهان و ۱٫۱۵ برای متقاضایان استان خوزستان اختصاص یافت. ۷۱٫۲ درصد نیروهای پذیرفته شده در آزمون، بومی استان هستند.

به گفته امین‌نژاد، با سرلوحه قراردادن اصول ایمنی و گذر از ۴۸ میلیون نفرساعت کارکرد بدون حادثه منجر به فوت در اجرای این مگاپروژه صنعت گاز، این طرح رکورد کارکرد بدون فوت را در تاریخ ۱۱۰ساله صنعت نفت ایران ثبت کرده است.

وی ابراز امیدواری کرد که همچون گذشته همه توان مجموعه بیدبلند خلیج‌فارس برای صیانت و تداوم کارکرد ایمن و بدون حادثه تا پایان این پروژه راهبردی ملی به کار بسته شود.

طرح پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس، ظرفیت تولید سالانه ۱۰٫۴میلیون تن متان، ۱٫۵ میلیون تن اتان، یک میلیون تن پروپان، ۰٫۵ میلیون تن بوتان، ۰٫۶ میلیون تن میعانات گازی و ۰٫۹ میلیون تن گاز اسیدی را داراست.

۱,۵ تن محصول اتان این پروژه از طریق خط لوله ۹۵ کیلومتری به پتروشیمی گچساران ارسال می‌شود و با تولید اتیلن در این مجتمع، خوراک طرح‌های خط لوله اتیلن غرب شاخه دنا تامین می‌شود./شانا

https://ipna.news/138426کپی شد!
مشاهده مطالب زیر به شما پیشنهاد میشود [ دسته‌بندی نشده ]

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.