معضلات قطعی گاز برای مبارزان صف اول تحریم/ باید با اولویت بندی صنایع، بحران را پشت سر گذاشت

مدیرعامل پتروشیمی پردیس در گفت و گو با خبرنگاران تشریح کرد: معضلات قطعی گاز برای مبارزان صف اول تحریم/ باید با اولویت بندی صنایع، بحران را پشت سر گذاشت.
در ۱۰ سال گذشته با افزایش مصارف خانگی گاز در ماه های سرد سال، صنایع به خصوص شرکت های پتروشیمی با معضل قطعی گاز مواجه می شوند که منجر به اختلال و بعضاً توقف تولید و بروز مشکلات جدی می‌شود.
به گزارش ایپنا مدیرعامل شرکت پتروشیمی پردیس در گفت و گو با خبرنگاران با اشاره قطعی گاز شرکت های پتروشیمی گفت: در شرایطی که کشور ما با شدیدترین تحریم ها دست و پنجه نرم می کند، شرکت‌ های پتروشیمی به عنوان مبارزان صف اول اقتصاد ایران، توانسته اند ارز مورد نیاز کشور برای تهیه اقلام حیاتی را فراهم کنند.
غلامرضا جمشیدی، اوره کشاورزی را یکی از پرمصرف ترین کودهای شیمیایی و از مهمترین نهاده‌های کشاورزی عنوان نمود و اظهار داشت: تولید کافی اوره در کشور موجب شده تا بخش کشاورزی کمترین آسیب را از تشدید تحریم‌ها متحمل شده و امنیت غذایی مردم تأمین شود.
وی افزود: این محصول استراتژیک سال گذشته بیش از یک پنجم مقدار وزنی صادرات پتروشیمی کشور را تشکیل داد که معادل ۷.۲ درصد از ارزش سبد صادرات محصولات پتروشیمی می باشد.
مدیرعامل شرکت پتروشیمی پردیس با بیان اینکه این شرکت بزرگترین تولید کننده آمونیاک و اوره در خاورمیانه است، اذعان کرد: مجتمع پتروشیمی پردیس بیش از ۵ میلیون تن محصول در سال تولید می کند که ۳.۲۲۵.۰۰۰ تن از این میزان اوره کشاورزی است.
جمشیدی گفت: این شرکت متعهد شده است در سال ۱۳۹۹ میزان ۱.۱۶۸.۰۰۰  تن اوره به شرکت خدمات حمایتی کشاورزی و اتحادیه تعاون روستایی تحویل نماید که بخش عمده ای از این تعهدات با توجه به شرایط آب و هوایی و مصوبات صورت گرفته طی ماه های پایانی سال انجام می شود.
وی ادامه داد: از سوی دیگر براساس توافق نامه منعقد شده بین وزارت دفاع، وزارت جهاد کشاورزی و سازمان برنامه و بودجه، پتروشیمی پردیس موظف به تامین ۵۰۰ هزار تن اوره در قبال واردات کنجاله سویا شده که باید تا پایان امسال ۲۰۰ هزار تن از آن را تحویل دهد.
مدیرعامل پتروشیمی پردیس با اشاره به مشکلاتی که قطعی گاز در صنعت پتروشیمی ایجاد می کند گفت: شرکت های استراتژیکی چون پردیس که نقش اساسی در تأمین امنیت غذایی مردم ایفا می کنند، با قطعی گاز دچار مشکلات متعددی خواهند شد که کاهش تولید و تأخیر در تأمین به موقع کود شیمیایی مورد نیاز کشاورزان، ناتوانی در عمل به تعهدات خارجی و از دست دادن مشتریان بخشی از آن است.
جمشیدی افزود: ایجاد اختلال در اجرای تفاهم نامه منعقد شده بین سازمان برنامه و بودجه، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و وزارت جهاد کشاورزی مبنی بر تهاتر واردات کنجاله سویا با صادرات اوره و ایجاد خسارات عمده به تجهیزات در اثر توقف تولید از دیگر مشکلاتی است که با قطع گاز دامن گیر شرکت پتروشیمی پردیس  خواهد شد.
وی با بیان اینکه اعمال محدودیت‌های گسترده در تأمین گاز طبیعی سال هاست که در فصول سرد سال دامن شرکت های وابسته به گاز را می گیرد، اظهار داشت: به نظر می رسد می توان با برنامه ریزی صحیح برای اصلاح الگوی مصرف، مدیریت مصارف غیرمتعارف و اولویت بندی صنایع متناسب با نقش استراتژیک و نیاز کشور، راهبرد مناسبی برای پشت سر گذاشتن این بحران اتخاذ کرد.