بازدید محمدی مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی از روند ساخت پتروشیمی گچساران

خورنا|باقر گل فر:مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در جریان بازدید از پتروشیمی گچساران بر ضرورت شتاب در ساخت این طرح تاکید کرد.

بهزاد محمدی  معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی امروز دوشنبه(۱۳ اسفند ماه) در حاشیه بازدید از روند ساخت طرح پتروشیمی گچساران اظهارکرد: این طرح یکی از طرح های بسیار مهم در صنعت پتروشیمی به شمار می رود و در بالادست آن طرح بیدبلند ۲ قراراست که اتان را به گچساران منتقل کند.

 وی افزود: ۴ طرح پتروشیمی دیگر نیز در پایین دست پتروشیمی گچساران وجود دارد که  به این طرح وابسته هستند وقرار است که اقدام به تولید محصولات مختلف پلیمری کنند و همین امر براهمیت طرح گچساران می افزاید.

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی با ابراز امیدواری نسبت به حل مشکلات مالی این طرح ابراز داشت: امید است که در بخش ریالی هلدینگ خلیج فارس حمایت های بیشتری را به عمل آورد و در بخش ارزی نیز برخی مشکلات وجود دارد که باید مرتفع شود و شرکت ملی صنایع پتروشیمی آماده هرگونه همکاری و مساعدت است.

محمدی تصریح کرد: امیدواریم سال آینده شاهد تحرک بیشتری در ساخت این طرح باشیم ومدیریت پیمانکاران و منسجم ساختن آنها منجر به رقم خوردن نتایجی مطلوب گردد.

وی ادامه داد: این طرح پتروشیمی با بیش از ۵۹ درصد پیشرفت در حال ساخت است و امیدواریم در سال ۱۴۰۰ به بهره برداری برسد.

طرح پتروشیمی گچساران در سال ۱۳۸۱ براساس مصوبه  هیات وزیران در تاریخ ۳۱فروردین ۱۳۸۴ در اداره کل ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی به ثبت رسید و متعاقب آن طبق مصوبه مورخ ۱۱فروردین ۸۵ شرکت ملی صنایع پتروشیمی، این طرح جهت اجرای واحد الفین با ظرفیت ۱ میلیون تن در سال جهت تامین خوراک واحدهای پائین دستی پلی اتیلنی پتروشیمی های کازرون ، بروجن، ممسنی و دهدشت در فاصله ۷ کیلومتری شهرستان گچساران در زمینی  به مساحت تقریبی ۱۵۷ هکتار و در منطقه گچساران واقع در کیلومتر ۲ جاده بهبهان در استان کهگیلویه و بویراحمد برنامه ریزی گردید.

سرمایه گذاری اولیه شامل ۴۲۴٫۷ میلیون یورو ارزی و ۷۱۶۵٫۲ میلیارد ریال و تسهیلات ارزی از سوی صندوق توسعه ملی  برنامه ریزی شده است و خوراک طرح به میزان ۱۲۵۰ هزار تن گاز اتان از طرح پالایشگاه گاز بیدبلند۲ از طریق خط لوله به طول ۹۵ کیلومتر  تامین خواهد شد.

دانش فنی طرح با الگو از الفین نهم تامین گردیده و مهندسی اصولی و تفصیلی واحد فرآیندی طرح توسط شرکت های مهندسین مشاور داخلی انجام گرفته است.

کلیه مجوزهای طرح شامل آب، برق، گاز، محیط زیست، خوراک و سوخت دریافت گردیده است. مدت زمان اجرای طرح ۸۱ ماه پیش بینی گردیده است. تاریخ شروع طرح براساس برنامه جدید ارائه شده مهر ماه ۱۳۹۰ منظور گردیده است.  در حال حاضر تعداد نفرات مشغول به کار در سایت ۵۷۶ نفر می باشد. آخرین برآوردها تاریخ پایان پروژه سال ۱۴۰۰ است.

در حال حاضر پیشرفت کل طرح پتروشیمی گچساران تا پایان بهمن ماه ۱۳۹۷به میزان ۵۹٫۰۵درصد است.

https://ipna.news/135447کپی شد!