ساخت برج جداسازی پروپان از گازهای شیرین شده برای تجهیز NGL خارک

خورنا|باقر گل فر:برج‌ جداسازی پروپان از گازهای شیرین‌شده به عنوان یکی از مهم‌ترین تجهیزات پروژه NGL خارک، از سوی شرکت رآکتورسازی اهواز ساخته و به منطقه عملیاتی خارک منتقل شد.

بنابه گزارش سرویس نفت و پتروشیمی به نقل از شرکت نفت فلات قاره ایران، حمید بورد، مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره ایران امروز (شنبه، هفتم اردیبهشت ماه) در مراسم پایان ساخت این برج که در اهواز برگزار شد، گفت: NGL خارک یک پروژه ملی است که به صورت BOT در دستور کار بخش خصوصی قرار دارد.

مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره ایران با بیان اینکه بیش از ۷۰ درصد ادوات و ماشین‌آلات مورد نیاز صنعت نفت در داخل کشور ساخته می‌شود، به مزیت‌های این طرح از جمله صرفه‌جویی ارزی قابل توجه ساخت این برج‌ها در کشور اشاره کرد و افزود: ساخت این برج نسبت به نمونه مشابه خارجی ۴۰ درصد ارزان‌تر بوده و کیفیت آن از کالای خارجی بالاتر است، همچنین برای نخستین‌بار در ایران طراحی، مهندسی، اجرا و ساخت این برج از سوی یک شرکت ایرانی انجام شده است.

وی با بیان اینکه تاکنون سه اقدام اساسی در ارتباط با طرح های شرکت نفت فلات قاره در استان خوزستان انجام شده است، گفت: یکی از این اقدام‌ها ساخت تجهیزات مورد نیاز پروژه NGL خارک است که نیمی از آن به ارزش حدود ۲۵۰ میلیون دلار در اهواز انجام می شود، همچنین کارگاه بزرگی برای طرح سلمان با ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی در خرمشهر راه‌اندازی شده که هم‌اکنون ۴۶ میلیون یورو پروژه در دست اجرا دارد. پروژه دیگر نیز سکوسازی در خرمشهر به ارزش حدود ۱۱۶ میلیون دلار است که تاکنون ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

بورد افزود: خوشبختانه دفتر شرکت نفت فلات قاره ایران نیز هفته گذشته در اهواز به بهره‌برداری رسید و با توجه به اینکه اهواز بیشترین سابقه را در صنعت نفت دارد، می‌توان از توانمندی و ظرفیت شرکت‌های حاضر در این شهر برای ساخت داخل و تامین ادوات و نیازمندی‌های صنعت نفت با قیمت و کیفیت مناسب استفاده کرد.

https://ipna.news/137877کپی شد!