اجرای ۸٫۵ میلیارد دلار طرح توسعه‌ای پتروشیمی در هلدینگ خلیج فارس

خورنا|باقر گل فر:مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس از اجرای طرح‌های توسعه‌ای این شرکت به ارزش هشت میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار خبرداد.

 جعفر ربیعی  مدیر عامل هلدینگ خلیج فارس امروز (پنجشنبه، ۱۶ اسفندماه) در آیین آغاز عملیات اجرایی طرح پتروشیمی اندیمشک رویکرد جدید شرکت هلدینگ خلیج فارس را علاوه بر تولید و صادرات، توسعه صنعت در پروژه های جدید عنوان کرد و گفت: هلدینگ به عنوان بزرگترین شاخص صنعت پتروشیمی با تنوع محصولات و تعداد شرکتهای زیرمجموعه و گستردگی جغرافیایی به توسعه صنعت پتروشیمی نگاه جدی دارد و پروژه‌های جدید با توجیه فنی و اقتصادی تعریف می‌کند. در حال حاضر ۸٫۵میلیارد دلار سرمایه‌گذاری شده است و سال آینده سه پروژه پالایشگاه بید بلند، اوره و آمونیاک لردگان و طرح الفین ایلام در سه استان مختلف بهره برداری خواهند شد و سال آینده عملیات اجرایی جمع آوری گاز مشعل در مناطق جنوب انجام خواهد شد.

ربیعی ادامه داد: امروز صنعت پتروشیمی به کمک شرکت نفت خیز جنوب آماده خاموش کردن این مشعل ها و جمع آوری گاز آن برای خوراک واحد‌های پتروشیمی است. این گاز ضمن ارزش مادی برای محیط آلودگی ندارد. بعد از جمع آوری به بیدبلند و یادآوران منتقل و به محصولات پتروشیمی تبدیل خواهد شد.

وی  افزود: صنعت پتروشیمی تقریبا تاکنون روی صنایع میانی مانند متانول، اوره متمرکز بوده و باید به سمت صنایع پایین دستی پتروشیمی و ارزش افزوده بیشتر حرکت کند.

ربیعی ادامه داد: این طرح پایین دستی اتیلن است اما همه فکر می‌کنند پلی اتیلن تنها زنجیره سودآور اتیلن است اما اتیلن اکساید زنجیره دیگری از اتیلن است. این پروژه در زمان ساخت بیش از دو هزار نفر و بعد از بهره برداری ۸۰۰ نفر ایجاد اشتغال خواهد کرد که  با کمک صندوق توسعه ملی و آورده های هلدینگ خلیج فارس منابع تأمین خواهد شد.

وی از ورود پتروشیمی بوعلی، نوری و بندر امام  به بازار سرمایه خبر داد و گفت:  ضمن افزایش ارزش سهام از تسهیلات بازار سرمایه مثل اوراق مشارکت نیز استفاده خواهد شد.

بر اساس این گزارش ، فریدون حسنوند نماینده مجلس شورای اسلامی و رییس کمیسیون انرژی نیز در این مراسم گفت: این کلنگ زنی نشانه شکست سیاست آمریکا است و ایجاد مجتمع پتروشیمی در حال احداث در استان خوزستان تعامل کمیسیون و دولت و توجه به این منطقه است. و مردم خوزستان بدانند که در برنامه توسعه ، مسئولیت اجتماعی هم در نظر گرفته شده است.

https://ipna.news/135740کپی شد!